امروز : پنجشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۵ - 2017 February 23
۱۰:۵۵
نمایشگاه رسانه دیجیتال
ادموند
کمک مالی
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 125114
تاریخ انتشار: ۲۰ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۱۳:۴۸
تعداد بازدید: 104
به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، رستم قاسمی امروز در حاشیه چهاردهمین نمایشگاه بین‌المللی برق گفت: در صنعت برق به آمادگی ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، رستم قاسمی امروز در حاشیه چهاردهمین نمایشگاه بین‌المللی برق گفت: در صنعت برق به آمادگی خوبی رسیده‌ایم، به طوری که در حال حاضر در صنعت برق به خودکفایی کامل رسیده‌ایم.

وی افزود: زمانی که در وزارت نفت بودم نیازمند کابل‌هایی بودیم که عنوان می‌شد کابل‌های موجود در بازار استانداردهای لازم را ندارند اما خوشبختانه با جلساتی که با شرکت‌های خصوصی فعال در حوزه کابل برگزار کردیم، توانستیم کابل‌هایی که قبلا صد در صد وارد کشور می‌شد، را در داخل تولید کنیم.

وی با اشاره به اینکه شب گذشته جلسه‌ای با مسئولان بلندپایه عراق در برج میلاد برای افزایش صادرات کالا به عراق برگزار شد، گفت: وضعیت موجود یک وضعیت بالقوه است و در کشور منابعی داریم که باید آن را به بالفعل تبدیل کنیم تا بتوانیم اقلام بازرگانی، مواد غذایی، پیمانکاری و برق به کشور عراق بیش از پیش صادر کنیم.

قاسمی گفت: عراق کشوری است که به ظرفیت‌های ایران نیاز دارد و بر اساس برآوردهایی که به طور رسمی اعلام شده عنوان شده است، زیرساخت‌های عراق نیازمند 400 میلیارد دلار سرمایه است باید خود را آماده حضور در بازارهای خوب و مناسب عراق کنیم.
وزیر سابق نفت با اشاره به اینکه این عدد دست یافتنی است، گفت: عراق کشور ثروتمندی است و ذخایر نفتی دارد و بودجه‌ای که این کشور برای سال 2014 داشته است، عددی بالغ بر 147 میلیارد دلار بود. پس این کشور می‌تواند یک بازار صادراتی مناسب برای ایران باشد.

وی ادامه داد: عراق در 30 سال گذشته هیچ موجودی صنعتی ندارد و در حال حاضر در عراق هیچ کالایی تولید نمی‌شود و این کشور صرفا وارد کننده است. پس وقتی این ظرفیت‌ها وجود دارد، چرا که باید از این ظرفیت استفاده نشود.

قاسمی ادامه داد:‌در حال حاضر ایران به کشور عراق سالانه 12 تا 13 میلیارد دلار صادرات انجام می‌دهد .

وی افزود: برای اینکه بتوانیم حجم صادرات خود به عراق را که در حال حاضر حدود 12 تا 13 میلیارد دلار است، به 30 میلیارد دلار برسانیم، باید تلاش و پیگیری بیشتری صورت بگیرد.

وی گفت: برآورد ما این است که بتوانیم تا دو سال اینده ظرفیت صادرات به کشور عراق را از 13 میلیارد دلار کنونی به 30 میلیارد دلار برسانیم.

وی گفت: بعد از مسائل به وجود آمده در مورد وجود داعش واردات به عراق 30 تا 40 درصد افزایش یافت، در حالی که حتی یک درصد صادرات از ایران به عراق افزایش نیافت پس فرصت خوبی است برای ایران تا با تشکیل شدن دولت جدید عراق به هدفی که همانا افزایش صادرات به عراق است، برسیم.

قاسمی تاکید کرد: باید در 10 سال آینده میزان صادرات ایران به 200 میلیارد دلار برسد، بنابراین اگر می‌خواهیم رتبه و شاخص اول منطقه را داشته باشیم باید از هم اکنون به این عدد بزرگ فکر کنیم و برای آن برنامه‌ریزی کنیم.

وی با اشاره به اینکه باید نظام وارداتی کشور را به نظام صادراتی تبدیل کنیم، گفت: به تازگی یک بسته پیشنهادی به دولت ارائه شده است که بر اساس آن طرح برداشتن موانع صادراتی را به دولت پیشنهاد کرده‌ایم.

وی افزود: باید دولت توجه زیادی به تولیدکنندگان داشته باشد، چرا که دولت در حال حاضر سهامدار بسیاری از کارخانجات است، اما وقتی تولیدکنندگان متضرر می‌شوند، هیچ سهمی در این ضرر برای خود قائل نیست.

وی افزود: پس وقتی به این باور برسیم که تولیدکننده تولیدات خود را افزایش دهد، تا سهم دولت نیز افزایش یابد می‌توان به توسعه و افزایش تولید در کشور امیدوار شد.

وی تاکید کرد: اگر می‌خواهیم نگاه ما به اقتصاد و تولید عوض شود، باید کسانی که می‌خواهند تولید کنند و به عنوان رویه عادی به آنها توجه شود، باید برای آنها ارزش قائل شد و به آنها توجه کرد.

انتهای پیام/ب

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها