امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۱۸:۱۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 125120
تاریخ انتشار: ۲۰ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۱۳:۴۸
تعداد بازدید: 25
بسته گزارش تحلیلی روزانه فارس به تحلیل و بررسی برخی اخبار و مطالب کمتر دیده شده در لابه‌لای رسانه‌های کشور می‌پردازد. در این بسته گزارشی _ تحلیلی ...

بسته گزارش تحلیلی روزانه فارس به تحلیل و بررسی برخی اخبار و مطالب کمتر دیده شده در لابه‌لای رسانه‌های کشور می‌پردازد. در این بسته گزارشی _ تحلیلی علاوه بر خوانش اخبار؛ سوابق و برخی تحلیل‌های موجود پیرامون این مطالب نیز آورده شده است.
 
***

«برای بازگرداندن امانت‌های بزرگ توبه کافی نیست»

اهداف اصلی و فرعی عذرخواهی احتمالی خاتمی چیست؟

ابراهیمیان، سخنگوی شورای محترم نگهبان، اخیراً در لابه‌لای گفت‌وگوی خود با پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; پیرامون بحث «اعتذار سیاسی» و در پاسخ به این سؤال که «آیا راه توبه باز است»؟ گفته است:

«توبه و بازگشت و اصلاح مواضع سیاسی یک امر مطلوب است. اگر کسی راه کجی را رفته و قانون شکنی کرده ما باید استقبال کنیم از این که برگردد و خود را ملتزم به قانون نشان دهد، اما این که آیا این فرد در موضع و موقع مناسبی قرار می‌گیرد که حالا ما یک امانت بزرگی را در اختیارش قرار دهیم یا نه؟ این بر اساس نوع رفتارها و میزان مداخلات فرد در اغتشاشات حسب مورد و در هر پرونده معین می‌شود. کسی ممکن است صرفاً عکسش در تجمعی افتاده باشد، اما کس دیگری تئوریسین جریان باشد»

او همچنین می‌افزاید:«من به عنوان یک عضو شورای نگهبان تلقی‌ام این است که توبه یا بازگشت می‌تواند در بازگرداندن حیثیت یک شخص، مؤثر باشد، اما در برگرداندن قابلیت پذیرفتن امانت‌های بزرگ، شاید، همیشه کافی نباشد. گاهی اوقات سوابق خطاها و کثرت اعتذار سبب سوء شهرت می‌شود و گاهی در قدرت تدبیر و مدیریت فرد تردید ایجاد می‌کند»
 

*صحبت‌های دقیق سخنگوی شورای محترم نگهبان پیرامون توبه و عذرخواهی در حالی مطرح شده‌اند که طی روزهای اخیر از جبهه اصلاح‌طلبان نداهایی مبنی بر «لزوم حذف بدبینی‌های نظام به اصلاح‌طلبان»، «عذرخواهی»، «ضرورت رفع نگاه‌های تردیدآمیز به اصلاح‌طلبان»، «نیاز به کنش‌های اعتمادافزا از سوی اصلاح‌طلبان»، «پذیرش اشتباهات»و از این دست شنیده می‌شود.

اکنون وقت آنست که به این سؤال پاسخ داده شود که با توجه به محتوای صحبت‌های سخنگوی شورای محترم نگهبان درباره «توبه و عذرخواهی» و اینکه حتی با وجود عذرخواهی هم قرار نیست به اعتذارخواهان امانت‌های مهمی مثل سمت نمایندگی مجلس سپرده شود؛ چرا همچنان از جبهه اصلاحات صداهایی با نشانه عذرخواهی شنیده می‌شود؟!

پاسخ اینست که اصلاح‌طلبان در مقطع کنونی، غیر از بحران میزان تأیید صلاحیت کاندیداهایشان در انتخابات مجلس و هر انتخابات دیگری؛ با «بحران مشروعیت» مواجه‌اند.

به این معنا که وقتی لیدر این جریان همچنان اجازه دیدار با رهبری نظام و حتی مقامات دفتر ایشان را ندارد و برخی از ارکان این جریان نیز در حالی همچنان مواضع همسو با فتنه سال 88 را اتخاذ می‌کنند که این رخداد شوم از سوی نظام اسلامی بعنوان «خط قرمز» مشخص شده است؛ پس فی‌الواقع لیدر جریان اصلاحات اقلّ کم در ظاهر امر از مشروعیت لازم برای فعالیت سیاسی در ساختار رسمی نظام برخوردار نیست و به چهره‌های پیرامون او هم حتی با عینک تردید نگاه می‌شود.

لذا طبیعیست که اصلاح‌طلبان ولو با علم به محتوای اظهرمن‌الشّمس سخنان آقای ابراهیمیان؛ به این معنا رسیده باشند که عذرخواهی (با لوازمی که بتواند مورد پذیرش نظام اسلامی باشد) در مقطع کنونی تنها کلید بازگشایی قفل فعالیت‌های آنان در سپهر سیاست رسمی کشور و بیرون آمدن آنها از سایه باشد.
 
***
 

از نمد رسانه‌های جهانی برای مذاکرات هسته‌ای کلاه بافته نمی‌شود

صادق خرازی، از چهره‌های دیپلماتیک کشورمان اخیراً به فارس گفته است:‌ در صورت بروز هرگونه اتفاقی که منجر به شکست مذاکرات شود، طرف غربی به این دلیل که توپ در زمین آنهاست باید به جامعه جهانی پاسخگو باشند.

قبل از وی، آقای تخت روانچی، معاون وزیر امور خارجه کشورمان نیز به نشریه اشپیگل همین نکته را گوشزد و تصریح کرده بود:‌«طرف مقابل مسئول شکست مذاکرات خواهد بود»

نظیر این گزاره به کرّات در صحبت‌های سایر چهره‌های دولتی و یا نزدیک به دولت طی هفته‌های اخیر تکرار شده است.
 

*به نظر می‌رسد مرجع ضمیر این عبارت که مسئول شکست احتمالی مذاکرات؛ «طرف مقابل»! است آمریکایی‌ها باشند.

نکته اساسی در عبارت مورد اشاره نیز آنست که تقریباً تمامی مصرف کنندگان آن کسانی هستند که ظاهراً به مقولاتی مثل «جامعه جهانی»، «رسانه‌های جهانی» و مفاهیمی از این دست باور دارند و در مقابل به ساختگی بودن این عبارت‌ها،‌ صهیونیستی بودن شبکه رسانه‌های جهانی، ددمنشی طرف‌های مذاکره و مقولاتی از این دست چندان بهایی نمی‌دهند.

پر واضح آنکه در صورت شکست مذاکرات هسته‌ای نیز همانگونه که برخی محافل هوادار مذاکره در ماجرای ادعای آمریکا مبنی بر مذاکره کردن ایران به علت فشار تحریم‌ها! در ماجرای گزارش‌های فصلی و البته مغرضانه آمانو از فعالیت‌های هسته‌ای ایران و‌ در ماجرای تحریم‌های اعمال شده پس از توافق ژنو نتوانستند به افکار عمومی جهان! اثبات کنند که آمریکا بر خلاف توافق ژنو عمل کرد، اشکالات گزارش‌های آمانو دروغ هستند و تحریم‌ها هم عامل اصلی قبول مذاکره توسط ایران نیستند؛ در این ماجرا هم سرنوشت بهتری عاید آنها نخواهد شد.

متأُسفانه برخی مسئولان و عددی از نزدیکان دولت علناً و با وجود اعلام بدبینی نظام اسلامی به آمریکا؛ اعلام کرده‌اند که نسبت به طرف مقابل خوشبین هستند و حتی اینطور بیان کرده‌اند که طرف مقابل قصد دارد به ایران کمک کند!

بیان عامل یا عوامل اصلی شکست مذاکرات یا لغو توافق در آینده به مؤلفه‌های فراوانی مرتبط است که باید گفت هواخواهان مذاکره ناممکن‌ترین راه را در این زمینه انتخاب کرده‌اند.

تدقیق در این معنا یک ضرورت است که «تمام قول‌ها و معاهدات آمریکایی‌ها تنها با یک علامت سؤال در گزارش هسته‌ای آمانو و حتی بدون آن می‌تواند در هر لحظه‌ای کأن‌لم‌یکن تلقی شود»!

آشکار سازی حقیقت در چشم افکار عمومی جهان نیز راه‌هایی دارد از جنس «مقاومت» نه از جنس امید بستن به اطلاع‌رسانی شفاف رسانه‌های جهانی.
 
***
 

استدلال مطهری در برزخی از «فتنه» تا «جبهه»

علی مطهری اخیراً گفته است: باید نسبت به رفتارهایی که در چند ماه اخیر در مجلس روی داد بخصوص درباره وزارت علوم تجدیدنظر کنیم چراکه این رفتارها هنوز ادامه دارد. این غیر از مسائلی است که نسبت به آقایان فرجی‌دانا و نیلی‌احمدآبادی در جریان استیضاح و رأی اعتماد ایجاد شد.

به گزارش آرمان وی افزوده است: آقای فرجی‌‌دانا یک فرمانده دوره جنگ بوده و سردار علی فضلی می‌گوید افتخار من این بوده که در دوره‌ای از جنگ فرمانده من آقای فرجی‌دانا بوده است...همین‌طور آقای نیلی زمانی معاون فرماندهی نیروی هوایی سپاه بوده است...
 

*صحبت‌های آقای مطهری در ربط دادن سوابق جبهه و جنگ و سمت‌های مهم به حال فعلی افراد و کارنامه کنونی آنها روش درستی در سیاست‌ورزی و خردمحوری نیست.

چه اینکه در تاریخ ما حتی مواردی وجود داشته نظیر اینکه رئیس جمهور وقت به خارج از کشور فرار کرده است، فرمانده وقت نیروی دریایی به دلیل جاسوسی و تلاش برای براندازی اعدام می‌شود، وزیر خارجه وقت به جرم تلاش برای براندازی دستگیر و سپس معدوم می‌گردد، یکی از فرماندهان سابق، نظامی اسلامی را با حکومت شاه تطبیق می‌دهد و غیره...

پر واضح آنکه هیچ سابقه‌ای برای افراد نه تنها مجوز آنها برای فعالیت‌های براندازانه و ضدّ نظام محسوب نمی‌شود بلکه منطقاً در صورت عمل غیر قانونی و فعالیت‌های منافی امنیت ملی باید با این افراد همانند افراد عادی برخورد قانونی شود.
 
***
 

دولت احمدی‌نژاد از دولت‌های قبل از انقلاب هم بدتر بود!

محمدجواد حق‌شناس،‌ از فعالین سیاسی اصلاح‌طلب اخیراً به روزنامه اعتماد گفته است:«مسیری که روحانی در پیش گرفته ادامه مسیر دولت‌های بعد از انقلاب است البته به جز دولت‌های احمدی‌نژاد که استثنایی در دولت‌های قبل و بعد از انقلاب بود»!

وی همچنین می‌گوید:«روحانی در تلاش است با شکستن فضای سابق نشان دهد ایران برای روابط بین‌المللی احترام قائل است و می‌خواهد بی‌اعتمادی دنیا به ایران را برطرف کند. ایران نه تنها در پی اقدامات خشونت‌آمیز نیست بلکه شعارهای دولت قبل را نیز قبول ندارد و به دنبال برقراری صلح در منطقه است»
 

*پیش‌تر از بیان عجیب آقای حق‌شناس برای بدگویی از دولت رئیس جمهور احمدی‌نژاد، آقای حجاریان هم در مصاحبه با یکی از رسانه‌ها گفته بود:«آقای روحانی زمین سوخته تحویل گرفته است»!

در بین این دو گفته نیز آقای انصاری، معاون پارلمانی رئیس جمهور نیز در صحبتی اینطور اظهار کرده بود که شرایط تحویل دولت به رئیس جمهور روحانی مثل شرایط روز پایان جنگ است!

آقای صادق زیباکلام نیز اخیراً در مصاحبه با یک رسانه اصلاح‌طلب گفته است که اگر دولت در مذاکرات هسته‌ای به توفیقی دست نیابد؛ احمدی نژاد برمی‌گردد...

پر واضح است که هر دولتی در طول تاریخ انقلاب اسلامی، در کنار همه‌ی عملکردهای خوب و بد خود، پلکانی برای پیشرفت، ترقّی و شکوفایی ایران اسلامی بوده است و اینکه عده‌ای از منتقدان یک دولت از مسند کنار رفته تا آن اندازه به بدگویی‌های محفلی رو بیاورند که تلاش کنند جمیع بدی‌ها و مشاکل عالم را به آن دولت ربط بدهند و حتی آنرا بدتر از کابینه‌های دوران رژیم ستمشاهی! عنوان کنند کاری نکوهیده و سست‌بنیان است که البته باید گفت در روزگاری دامن گویندگانش را نیز خواهد گرفت.

دولت رئیس جمهور احمدی‌نژاد با همه کمی‌ها و کاستی‌هایش اما توانست درخت موّدت میان مردم و مسئولان دولتی را شکوفاتر کند، نحوه جدیدی از خدمتگزاری مطلوب به مردم را ریل گذاری کند، حلقه مومیایی شده مدیریت‌های دولتی و فسیل شده را در کشور بشکند، جراحی اقتصادی ایران را آغاز کند و ده‌ها خدمت دیگر را به مردم کشور انجام دهد که در حافظه تاریخ و مردم ایران باقی مانده‌اند.

همچنین باید گفت که در کنار تمام این نقاط قوّت اما سوگمندانه دولت‌های نهم و دهم رویکردهای غلطی نیز همچون تمایل به رابطه با آمریکا، بیان حرف‌هایی ناشی از قبول دهکده جهانی! جلب توجه قشر مرفّه با پرداخت یارانه، عمل به نسخه‌های غلط در سیاست خارجی و تسامحات فرهنگی را داشتند که قاعدتاً اگر بر طبق ادعای آقای حق‌شناس کسانی قصد دارند اعلام کنند که این سیاست‌ها را قبول ندارند باید بر ضدّ آنها عمل کنند نه اینکه همین راه کج را البته با تأکید بیشتری ادامه داده و در عین حال همین نسخه‌ها را با تعابیری مثل زمین سوخته و بدتر از دوران شاه! خطاب کنند.

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار