امروز : جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 20
۰۹:۴۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 125213
تاریخ انتشار: ۲۱ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 63
به گزارش خبرنگار قضایی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، حجت‌‌الاسلام و المسلمین هادی صادقی معاون فرهنگی قوه قضاییه در ادامه نشست خبری خود در ...

به گزارش خبرنگار قضایی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، حجت‌‌الاسلام و المسلمین هادی صادقی معاون فرهنگی قوه قضاییه در ادامه نشست خبری خود در نمایشگاه مطبوعات در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس مبنی بر مشاهده برخورد دوگانه سیاستمداران غربی در اجلاس ژنو گفت: برخورد دوگانه این افراد در ایران هم قابل مشاهده است و نوع دفاعی که کشورهای غربی و آمریکایی از ریحانه جباری کردند نشانه روشنی از برخوردهای دوگانه این سیاستمداران است.

وی افزود: یکی از این کشورها به روند دادرسی ما اشکال نگرفته است و فقط به دنبال پروپگاندا بودند، ما حتی به مسئولان خود اجازه نمی‌دهیم که در فرآیند یک پرونده قضایی دخالت کنند چه برسد به وزیر خارجه یک کشور اروپایی و غربی.

صادقی ادامه داد: درباره ریحانه جباری اعلام شد که اگر کشورهای غربی پروپگاندا را راه نمی‌انداختند الان ریحانه جباری زنده بود زیرا دستگاه قضایی حکم را صادر کرده بود و البته زمینه بخشش را هم ایجاد کرده بود و خانواده مقتول در حال بخشش وی بودند که وزیر امور خارجه یکی از کشورهای اروپایی و آمریکایی آمد و گفت که قوه قضاییه در ایران نمی‌تواند وی را اعدام کند و پروپگاندا راه انداختند و خانواده مقتول گفتند که اگر ما گذشت کنیم هم عزیزمان را از دست داده‌ایم و هم آبرویمان می‌رود لذا وی اعدام شد.

وی با بیان اینکه الان هم کشورهای غربی و اروپایی پروپگاندای دیگری برای یک خانم دیگر راه انداخته‌اند، گفت: قاضی قوه قضاییه مستقل است و حتی مقامات ارشد قوه قضاییه هم نمی‌توانند در روند بررسی یک پرونده قضایی دخالت کنند.

معاون فرهنگی قوه قضاییه در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه بعضی از افراد پای ثابت پرونده‌هایی امثال پرونده ریحانه جباری هستند، گفت: در مورد اینکه تعداد قلیلی از وکلا اینگونه کارها را انجام می‌دهند شکی نیست ولی تعدادشان کم است و البته ضربه‌هایی هم می‌زنند و باید حواسشان باشد که شاید روزی هم نوبت آنها شود.

وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر جایگاه مرکز نظارت وزارت ارشاد و جایگاه قوه قضاییه در برخورد با اجرای تئاترهای توهین‌آمیز و اکران فیلم‌های «قصه‌ها» و «عصبانی‌ نیستم» که ترویج بی‌قانونی را می‌کند، گفت: درباره مسائل هنری موضع قوه قضاییه یک موضع قانونی و روشن است و اگر مورد حادی باشد برخورد صورت می‌گیرد ولی درباره مواردی که حاد نیست اصل بر این است که برخوردی صورت نگیرد و بنا بر تعامل با قشر هنرمند است و با تخلفات کوچک بنا به برخورد نیست و باید سعه صدرمان بیشتر شود.

وی ادامه داد: مرکز نظارت در وزارت ارشاد باید نظارتش را بیشتر کند و نباید به راحتی اجازه اکران بدهد. همچنین ترویج بی‌قانونی نه تنها جایز نیست و قانونا قابل پیگیری است بلکه از لحاظ اخلاقی بسیار کار زشتی است و این جزو رسواترین روش‌های اجتماعی است و قبل از اینکه در دادگاهی محاکمه شوند باید در افکار عمومی و توسط رسانه‌ها محاکمه شوند.

معاون فرهنگی قوه قضاییه در پاسخ به سؤال خبرنگاری مبنی بر اینکه بهتر نبود به جای لج و لجبازی بین دو جریان خبری داخل و خارج درباره پرونده ریحانه جباری بیشتر زمان داده می‌شد تا نقاط مبهم این پرونده روشن شود، گفت: یک پیش‌فرضتان این است که اعدام ایشان با لجبازی سیاسی صورت گرفته است و این کاملا غلط است. دستگاه قضایی بسیار کوشید تا اعدام صورت نگیرد و چندین نوبت اجرای حکم به تأخیر افتاد و زمان وقوع قتل تا اجرای حکم 7 سال فاصله بود.

وی ادامه داد: دستگاه قضایی بر اساس هیچگونه ملاحظات سیاسی حکم را اجرا نکرده است. قوه قضاییه تمام تلاشش را انجام داد هم برای احقاق حق و هم برای عفو. همچنین قتل هم غیرعمد نبوده و عمدی بوده که از پشت به مقتول ضربه زده شده و فقط گفته شده بود که در دفاع از خودم این کار را کردم که با شواهد سازگار نبود.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها