امروز : چهارشنبه ۱ آذر ۱۳۹۶ - 2017 November 22
۱۲:۰۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 125153
تاریخ انتشار: ۲۱ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۴:۱۳
تعداد بازدید: 34
به گزارش خبرنگار حوزه احزاب پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، پرویز امینی کارشناس مسائل سیاسی با حضور در نشست مشترک خبرگزاری‌های فارس، تسنیم، ...

به گزارش خبرنگار حوزه احزاب پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، پرویز امینی کارشناس مسائل سیاسی با حضور در نشست مشترک خبرگزاری‌های فارس، تسنیم، دانشجو و مهر در تحلیل فضای سیاسی کشور و آینده‌پژوهی اصلاح‌طلبان و اصولگرایان اظهار داشت: کشور در حال حاضر سه موج سیاسی را پشت سر گذاشته است و از از دوگانه‌های خط امام و غیرخط امام، راست و چپ و اصلاح‌طلب و اصولگرا عبور کرده است.

امینی با اشاره به اینکه این شرایط تکثر پیامدهایی دارد ادامه داد: یکی از این شرایط مواجهه با تکثر گفتمان‌هاست و در حال حاضر ما گفتمان‌های غالب هژمونیک مسلط مانند گذشته را دیگر تجربه نمی‌کنیم.

این کارشناس مسائل سیاسی دومین نکته را توانایی توافق در سیاست متکی به ائتلاف بین گروه‌های متکثر دانست و گفت: دیگر نمی‌توان فضای سیاسی کشور را طوری پیش برد که بدون اتکا به گروه‌های خود به پیروزی برسد.

وی سومین مولفه را مسئله سیاست‌ورزی دانست و تصریح کرد: توانایی سیاست‌ورزی در اداره شرایط کشور بالا می‌رود و ضریب آن مهم می‌شود و توأم با این شرایط ما در حال عبور از این مسئله هستیم.

امینی ادامه داد: ‌ما انتخاب‌های متعددی داشتیم. مثلا بخش زیادی از جامعه در سال‌های دهه 70 به هاشمی رفسنجانی رأی دادند اما در سال 76 به گفتمان رقیب او یعنی خاتمی رأی دادند و در سال 84 دوباره به رقیب جریان حاکم رأی دادند که این نشان‌دهنده نوعی عدم تثبیت ذهنیت‌ها بود.

این کارشناس مسائل سیاسی تصریح کرد: در شرایط فعلی این عدم تثبیت ذهنیت‌ها کم‌رنگ‌تر شده و ذهنیت‌ها تثبیت شده است طوری که نسبت به تصمیمات سیاسی موضع دارند و دیگر با استدلال و گفت‌وگو نیز قابل حل نیست.

وی گفت: بنابراین ما سه گفتمان را پشت سر گذاشته‌ایم؛ گفتمان اول گفتمان توسعه‌گرای اقتصادی است که دولت یازدهم نماینده آن است و دال مرکزی آن توسعه‌گرایی است. یعنی سایر مطالبات و خواسته‌ها به تناسبی که با مسئله توسعه متناسب باشد به کار گرفته می‌‌شود و در غیر اینصورت طرد خواهد شد.

امینی بر همین اساس به طرد مسئله عدالت در این گفتمان اشاره کرد و گفت: یکی دیگر از دال‌های این گفتمان مسئله برونگرایی و اقتصادمحوری است.

این کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه این گفتمان توسعه‌یافتگی خود را با جهان خارج تعریف می‌کند، افزود: مصداق این جهان خارج، غرب است. لذا برون‌گرایی، غربگرایی و نخبه‌گرایی از دال‌های اصلی این گفتمان است.

وی تصریح کرد: شخصیت‌هایی که این گفتمان را نمایندگی می‌کنند هاشمی رفسنجانی و دولت یازدهم هستند.

امینی در تبیین گفتمان دوم به تشریح گفتمان توسعه‌گرایی سیاسی پرداخت و ادامه داد: مسئله سیاسی از دال‌های این گفتمان است و اولویت آن شرایط داخلی با رویکرد فرهنگ و سیاست بوده و دال آن نیز آزادی است.

این کارشناس مسائل سیاسی خاطر نشان کرد: بخشی از دولت ائتلافی روحانی گفتمان دوم را در وزارت ارشاد و علوم فرهنگ و سیاست در فضای اجتماعی است بازتولید کرده در حالیکه یکی از انتقاد اصلاح‌طلبان تمرکز بر سیاست خارجی و غفلت دولت از مسائل داخلی از جمله وزارت کشور است.

وی ادامه داد: سومین گفتمان نیز گفتمان عدالت است که دال مرکزی آن استقلال، توده‌گرایی و مردم‌گرایی است.

امینی درباره چرایی تثبیت ذهنیت‌ها گفت: تجربه مدیریتی و عینی و عملی در همه این گفتمان‌ها برقرار شده است و بنابراین افراد و گروه‌های اجتماعی فرصت مناسبی داشته‌اند که خود را در یکی از این گفتمان‌ها تعریف کنند.

این کارشناس مسائل سیاسی در تبیین تفاوت دیدگاه‌های این گفتمان‌ها تصریح کرد: وقتی توافق ژنو را یک توافق مستند است مطرح می‌‌کنیم تفسیرهای متفاوتی از آن صورت می‌گیرد و برخی آن را فتح‌الفتوح و برخی نیز آن را بدتر از ترکمانچای می‌دانند و این ناشی از تفاوت گفتمان‌هاست.

وی مسئله دوم را مسئله سیاست‌ورزی دانست و ادامه داد: واقعیتی که در سیاست‌ورزی رخ داده و تشدید شده این است که جریان‌های سیاسی در شکل دادن به مناسبات سیاسی نقش فعالی نخواهند داشت بلکه افراد به پدیده‌های سیاسی شکل و شمایل می‌‌دهند.

امینی با بیان اینکه افراد سیاسی که در حال حاضر در کشور وجود دارند در دو طیف از لحاظ قدرت سیاسی تقسیم‌بندی می‌شوند، گفت: گروه اول که ما آنها را بازی‌گردانان سطح یک سیاست در ایران می‌دانیم و از 4 و 5 نفر هم تجاوز نمی‌کند، هاشمی،‌خاتمی، لاریجانی، احمدی‌نژاد و روحانی هستند.

این کارشناس مسائل سیاسی سطح دوم را دارای طیف بزرگتری دانست و گفت: از احمد توکلی تا قالیباف و جلیلی و ولایتی این سطح را در بر می‌گیرند.

وی در خصوص انتخابات آینده اظهار داشت: ما در یکسال و نیم آینده انتخابات مجلس دهم را در پیش داریم و با توجه به اینکه دولت مستقر گفتمان توسعه‌گرای اقتصادی دارد جریانی قدرت رقابت خواهد داشت که نظم گفتمانی جدیدی بسازد.

امینی یادآور شد: سیاست برون‌گرا در دولت یازدهم مذاکرات است و اگر دولت بتواند توافقی را در این زمینه شکل دهد طوری که جامعه از آن راضی باشد از نظر اجتماعی دولت فرصت به دست آوردن مجلس آینده را خواهد داشت.

این کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه طبق متوسط شهری بیشترین تمایل را به دولت توسعه‌گرای اقتصادی دارد، گفت:‌ آرای آقای روحانی برخلاف سال 88 از بین طبقه متوسط و طبقه محروم یکسان اخذ شد چرا که در بین کاندیداها کسی نبود که گفتمان عدالت را نمایندگی کند.

وی گفت: مشکل دولت این است که با آرای گفتمانی انتخابات را نبرده است بلکه با سیاست‌ورزی توانسته است در انتخابات پیروز شود و در مسیر عمل نیز دچار برخی شکنندگی‌ها بوده است.

امینی درباره این نکته که اصلاح‌طلبان خود را ستون فقرات دولت دانسته‌اند در پاسخ به سوال خبرنگار فارس، ادامه داد: بنابراین دولت به دلایل مذکور به پایگاه اجتماعی اصلاح‌طلبان وابستگی دارد و از این طریق خواسته‌های خود را پیگیری می‌کند اما اگر در مذاکرات قدرت مستقلی برای خود اخذ کند دیگر دولت روحانی به جریان اصلاح‌طلب چسبندگی نخواهد داشت.

این کارشناس مسائل سیاسی تأکید کرد: دلیل آنکه اصلاح‌طلبان به دولت متصل هستند و از آن دفاع می‌کنند این است که برای بازسازی خود به این دولت نیاز دارند و در واقع اصلاح‌طلبان در دولت یازدهم نقش آپاندیس را بازی می‌کنند که به لحاظ فیزیولوژیکی این عضو کار ایمنی انجام می‌دهد.

وی افزود: اگر دولت بتواند از این جریان عبور خواهد کرد و اصلاح‌طلبان نیز عاشق چشم و ابروی دولت نیستند چرا که مسئله آنها بر خلاف دولت، آزادی است.

امینی یادآور شد: وضعی که اصلاح‌طلبان را مجبور کرده کنار این دولت توسعه‌گرا قرار بگیرند احتیاج آنهاست.

این کارشناس مسائل سیاسی درباره اینکه گفته می‌شود دولت یازدهم یک دولت چهار ساله است، یادآور شد: دولت یازدهم همه مسائل خود را به پیشبرد موفق مذاکرات گره زده است و اگر در آنجا توفیق یابد تا دو سه سال آینده برتری سیاسی خواهد داشت و در غیر اینصورت توفیقاتش در سایر حوزه‌ها نادیده گرفته خواهد شد.

وی گفت: دولت در پشت سیاست هر توافق از عدم توافق بهتر است قرار دارد و برخی رسانه‌ها، جریانات دانشجویی و نمایندگان مجلس در این زمینه بازی دولت قرار گرفته‌اند.
امینی همچنین با اشاره به گفته‌ی اکبر ترکان مبنی بر اینکه «ایران فقط در صنعت آبگوشت بزباش و قرمه سبزی برتر است»، این اظهارات را ترجمه چاله میدانی مبانی نظری دولت روحانی دانست.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار