امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۱۶:۵۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 125180
تاریخ انتشار: ۲۱ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 37
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از پایگاه اطلاع ریاست جمهوری،‌ حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز سه شنبه و پس از دریافت استوار ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از پایگاه اطلاع ریاست جمهوری،‌ حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز سه شنبه و پس از دریافت استوار نامه سفیر جدید شیلی گفت: شرایط حاکم بر نظام بین الملل اقتضا می کند که کشورها برای توسعه همکاری های اقتصادی و حل مسایل امنیتی با یکدیگر همکاری کنند.

رییس جمهور ادامه داد: ایران و شیلی به عنوان کشورهای در حال توسعه در خصوص مسایل جهانی اهداف مشترکی دارند و می توانند در مجامع بین المللی با رایزنی بیشتر، همکاری بهتری داشته باشند.

روحانی ضمن استقبال از تصمیم دولت شیلی برای تاسیس سفارت در تهران گفت: بدون تردید اراده سیاسی دولت های دو کشور در جهت توسعه روابط سیاسی، اقتصادی و علمی است و با توجه به حسن سابقه ای که ملت های دو کشور از یکدیگر دارند می توان شاهد حرکت رو به رشدی در این زمینه ها بود.

کریستین باروس ملت سفیر جدید اکرودیته شیلی در تهران نیز در این دیدار با ابلاغ سلام گرم رییس جمهوری کشورش به روحانی، عزم و اراده سانتیاگو برای گسترش روابط فی مابین را یادآور شد و گفت که در دوران مسئولیت جدیدش، تمام مساعی خود را برای ارتقای همکاری های دوجانبه به کار خواهد بست.

وی با اشاره به برنامه کشورش برای راه اندازی سفارت در تهران، از برگزاری جلسات مشورتی میان مسئولان وزارتخانه های دو کشور خبر داد و گفت: رییس جمهوری شیلی خواهان ایجاد روابط مستحکم میان تهران – سانتیاگو است.
 
رییس جمهوری گفت: گسترش روابط سیاسی و اقتصادی با کشورهای عضو اتحادیه ملل جنوب شرق آسیا (آسه آن) ، در برنامه های سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران قرار دارد.
 
* گسترش روابط با «آسه آن»، جزو برنامه های سیاست خارجی ایران است

حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی همچنین پس از دریافت استوار نامه سفیر جدید آکرودیته لائوس، ابراز امیدواری کرد که شروع ماموریت سفیر جدید لائوس در تهران سرآغازی برای توسعه روابط سیاسی و اقتصادی دو کشور باشد.

روحانی همچنین همکاری در مجامع بین المللی نظیر سازمان ملل را در جهت توسعه مناسبات ارزیابی کرد و گفت: رفت و آمد مسئولان عالی رتبه دو کشور می تواند منجر به ارتقای بیش از پیش همکاری ها شود.

رییس جمهوری با بیان اینکه باید شرایط برای فعالیت بیشتر بخش های خصوصی دو کشور در حوزه اقتصاد فراهم شود، گفت: لائوس جزو کشورهایی است که مردم آن سالیان دراز در برابر استعمار مبارزه کردند.

«سوتام ساکونیتون» سفیر جدید آکرودیته لائوس نیز در این دیدار با بیان اینکه دولت و ملت لائوس اهمیت بسیار زیادی برای ایران و سابقه و تاریخچه روابط دو کشور قائل هستند، گفت: انقلاب اسلامی آیینه مبارزات و فعالیت های مردم لائوس علیه استعمار است و ما به تلاش های ایران در جهت استقلال خواهی احترام می گذاریم.

سفیر جدید آکرودیته لائوس اظهار داشت: مردم هر دو کشور با امپریالیسم و استعمار مبارزه کردند و پیآمد های جنگ و خشونت را به خوبی درک می کنند لذا سیاست کلی ما همانند جمهوری اسلامی ایران در جهت استقرار صلح در منطقه و جهان است.

وی با اشاره به عضویت کشورش در اتحادیه «آ سه آن» و ظرفیت های اقتصادی این اتحادیه و نیز عضویت هر دو کشور در جنبش عدم تعهد، آمادگی کشورش را برای گسترش همکاری های اقتصادی با ایران یادآور شد.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها