امروز : سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 24
۲۱:۰۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 125173
تاریخ انتشار: ۲۱ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۴:۱۳
تعداد بازدید: 19
«رندی شورت» فعال و کشیش سیاهپوست آمریکایی که فعالیت‌هایی را در جهت احقاق حقوق سیاهپوستان آمریکایی صورت داده است در مصاحبه اختصاصی با پایگاه خبری ، ...

«رندی شورت» فعال و کشیش سیاهپوست آمریکایی که فعالیت‌هایی را در جهت احقاق حقوق سیاهپوستان آمریکایی صورت داده است در مصاحبه اختصاصی با پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در خصوص رویکردهای دوگانه آمریکا در قبال برنامه هسته‌ای ایران و سکوت در مقابل سلاح‌های هسته‌ای رژیم صهیونیستی گفت: من معتقدم که هر کسی که به اشاعه هسته ای و تولید تسلیحات هسته ای در جهان دامن می زند باید پاسخگو باشد و اسرائیل نیز باید در رابطه با اقدامات کاملا روشن خود در زمینه اشاعه تسلیحات هسته ای پاسخگو باشد. چرا هیچ کس از اسرائیل انتظار ندارد که نگرانی ها را برطرف سازد یا با تحریم ها مواجه شود. نکته دوم درباره برنامه هسته ای ایران است که باید ببینیم چه کسی از همان ابتدا  فناوری هسته ای را به ایران معرفی کرد. این روسیه و چین نبودند بلکه دولت آمریکا بود که با همکاری رژیم سابق در ایران یک برنامه تحقیقاتی هسته ای را در این کشور کلید زد و پس از آن با تغییر رژیم در ایران و روی کار آمدن جمهوری اسلامی، این امام خمینی(ره) بود که با استناد به اصول اسلامی ساخت و استفاده از هرگونه تسلیحات هسته ای را حرام اعلام کرد.

وی ادامه داد، از سوی دیگر تنها کشوری در جهان که در جنگ با کشوری دیگر در شرایطی که به مرحله تسلیم شدن رسیدن بود، به تسلیحات هسته ای متوسل شد، ایالات متحده آمریکا است. کشوری که در جهان در رتبه نخست استفاده از  تسلیحات تولید شده با بهره گیری از اورانیوم رقیق شده در بسیاری موارد علیه غیرنظامیان و شهروندان عادی قرار دارد، آمریکا است که البته تا بخش اعظمی از این فعالیت ها به صورت غیرمستقیم و از طریق کشورهای دیگر به نیابت از آمریکا صورت می گیرد.

شورت تصریح کرد: «و حالا چرا باید آژانس بین المللی انرژی اتمی تا این اندازه به برنامه هسته ای ایران بپردازد و مدام ابراز نگرانی کند در حالی که جایی برای نگرانی درباره برنامه هسته ای ایران وجود ندارد. آیا واقعا برنامه هسته ای آمریکا نیز تحت مدیریت این سازمان قرار دارد؟ این نهاد بین المللی در زمان وقوع حوادث اخیر برای راکتورهای هسته ای فوکوشیمای ژاپن کجا بود؟ چرا اصلا به آسیب هایی که این اتفاقات برای محیط زیست به دنبال داشتند پرداخته نشد؟ چرا درباره اهمال کاری متحدان آمریکا در زمینه تأسیسات هسته‌ای شان ابراز نگرانی نمی شود؟ چرا باید در مقابل، تا این اندازه درباره برنامه هسته ای ایران ابراز نگرانی شود؟ به اعتقاد من این صرفا یک نوع غرض ورزی و تعصب افراطی است که غرب به رهبری آمریکا علیه ایران در پیش گرفته است. وگرنه اسرائیل نه تنها سلاح هسته ای دارد، بلکه این تسلیحات را در اختیار متحدان خود در آفریقای جنوبی نیز قرار داده تا از آن علیه اکثریت سیاهپوست در جنوب آفریقا استفاده کنند. همانطور که گذشت زمان نیز جنایات اسرائیل با استفاده از فناوری هسته ای را به اثبات رسانده و نشان داده که از این فناوری برای ترویج بیش از پیش نژادپرستی و تبعیض نژادی و بی عدالتی استفاده می شود.

این کشیش سیاهپوست در خصوص صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران گفت: برنامه هسته ای ایران درست مقابل آن قرار گرفته است چرا که بارها و بارها بر ماهیت صلح آمیز آن تأکید شده و در شرایط کنونی که روز به روز به تحریم ها علیه ایران افزوده می شود، ایران واقعا به این فناوری برای تولید داروهایی که غرب برای ایران تحریم کرده، نیاز دارد. ایران باید قاطعانه جلوی آنها بایستد و بگوید ما برده های شما نیستیم، و از آنجایی که برای تأمین منافع کشورمان به این فناوری نیازمندیم، به آن دست پیدا خواهیم.

*اصولگرایان در ایران در زمینه هسته‌ای عملکرد بهتری داشتند

وی ادامه داد:  به عقیده من اصولگرایان در ایران در زمینه هسته ای عملکرد بهتری داشتند و صهیونیست ها زمانی به وحشت می افتند و واکنش نشان می دهند که قدرت را در طرف مقابل خود احساس می کنند. من معتقدم در حال حاضر هم در خصوص برنامه هسته ای نباید رویکردی در پیش گرفت که باعث شود تا از احترام ایران در مجامع بین المللی کاسته شود.

شورت اینگونه گفت: توصیه من این است که در زمینه برنامه هسته‌ای تنها اقدام موثر ایران این است که از تصمیم خود برای ادامه این برنامه کاملا صلح آمیز هسته ای کوتاه نیامده و عقب نشینی نکند و تمام تلاش خود را برای پیشرفت در این زمینه و ارتقاء این برنامه به کار گیرد. اصلا مهم نیست غرب می پسندد یا خیر.

*غرب در نهایت همانطور که چین را به عنوان یک کشور هسته‌ای پذیرفت ایران را نیز به عنوان قدرت هسته‌ای خواهد پذیرفت

وی سپس اشاراتی را نیز به چین داشت و گفت که غربی ها در ابتدا حتی دوست نداشتند چین به توانمندی هسته ای دست یابد، اما هم اکنون چین به این فناوری دست پیدا کرده و آنها مجبورند به خاطر حفظ روابط خود، چین هسته ای را بپذیرند. آنها سرانجام ایران را نیز به عنوان یک قدرت هسته ای و توانمند در زمینه غنی سازی خواهند پذیرفت. سرانجام دنیا خواهد فهمید که مسلمانان شیعه را نمی توان سرکوب کرد و توانمندی های آنها حتی از سنی هایی که تنها در خدمت منافع آمریکا، انگلیس و یا فرانسه و دیگر کشورهای غربی هستند، بسیار بیشتر است. ایران باید به خود ببالد که هیچ گاه حاکمیت ملی خود را قربانی منافع و خواست دیگران نکرده و هیچ گاه تسلیم غرب نشده است.

*حوادث فرگوسن ماهیت نفرت انگیز پلیس آمریکا را برای جهان آشکار کرد

وی در بخشی از سخنان پایانی خود به حوادث تیراندازی در شهر «فرگوسن» به یک نوجوان سیاهپوست آمریکایی پرداخت و گفت:  به عنوان جمع بندی درباره موضوع رویدادهای اخیر در شهر فرگوسن باید اضافه کنم، افرادی هستند که بر این باورند که بحران جاری در شهر فرگوسن یک آشوب و هرج و مرج مدنی ساختگی است تا دولت بتواند به این وسیله تسلط خود را بر سیاهان افزایش دهد. البته این تنها یک نظریه است و من نمی دانم که تا چه حد درست است. اما یک احتمال این است که رسانه ها به آن دامن زده باشند. اما چیزی که باید به آن توجه داشت عواقب غیر منتظره آن است. این اتفاقات مشکلات نژادی آمریکا را پیش روی چشم جهانیان قرار داد و آن را عیان تر کرد. این اتفاقات ماهیت تنفرانگیز و فاشیستی پلیس آمریکا که از تانک ها، راکت ها، نارنجکها، و مسلسل و سلاح های دیگر برای پاسخ به اعتراضات استفاده کرد، را نیز بر ملا کرد. اغلب مردم این چنین واکنش و تصویری را با واقعیت زندگی آمریکاییان در سرزمین موسوم به سرزمین فرصت ها و برابری همخوان نمی بینند. اکنون که ما در حال گفت‌وگو کردن هستیم، هنوز پس از چند ماه، هیچ اتهامی متوجه افسر شلیک کننده به مایک براون نشده و هیچ پرونده ای نیز علیه وی تشکیل نشده است.

*پلیس سعی می‌کند با پرداخت رشوه به خانواده‌های قربانیان آنها را ساکت کند

باید توجه داشته باشید که در این گونه موارد گویی یک سیاست خاص وجود دارد و آن رشوه دادن به خانواده سیاهان قربانی است. و این یعنی اینکه شما فرزندی دارید که توسط پلیس کشته شده، و پلیس نیز درصدد است تا با پرداخت رشوه شما را ساکت کند. هم اکنون نیز اوباما و اریک هولدر، دادستان در حال بازنشستگی اش در تلاش بوده اند تا خیلی بی سر وصدا و آرام هرگونه حرکت اعتراضی آفریقایی های آمریکایی تبار را ساکت کنند. چیزی که اتفاق می افتد بازیگران مختلف با منابع مالی هستند که به خانواده های قربانیان مبالغ هنگفتی را پیشنهاد می کنند تا کشته شدن فرزندشان و یا جگر گوشه شان را بپذیرند.

یک نمونه دیگر از خشم و اعتراض نژادی در پارک مرکزی نیویورک اتفاق افتاد. جایی که پنج آفریقایی تبار به جرم تجاوز به یک زن یهودی دستگیر شدند و گفتند که آنها این کار را انجام داده و به زندان افتادند. اما پس از گذراندن کامل دوره محکومیت مشخص گردید که پلیس هرگز راجع به این پرونده هیچ تحقیقی را صورت نداده و متجاوز اصلی آزاد بوده و این در حالی صورت گرفته که پلیس این پنج آفریقایی تبار را مجرم شناخته و به هر یک نیز پس از پایان دوره محکومیت، پنج تا شش میلیون دلار پرداخت کرده به این شرط که مقامات شهر نیویورک به خاطر اشتباه فاحششان از آن ها عذر خواهی نکنند. باید بگویم که این شیوه ای است که هم اکنون در بسیاری از شهرهای بزرگ به آن عمل می کنند و مبلغی برای فرونشاندن اعتراضات کنار گذاشته اند. خوب این وضعیتی است که ما داریم. از این روند کنونی خشنود نیستم اما نگران آن هستم که آن چیزی که در شهرهای آمریکا به ویژه فرگوسن، شاهد آن هستیم، یک انتفاضه باشد که این اصلاً برای جوانان سیاه پوست خوب نیست چرا که ممکن است با سلاح های مرگبار سرکوب شوند. و این محدود به فرگوسن نیست بلکه در دِیتون، جورجیا، کارولینا، لس آنجلس نیز شاهد آنیم. شهرهای متعددی هستندکه ما در آنها شاهد وقوع قتل بوده ایم و این امر می تواند منجر به یک شورش و آشوب گسترده شهری شود. مسئله ناراحت کننده تر این است که ما فاقد یک رهبری قوی هستیم.

*آمریکا به وضع سیاهپوستان بی‌تفاوت است

رفتار دولت آمریکا با آفریقایی های آمریکایی تبار و سیاهان به صورت استعمارگرانه است. همانند رفتاری که آمریکا با شاه ایران داشت و بدون توجه به رفاه حال مردم ایران با مخالفان دولت ایران، برخورد جدی می کرد. باید اضافه کنم که دولت آمریکا به وضعیت سیاهان بی تفاوت است. و این بخشی از نظام اداری است که بدون توجه به رفاه مردم آمریکا به کار خود ادامه می دهد . باید برای رفع این تبعیض ها و بی توجهی ها یک اراده قاطع به منظور تثبیت حاکمیت واقعی بوجود آید. منظور من ایجاد یک ایالت مستقل و یا استقلال یک ایالت نیست بلکه حرکتی مانند رفتار اخیر اسکاتلندی ها در جهت رفراندوم است.

*راههایی برای مبارزه با تبعیض آمریکا با سیاهپوستان

شورت تصریح کرد که باید رهبران و نخبگان سیاه، با بدنه سیاهان جامعه هماهنگ باشند . که متأسفانه باید بگویم در حال حاضر این شرایط وجود ندارد. ما به تأسیس کشوری دیگر نیاز نداریم. بلکه باید مسئولانه تر عمل کنیم و بتوانیم مسائلی که زندگی ما را تحت تأثیر قرار می دهد کنترل کنیم و مسئولیت آنها را بر عهده بگیریم. قضات ما باید همانند ما باشند. معلمان ما باید همانند ما باشند. پلیس نیز باید همانند ما باشد. ما باید بتوانیم صدای خود را به گوش دیگران برسانیم. و بتوانیم به همه بقبولانیم که دیدگاه های متفاوت دیگری وجود دارد که برای ابراز رویکردها و عقایدش نیازی به خشونت و تندروی و ناسازگاری ندارد. اگر ما شروع به تغییر نکنیم، کل برنامه برای تغییر شرایط سخت، خشن و به همراه یک نسل کشی خواهد بود. و این حاصلی نخواهد داشت به جز یک نسل کشی اتهام آمیز به اکثریت جمعیت فقیر. جمعیتی که شامل سیاهان، لاتین تبارها و نیز حتی سفید پوستان درگیر بحران اقتصادی نیز می شود.

این قضیه محدود به اینجا نیست بلکه باید توجه داشت که نظام قضایی آمریکا نیز همانند ساختار سیاسی حاکم فاسد است. این نهادها به کمک شرکت های مالی چندملیتی ثروتمند سرپا هستند و حکومت می کنند. شاهد من برای این مدعا برخی از پرونده های قضایی هستند. برای نمونه، ما پرونده جان کرافورد را داریم که در یک فروشگاه زنجیره‌ای متعلق به وال مارت به او شلیک و سپس کشته شد. بنا به تصاویر دوربین های مدار بسته، بدون هیچ گونه هشداری به وی شلیک شد در حالیکه وی دستان خود را نیز به علامت تسلیم بالا برده بود. برخلاف انتظار، بسیاری از گروه های سفید پوست حاکم، رأی به عدم صدور حکم علیه افسر سفید پوست دادند. ما یک سیستم قضایی بیمار داریم. بنابراین سیاهان، لاتین تبارها و حتی سفید پوستان باید برای رسیدن به یک عدالت قضایی تلاش کنند.

در حال حاضر در نیویورک شرایطی حاکم شده که این شهر را همانند یک بشکه باروت ساخته است که ممکن است به دلیل همین بی عدالتی های اجتماعی و قضایی هر آن منفجر شود و در صورت روی دادن چنین اتفاقی نمی دانم که چه می توان کرد و چه واکنشی می توان داشت. برای نمونه، شما را به اتفاقی در اکتبر گذشته ارجاع می دهم که طی آن پلیس یک زن سیاهپوست در حال رانندگی را با فرزندش در خودرو 32 بار مورد شلیک قرار داد. تنها اشتباه این زن این بود که یک ورودی را اشتباه پیچیده بود. این در شرایطی بود که سنا این اقدام پلیس آمریکا را مورد تحسین قرار داد و این ماجرا را به گونه ای جلوه دادند که گویا یک زن سیاهپوست مجرم در حال فرار از صحنه جرم بوده است.
گفتگو از :الهه فراهانی اشقلی

/انتهای پیام

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار