امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۰۸:۵۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 125099
تاریخ انتشار: ۲۰ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۱۱:۴۳
تعداد بازدید: 39
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزرای فارس، یحیی آل اسحاق صبح امروز چهل و هفتمین در جلسه هیات نمایندگان اتاق بارزگانی تهران در ابتدای سخنان خود به بحث ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزرای فارس، یحیی آل اسحاق صبح امروز چهل و هفتمین در جلسه هیات نمایندگان اتاق بارزگانی تهران در ابتدای سخنان خود به بحث تدوین بودجه و انتقاداتی که به آن وارد است اشاره کرد و گفت: دولت قرار است تا در تاریخ مقرر بودجه به مجلس ارائه کند و برآورد ما این است که در شاخص هزینه و درآمد در این بودجه به درستی عمل شده است.

وی با تقدیر از نگاه منصفانه دولت در تدوین بودجه اظهار امیدواری کرد تا بودجه بتواند نقش کلیدی خود را ایفا کند، چرا که ساختار بودجه در چند دهه اخیر به شکل فعلی گرفتار است.

آل‌اسحاق ادامه داد: درآمد ما عمدتا درآمد نفتی است که شکل و شمایل خاصی ندارد و وابستگی به نفت و بزرگ بدنه دولت مطلوب نیست و بنابر اعلام آقای نوبخت بناست تا سازمان برنامه و بودجه با ساختاری چابک که همسو باس سیاست‌های کشور است ایجاد شود.

*بدهکاری‌های دولت در حال افزایش است/ سرفصل خاصی در بودجه 94 برای بدهی‌های دولت مشخص نشده

آل اسحاق همچنین به مواردی که در بودجه مقتول مانده است، اشاره کردو افزود: بدهکاری‌های دولت همچنان در حال افزایش است و در بودجه سرفصل مشخصی برای آن تعریف نشده است که میزان آن در جامعه و زندگی افراد نقش به سزایی ایفا می‌کند.

رئیس اتاق بازرگانی تهران همچنین پایین بودن بودجه عمرانی کشور را از دیگر مواردی عنوان کرد که نیاز به بازنگری دارد و گفت: رقم مخصوص پروژه‌‌های عمرانی کشور بالا نیست و در نهایت در عملیات اجرا رقم قابل توجهی از آن اختصاص نمی‌یابد.

به گفته آل‌اسحاق اگر قرار  است اصل 44 اجرا بشود، دولت باید به سمت خرید خدمت رفته و در کنار آن در سمت و سویی امور زیربنایی حرکت کند.

*کاهش نرخ نفت در کسری بودجه امسال تاثیری ندارد/ اثر درآمدی نفت 100 روز بعد در بودجه تاثیر می‌گذارد

وی با تاکید بر اینکه دولت نباید رقیب بخش خصوصی باشد افزود: برخی نگران کاهش قیمت نفت و تاثیر آن در کسری بودجه هستند در حالی که اثر درآمدی نفت 100 روز بعد در بودجه تاثیر‌گذار خواهد بود و به تعبیری تغییر نرخ نفت در کسری بودجه امسال موثر نیت و امید است نتیجه مذاکرات و زحمات گروه مذاکره کننده خوشحال کننده باشد.

وی همچنین به بهبود رتبه فضای کسب و کار کشور در سطح جهانی اشاره کرد و گفت: رتبه ما در فضای کسب و کار بین‌المللی 20 درجه بهبود یافته و از 152 به 132 رسیده است.

سرعت‌دهی در ثبت شرکت از دیگر مواردی بود که آل‌اسحاق نوید آن را داد و گفت: یک نماینده از اداره ثبت در پیشخوان اتاق بازرگانی تهران و یک نماینده هم از اتاق در ثبت شرکت‌ها حضور می‌یابد تا کارهای مقدماتی را تسهیل کند چرا که اکنون این مسئله یکی از معضلات بروکراسی کشور است.

توسعه روابط با گرجستان یکی از مسائلی بود که رئیس اتاق بازرگانی تهران در جمع نمایندگان به تشریح آن پرداخت و گفت: گرجستان به دلایل خاصی است در حال هماهنگی با مجموع سیاست‌هایت با اروپا است و قرار است تعرفه‌هایش بین این کشور و اروپا یکشان شود تا کالاهای تولیدی گرجستان بدون تعرفه وارد اروپا شود.

وی افزود: همچنین زمین، آب مقررات و امنیت در این کشور نسبت به کشورهای منطقه آسیای میانه در بهترین شکل خود قرار دارد و همچنین بروکراسی اداری و گمرکی معنا نداشته و ظرف دو ساعت حل می‌شود تا جایی که ثبت یک شرکت با 300 نوع خدمات ظرف یکساعت انجام می‌شود.

رئیس اتاق بازرگانی تهران حجم روابط تجاری ایران و گرجستان را 175 میلیون دلار اعلام کرد و این گونه گفت که در صورت برطرف شدن مشکلات می‌تواند این رقم به 3 تا 4 میلیارد دلار برسد.

آل‌اسحاق گفت: گرجستانی‌ها زمین و امکانات تا 100درصد واگذار کرده و اجاره می‌دهند تا جایی که اکنون 2 هزار شرکت ایرانی در حال خرید و فعالیت هستند، ولی ویزا یکی از مشکلات ما است که برای تسریع و اعطای آن قول مساعد دادند.

به گفته رئیس اتاق بازرگانی تهران سالانه حدود 100 هزار گردشگر به کشور گرجستان در حال ترددند.
انتهای پیام/ب

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها