امروز : جمعه ۲۴ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 15
۰۹:۲۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 125080
تاریخ انتشار: ۲۰ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 25
به گزارش خبرنگار تاریخ پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، مراسم رونمایی از کتاب « از سنگ ناله خیزد» با همکاری

به گزارش خبرنگار تاریخ پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، مراسم رونمایی از کتاب « از سنگ ناله خیزد» با همکاری < strong>پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; و خبرگزاری تسنیم در بیستمین نمایشگاه بین‌المللی مطبوعات و خبرگزاری‌ها در غرفه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; با حضور محمدرضا سنگری، حاج ماشاء الله عابدی، حجت‌الاسلام زائری و مصطفی فاطمیان برگزار شد.

محمدرضا سنگری در این مراسم گفت: این نشست فرصت بازشناخت کار ارزشمند مصطفی فاطمیان است. در قلمرو ادبیات ما هیچ اثری دیگری مانند این اثر نیست که مانند کتاب علامه شوشتری در پی آن باشد ویژگی‌های امام حسین (ع) را که در هیچ فرد خاص دیگری وجود ندارد بیان ‌کند.

این شاعر عاشورایی افزود: تنها حادثه‌ای که پیش از وقوع حاثه، شعر برای آن گفته شده است مرثیه کربلاست و سروده‌هایی از امیر مومنان داریم که در رثای حادثه کربلا سروده چون آن حضرت، حادثه کربلا را پیش‌بینی کردند.

سنگری ادامه داد: پیش از رسیدن امام حسین(ع) به کربلا سروده‌هایی نیز سروده شدند و در یکی از منازل امام درنگ کوتاه کردند که حضرت زینب در حال قدم زدن بودند که صدایی می‌شنوند و وارد خیمه می‌شوند و به امام حسین ماجرا را شرح می‌دهند که امام می‌فرمایند «جنیان» برای ما در حال خواندن مرثیه بودند.

وی با بیان اینکه بیش از عاشورا ادبیاتی درباره عاشورا وجود دارد، گفت: بخش دیگر شعر عاشورایی در زمان حادثه کربلا سروده شده است.

سنگری ادامه داد: روایاتی وجود دارد که حضرت زینب در زمان کودکی نسبت به واقعه کربلا آگاه بودند و روزی حضرت علی (ع) مهمان خانه ایشان بودند و حضرت زینب داشتند قرآن تلاوت می‌کردند و به آیه‌ای رسیدند که در مقام صبر نازل شده بود که حضرت علی به حضرت زینب(ُس) توضیح می‌دهند اگر واقعه‌ای برای شما اتفاق بیفتد چه خواهید کرد که حضرت زینب پاسخ داد من حادثه را می‌دانم مادرم به من درباره کم و کیف حادثه گفته بود.

وی با اشاره به اینکه اولین شاعری که برای امام حسین شعر سرود دعوت امام حسین برای حضور در حماسه کربلا نپذیرفت، گفت: اگر کسی سروده‌های قرن اول و دوم هجری را بررسی کند پی به این نکته می‌برد که شعرهای عاشورایی جزئی از مجموعه معرفتی شناخته می‌شود که دشمنان امام حسین را پیامبرکش معرفی می‌کند.

وی با بیان اینکه ابوالحسن شعرانی گفته است از 70 مقتل که نوشته شده است یک مقتل به دست ما رسیده است گفت: زمانی که مسئله عاشورا به ایران رسید ایرانیان به بعد مرثیه و سوگ حادثه خیلی توجه کردند که مورد تأکید امامان معصوم نیز بود.

سنگری گفت: یکی از خصوصیات ارزشمند این کتاب تلاش فراوان در پیراستن از دو پرتگاه وهم و غلو است و اولین مرثیه‌ای است که در قالب غزل جمع‌آوری کرده است.

حاج ماشاء‌الله عابدی از دیگر سخنرانان مراسم بود که در سخنانی کوتاه گفت: من از زمان طاغوت مداحی می‌کردم و مداحی که در زمان طاغوت صورت می‌گرفت و مداحی که بعد از انقلاب انجام می‌شد با هم تفاوت دارند و بعد از انقلاب تنظیمات جدیدی شده است.

وی ادامه داد: از برکات انقلاب این است که چاپ و انتشار آثار عاشورایی بسیار فراگیرتر شده است. مقام و منزلت شاعر و مداح واقعی را جز خداوند کسی نمی‌تواند تشخیص دهد.

 

حجت‌الاسلام زائری از دیگر سخنرانان این نشست بود که اظهار داشت: من روزی در جمع هیأت سقاهای قدیمی به آنها گفتم خدا خواست چند ساعتی از سال دست شما برای شما نباشد و دست سقای کربلا باشد.

وی گفت: بسیاری از شاعرانی که برای امام حسین(ع) شعر گفته‌اند می‌گویند از شعر خود متعجب می‌شوند و با تعجب اعلام می‌کنند که آیا این شعر را من گفته‌ام یا خدا این شعر را به وسیله من گفته است.

هاشمی از دیگر سخنرانان این مراسم بود که گفت این کتاب از 309 اثر تاریخی بهره برده است و 3 اثر خطی برای من جلب توجه کرده است. این 3 شاعر شامل بیدل شیرازی، محمدصادق گلچین و دشتی بوده است.

سنگری در ادامه گفت: نامگذاری‌هایی که در مراسم عزاداری صورت می‌گیرد بسیاری از مردم را به اشتباه می‌اندازی به طور مثال خیلی از مردم فکر می‌کنند که حضرت ابوالفضل در شب هفتم به شهادت رسیده است.

 

وی ادامه داد: کربلا 4 ضلع دارد که شامل بعد حماسی، پیام‌ها، درس‌ها و عبرت‌هاست و بسیاری از آثار ما به بعد حماسی کربلا می‌پردازد که بسیار ارزشمند است و ما به بعد حماسی واقعه عاشورا نیازمندیم.

وی افزود: امام حسن (ع) 14 فرزند در کربلا دارد که ما متأسفانه از آن فرزندان جز دو فرزند عبدالله بن حسن و حضرت قاسم فرد دیگر را نمی‌شناسیم، باید به این سمت برویم که 72 تن از یاران امام را بشناسانیم.

وی در انتقاد از این کتاب گفت: حجم زیاد کتاب موجب شده است که مداحان نتوانند این کتاب را برای استفاده به مراسم عزاداری ببرند اگر در چاپ‌های بعدی این کتاب چند جلد شود بهتر است.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها