امروز : شنبه ۴ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 23
۰۰:۵۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 125218
تاریخ انتشار: ۲۱ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 17
به گزارش خبرنگار جامعه فارس علی‌اکبر قاضی‌زاده امروز در کارگاه آموزشی «چگونه یک گزارش داغ مطبوعاتی بنویسیم؟» از سلسله نشست های تخصصی بیستمین نمایشگاه ...

به گزارش خبرنگار جامعه فارس علی‌اکبر قاضی‌زاده امروز در کارگاه آموزشی «چگونه یک گزارش داغ مطبوعاتی بنویسیم؟» از سلسله نشست های تخصصی بیستمین نمایشگاه بین‌المللی مطبوعات اظهار داشت: گزارش نیاز به کشف دارد و لزومی ندارد که در یک گزارش فقط به ادبیات و نگارش توجه شود.

این پیشکسوت روزنامه‌نگاری در ادامه با تأکید بر اینکه در گزارش و کار روزنامه‌نگاری باید به نکته‌ها توجه شود، اظهار داشت: در گزارش عامل کشف سه جزء دارد که جزء اول آن مشاهده و جزءهای دوم و سوم آن به ترتیب نقل قول و مطالعه و تحقیق است.

وی ادامه داد: اکثر گزارش‌هایی که امروز در رسانه‌ها منتشر می‌شود به دلیل عدم مشاهده عینی گزارشگر جا ندارند.

وی متذکر شد: پیش از اینکه ادبیات لحاظ شود باید به نکته‌ها، اطلاعات، حرف‌های نو، اعداد و ارقام چشمگیر در گزارش تأکید شود.

قاضی‌زاده با بیان اینکه در یک گزارش باید صفات خواندنی، شنیدنی و دیدنی وجود داشته باشد، ابراز داشت: برخی تصور می‌کنند که هر متنی که از 600 کلمه فراتر رود می‌توان نام آن را گزارش گذاشت.

وی با بیان اینکه تیتر گزارش هیچ گونه ارتباطی هم به تیتر خبری ندارد، ابراز داشت: تیتر گزارش یک شرط مهم دارد که آن هم گیرا بودن است.

این پیشکسوت عرصه روزنامه‌نگاری و مؤلف کتاب‌های روزنامه‌نگاری در ادامه این نشست تخصصی که در نمایشگاه مطبوعات برگزار شد، بیان داشت: گزارش بدون عکس معمولا موفق نمی‌شود و بهترین حالت عکس این است که عکاس و خبرنگار همراه هم باشند.

وی درباره نگارش گزارش منصفانه و پرهیز از نگارش گزارش مغرضانه به نکاتی اشاره کرد و بیان داشت:‌ هر روزنامه‌نگاری مانند سایر انسان‌ها گرایش‌های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی دارد اما باید در گزارش منصفانه این گرایش‌ها پنهان شود.

به گفته قاضی‌زاده به کار بردن صفات در گزارش بیانگر اعلام موضع و مغرضانه بودن یک گزارش است.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار فارس مبنی بر چگونگی سوژه‌یابی در یک گزارش خاطرنشان کرد: در سوژه‌یابی برای یک گزارش نیاز نیست در کهکشان‌ها سیر کنیم و لازم است کمی به اطراف خود و به مسائل روز جامعه توجه شود.

وی متذکر شد: سوژه صرفا نمی‌تواند یک گزارش خوب بیافریند.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها