امروز : جمعه ۷ آذر ۱۳۹۹ - 2020 November 27
۰۷:۰۰
کمک مالی
جنبش
کد خبر: 1251
تاریخ انتشار: ۲۷ فروردین ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۳۹
تعداد بازدید: 231
به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، شهر تهران باید هر لحظه در انتظار زلزله‌ای قریب الوقوع باشد و ساکنان شهر باید برای این اتفاق آمادگی لازم را داشته ...

به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، شهر تهران باید هر لحظه در انتظار زلزله‌ای قریب الوقوع باشد و ساکنان شهر باید برای این اتفاق آمادگی لازم را داشته باشند.

بر اساس مطالعات انجام شده توسط مشاوران ایرانی و نیز آژانس همکاری های بین المللی ژاپن(جایکا) و مرکز مطالعات زلزله و زیست محیطی تهران، در صورت وقوع زلزله در تهران حدود 480.000 ساختمان به شدت آسیب دیده و میلیاردها دلار خسارت مستقیم به شهر وارد خواهد شد.

از لحاظ جغرافیایی و زمین شناسی شهر تهران در یک گستره طبیعی واقع شده که چندین رشته گسل فعال و نقاط لرزه خیز پراکنده در آن وجود دارد. از میان بسیاری از گسل‌‌های فعال در منطقه، محتمل‌ترین گسل‌‌های خطرناک عبارتند از گسل مشا (طول: حدود 200 کیلومتر)

، گسل شمال تهران (طول: حدود 90 کیلومتر)، گسل جنوب ری (طول: حدود 20 کیلومتر) است.

عزیزالله رجب زاده رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران با اشاره به اینکه متاسفانه هنوز احتمال وقوع زلزله را جدی نگرفته‌ایم و زمین‌لرزه تهران را باور نداریم گفت: نشانه آن ضعف‌های موجود در ساخت و ساز‌ها، عدم آموزش مردم و کافی نبودن میزان تلاش‌ها در این حوزه نسبت به مخاطره موجود است.

وی در نشست اعضای ستاد مدیریت بحران منطقه 14 با تاکید بر اینکه مدیریت بحران ، فعالیتی محدود به یک سازمان و نهاد نیست گفت که تمامی تشکیلات دخیل در مدیریت شهری و خدمات اضطراری در این امر دخیل هستند و مدیریت بحران فعالیتی جمعی است.

وی ادامه داد: ستاد‌های مدیریت بحران مناطق فرصت و زمینه‌ای است تا هماهنگی سازمان‌ها و نهاد‌های منطقه با یکدیگر در شرایط عادی و شرایط وقوع حوادث ارتقا یابد و اقدامات پیشگیرانه و آمادگی افزایش یابد.

وی افزود: البته نوسازی، ایمن‌سازی و مقاوم‌سازی ابنیه زمان‌بر است اما آموزش مردم با راههای ارتقای آمادگی در کوتاه مدت امکان‌پذیر است و متاسفانه هنوز بیشتر مردم هنوز آموزش‌های لازم در حوزه مواجهه با زلزله را فرانگرفته‌اند.

همچنین رجب زاده معتقد است که اگر زلزله در تهران رخ دهد 60 درصد زیر آوار ماندگان در 2 ساعت اول جان خود را از دست می دهند.

این در حالی است که مرتضی تمدن استاندار تهران معتقد است که زلزله در تهران بسیار جدی است و آن را جدی گرفته ایم.

وی در پاسخ به پرسشی مبنی براینکه در مقابله با زلزله احتمالی در تهران چه میزان آمادگی دارید اظهار داشت: زلزله در تهران را جدی گرفته‌‌ایم و در تلاش هستیم تا استان تهران را برای شرایطی مشابه زلزله آذربایجان آماده کنیم.

تمدن به مقاوم‌سازی ساختمان‌ها در استان تهران اشاره کرد و گفت: در اغلب شهرها و روستاهای استان به غیر از شهر تهران کار مقاوم‌سازی مسکن‌‌های روستایی به خوبی پیش می‌رود.

دست به دعا شویم تا زلزله در تهران رخ ندهد این جمله اظهار نظر امروز حمزه شکیب رئیس کمسیون عمران شورای شهر است.

وی با اشاره به وقوع زلزله در استان بوشهر و در منطقه کاکی و شهر شنبه اظهار داشت: این زلزله از لحاظ بزرگی حدود 6.1 بود ولی از لحاظ شدت نسبت به زلزله‌های گذشته از جمله بم پیچ شتابی آن ناچیز بوده است.

وی تصریح کرد: این زمین‌لرزه در 20 فروردین 92 و در ساعت 16:22 و 50 ثانیه به وقت محلی در بخش کاکی فاصله 80 کیلومتری از بوشهر اتفاق افتاد که بعد از آن نیز پس‌لرزه‌هایی در این منطقه انجام شد.

شکیب خاطرنشان کرد: متأسفانه ساختمان‌هایی که در این منطقه ساخته می‌شوند همه از سنگ بوده به طوری که طاق آن نیز از سنگ است که در دنیا بی‌سابقه است که ساخت چنین ساختمان‌هایی برای جامعه مهندسی ما، دستگاه‌های دولتی ناگوار و تعجب‌آور است.

رئیس کمیسیون توسعه و عمران شورای شهر تهران در ادامه به برنامه‌های کاهش خطرپذیری که در سال 87 تهیه شد اشاره کرد و گفت: علی‌رغم تلاش‌هایی که در آن زمان شد این برنامه‌ها به بایگانی سپرده شد و هیچ فعالیت اجرایی در این زمینه صورت نپذیرفت.

شکیب در ادامه با انتقاد از وضعیت سازمان مدیریت بحران شهر تهران اشاره کرد و گفت: هیچگونه برنامه از سوی این سازمان در این سالها جهت پیشگیری و آماده شدن شهروندان در مقابل زلزله‌های احتمالی در تهران صورت نگرفته است.

شکیب با بیان این جمله دعا کنید در تهران زلزله به این زودی‌ها اتفاق نیفتد گفت: امیدواریم دستگاه‌های متولی وظایف خود را در این زمان بحران انجام دهند.

همچنین مرتضی اکبر‌پور، معاون آمادگی و مقابله سازمان مدیریت بحران کشور در گفت‌‌وگو با خبرنگار اجتماعی فارس درباره اقدامات پیشگیرانه از زلزله تهران اظهار داشت: مدیریت بحران برای کلان شهرها و استان‌ها برنامه‌هایی درباره پیشگیری از حوادث طبیعی از جمله زلزله مشخص کرده است.

وی ادامه داد: در واقع 4 حلقه‌ای که برای مدیریت بحران تعریف شده، شامل اقداماتی پیشگیری، پیش‌بینی، مقابله و آمادگی و بازتوانی و بازسازی مناطق آسیب دیده است.

اکبرپور بیان داشت: شورای هماهنگی مدیریت بحران شهر تهران با مسئولیت شهرداری تهران تشکیل و در همین راستا سازمانی بنام پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران ایجاد شده است.

معاون آمادگی و مقابله سازمان مدیریت بحران کشور افزود: با توجه به شرایط پایتخت و وجود اکثر وزارتخانه‌ها، سفارتخانه‌ها و مراکز امنیتی حساسیت خاصی در این شهر وجود دارد؛ بنابراین باید به حوادث طبیعی در تهران توجه بیشتری کرد.

وی گفت: برنامه‌ای برای پیشگیری از آسیب‌های حوادث طبیعی سازمان مدیریت بحران و شهرداری تهران در حال تدوین است و مانورهای در این خصوص تشکیل شده است.

اکبرپور خاطرنشان کرد: از اولویت های شهر تهران در مقابله با حوادث بازسازی و نوسازی بافت‌های فرسوده است که در برنامه‌های در نظرگرفته شده به این موضوع تأکید شده است.

به گزارش فارس، هر بار که زلزله در یکی از استان های کشور رخ می دهد که جمعیت آنها بسیار کمتر از استان تهران است، مسئولان به یاد زلزله تهران می‌افتند و چند روزی مصاحبه کرده و راه کارهای مقطعی ارائه می‌کند و بعد فراموش می‌شود که زلزله در کمین مردم است و باید اقدامات کلیدی انجام شود.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها