امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 19
۱۷:۱۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 125214
تاریخ انتشار: ۲۱ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 18
به گزارش خبرنگار قضایی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، حجت‌الاسلام هادی صادقی معاون فرهنگی قوه قضائیه در ادامه نشست خبری خود در نمایشگاه مطبوعات ...

به گزارش خبرنگار قضایی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، حجت‌الاسلام هادی صادقی معاون فرهنگی قوه قضائیه در ادامه نشست خبری خود در نمایشگاه مطبوعات در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه چرا اطلاع‌رسانی قوه قضائیه ضعیف است و چرا رسیدگی به پرونده ریحانه جباری اینقدر طول کشید، گفت: در مسئله قتل، احتیاط صورت می‌گیرد و به دلیل اینکه جان یک انسان در میان است و روند رسیدگی پرونده بسیار طولانی است به صورتی که در ابتدا، پرونده به دادگاه بدوی می‌رود و باید چندین قاضی نظر دهند، بعد به دادگاه تجدید نظر می‌رود و چند قاضی نظر می‌دهند و بعد از آن به دیوان عالی کشور می‌رود و چند قاضی عالی دوباره نظر می‌دهند و بعد از آن به معاونت قضایی می‌رود و تأییدیه می‌گیرد و در مرحله آخر استیضان از رئیس قوه قضائیه صورت می‌گیرد و وقتی که قطعی شد تلاش می‌شود که عفو صورت بگیرد، به همین علت اینقدر طولانی می‌شود.

وی افزود: اینکه چرا اطلاع‌رسانی ضعیف است، چرا را نمی‌گویم ولی حرفتان را قبول دارم. تا وقتی اطلاع‌رسانی ضعیف باشد، کسان دیگری با اطلاعات غلط، اذهان را پر می‌کنند.

صادقی درباره پرونده یک خبرنگار آمریکایی‌ گفت: خبرنگاری آمریکایی با اسم جیسون رضائیان هنوز پرونده‌اش کامل نشده است و نمی‌شود حکم قطعی درباره وی داد و حدوداً یک ماه زمان برای تحقیق و تکمیل پرونده‌اش نیاز است.

معاون فرهنگی قوه قضائیه اظهار داشت: در مورد برخی از دادگاه‌ها که اطلاع‌رسانی نمی‌شود به دلیل معروفیت افراد لازم است که حواشی برای دادگاه کم شود و وقتی که جوسازی صورت بگیرد، صورت حکم عادلانه برای قاضی سخت می‌شود. وقتی افکار عمومی درباره یک پرونده منفی شد، اگر قاضی حکم مثبت را تبرئه بدهد، بدگمانی به قوه قضائیه پیش می‌آید.

وی درباره استثنا این قاعده گفت: مواردی است که باید حتماً درباره آنها اطلاع‌رسانی صورت بگیرد و آن مواردی است که خود آن متهمان و اطرافیانشان رعایت نمی‌کنند و می‌خواهند علیه دستگاه قضایی فضاسازی صورت دهند که در این مورد باید اطلاع‌رسانی دقیق صورت گیرد.

صادقی ادامه داد: به عنوان مثال؛ درباره غنچه قوامی که پرونده‌اش هنوز در دادسرا است، چه جوسازی‌های بدی انجام داده‌اند و دستگاه قضایی باید اطلاع‌رسانی کند و بگوید که جرم ایشان و دلیل دستگیری‌اش برای ورود به ورزشگاه نیست، بلکه اتهام وی تبلیغ علیه نظام و برخی از تعاملاتی که با عناصر ضدنظام داشته بود، است.

وی در خاتمه گفت: هیچ رسانه‌ای در آزادترین کشورها اجازه ندارد که استقلال قوه قضائیه و رأی قاضی را زیر سؤال ببرد و تعجب می‌کنم که چگونه برخی از رسانه‌های داخلی به خود این اجازه را می‌دهند که استقلال قوه قضائیه را زیر سؤال ببرند.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها