امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 21
۱۵:۵۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 12527
تاریخ انتشار: ۱۸ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۷:۰۲
تعداد بازدید: 288
دفتر منطقه‌ای خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در آستانه انتخابات ریاست جمهوری ایران، در گفت‌وگو با  برخی از شخصیت‌های فرهنگی و اجتماعی ...

دفتر منطقه‌ای خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در آستانه انتخابات ریاست جمهوری ایران، در گفت‌وگو با  برخی از شخصیت‌های فرهنگی و اجتماعی افغان مقیم ایران از تأثیر انتخابات ریاست جمهوری ایران بر سرنوشت جامعه مهاجر افغان پرسید که هر یک از صاحب‌نظران از زوایای مختلف به این پرسش پاسخ دادند.

حضور افغان‌ها در ایران اکنون وارد چهارمین دهه از عمر خود شده است و با توجه به دین، مذهب و زبان مشترک، هم‌اکنون افغان‌ها کاملاً با فضای سیاسی و اجتماعی جامعه ایران به خوبی آشنا هستند و در بسیاری از موارد تحت‌تأثیر رویدادهای جامعه ایران قرار می‌گیرند.

«احمد شاه فرهت» استادیار دانشکده پزشکی مشهد در گفت‌وگو با خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، گفت: حضور افغان‌ها در ایران با توجه به دین، مذهب و زبان مشترک از مسائل اصلی نظام است و تغییر چهره‌های مختلف ریاست جمهوری نقشی در سرنوشت افغان‌ها ندارد.

این پزشک افغان معتقد است که علی‌رغم آنکه انتخابات ایران تأثیری بر سرنوشت افغان‌ها ندارد اما با توجه به حضور 30 ساله افغان‌ها در ایران و با تأثیری که از مسائل فکری، سیاسی و فرهنگی در جامعه ایران گرفته‌اند، افغان‌ها نیز همپا با دیگر ایرانیان تحت‌تأثیر هیجانات ناشی از انتخابات در ایران قرار می‌گیرند و فعالیت‌های فکری و سیاسی جامعه ایران را پی‌گیری می‌کنند.  

«محمدکاظم کاظمی» شاعر و نویسنده و عضو فرهنگستان زبان و ادب فارسی در مورد تأثیر انتخابات بر سرنوشت مهاجرین افغان به خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس گفت: من در سال‌های حضور در ایران، 8 دولت از 10 دولتی را که بر سر کار آمده‌اند، درک کرده‌ام و تا به حال ندیده‌ام که تغییر دولت‌‌ها تفاوت محسوسی در وضعیت مهاجران پدید آورد.

کاظمی در ادامه افزود: هرچند انتظار می‌رود که دولت‌های اصول‌گرا به سبب این که مسائل را بیشتر از منظر دینی می‌نگرند و نه ملی، باید نسبت به مردم افغانستان و به خصوص مهاجران عطوفت بیشتری داشته باشند ولی حقیقت این است که به نظر می‌رسد وضعیت مهاجران یک دغدغه اصلی و مهم برای دولتمردان ایران نیست، چون که در حال حاضر خود دولت ایران با مسائلی با اولویت‌های مهم‌تر مثل مسائل اقتصادی، سیاسی و فرهنگی روبه‌رو است.

این شاعر افغان در مورد سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران در قبال مهاجران افغان گفت: امور مربوط به مهاجران، سال‌هاست که به رده‌های میانی دولت سپرده شده است و بیش از این که عزم و اراده‌ای در سطح بالا نسبت به این مسائل وجود داشته باشد، همه مسائل را سلیقه و خواست مسئولان ادارات اتباع و مهاجرین خارجی تعیین می‌کند.

«سید ابوطالب مظفری» شاعر و نویسنده افغان و مسئول «موسسه فرهنگی در دری» در مشهد در گفت‌وگو با فارس در مورد تأثیر انتخابات ریاست جمهوری ایران بر سرنوشت افغان‌ها در ایران گفت: اگر تنها تأثیر مثبت مدنظرتان نباشد و تأثیرات را اعم از مثبت و منفی فرض کنیم، قاعدتاً این انتخابات بر سرنوشت افغان‌ها تأثیر دارد و این را هم نظری و هم عملی می‌شود اثبات کرد.

وی با بیان اینکه مهاجران در کشوری زندگی می‌کنند که در آن سه مرجع، نقش تعیین‌کننده دارند، افزود که «قانون»، «مصالح نظام» و «سلایق شخصی افراد» این 3 مرجع در این سال‌ها سرنوشت مهاجران را رقم زده‌اند.

این شاعر افغان گفت: حال در انتخابات ریاست جمهوری شخصی بر سر کار می‌آید که به نحوی در این 3 مجرا تأثیر‌گذار باشد؛ یعنی قانون، مصالح نظام و سلایق شخصی؛ رئیس جمهور هم مجری قانون است، هم با مصالح کلی نظام مربوط است و هم خود و کارگزارانش می‌توانند افرادی با سلایق مختلف باشند.

مظفری در ادامه ضمن اشاره به مشکلات جمهوری اسلامی ایران چه در دوران جنگ و چه اینک که در حال محاصره اقتصادی است، گفت: حقیقت این است که در طول این سالیان علی‌رغم مشکلات گوناگونی که این کشور اعم از جنگ و محاصره و غیره داشته، حضور مهاجران نیز به نوعی تحمیل و تحمّل شده است.

وی افزود: از حقیقت نگذریم مهاجرآن در ایران از امنیت و رفاه نسبی برخوردار بوده و به امکانات فرهنگی و تحصیلی نیز کم‌و‌بیش دسترسی داشته‌اند.

این نویسنده افغان در ادامه یاد آور شد که این تحمّل و تحمیل برای هر 2 طرف دردناک و همراه با مشکلاتی بوده و زندگی مهاجران در این سال‌ها هرگونه بوده، ناشی از سیاستی بوده که دولت مردان نظام جمهوری اسلامی در قبال مهاجران اتخاذ می‌کرده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: اینکه مهاجران افغانستانی در ایران علی‌رغم اما و اگرهای سیاسی و اجتماعی و اقتصادی تحمّل شده‌اند ولی اینک، اقلیت بی‌رنگ و بی‌بو و بی وزنی هستند، که در میانه بیم و امید و بلاتکلیفی نگهداری شده و حل معضلات آنها با سیاست‌های مقطعی و کوتاه تدارک شده است و اینکه شأن اجتماعی شان نیز همراه با نوعی تخفیف همراه بوده، همگی نمی‌تواند تصادفی و از سراتفاق بوده باشد به هر حال همه را نوعی سیاست، حالا چه آشکار و چه پنهان هدایت می‌کرده و خواهد کرد.

این شاعر افغان اظهار داشت که گنجینه ذهنی تک تک مهاجران از این رفتارها و سیاست‌های کارگزاران نظام انباشته است و اگر کنار دست هر کارگر ساده هم بنشینی برایت از تفاوت‌های دوران رفسنجانی و خاتمی و احمدی نژاد به روشنی سخن خواهد گفت.

مظفری در پایان یاد آور شد که انتخابات ریاست ‌جمهوری ایران در سرنوشت مهاجران مؤثر است، هر چند که مهاجران در این انتخاب هیچ تأثیری ندارند.

«علی بهشتی» روزنامه‌نگار افغان و مدیر مسئول هفته نامه «دیدار» نیز بر این باور است که انتخابات ریاست جمهوری در ایران تأثیر اساسی بر سرنوشت و وضعیت مهاجران افغان مقیم ایران ندارد، چون موضوع مهاجران مربوط به سیاست‌های کلی نظام جمهوری اسلامی می‌شود که اینگونه سیاست‌ها قاعدتاً در راستای مبانی فکری و اعتقادی نظام در رده‌های بالا و نهایتاً در مجلس ترسیم می‌شود.

البته این روزنامه‌نگار افغان تأکید کرد که ممکن است دولت ها در نحوه اجرای قوانین یا طرح پیشنهادی بتوانند در تغییر اینگونه سیاست‌ها تأثیرگزار باشند که در اینصورت نیز باز هم تصمیم نهایی بر اساس مصالح نظام گرفته خواهد شد.

«بصیر احمد حسین زاده»، روزنامه نگار افغان، معتقد است که علی‌رغم اینکه انتخابات ریاست جمهوری در ایران تأثیری بر وضعیت جامعه مهاجر ندارد ولی افغان‌ها با توجه به حضور طولانی‌مدت در ایران و به خاطر علائق فکری، فرهنگی و زبانی، تحت‌تأثیر جریانات انتخابات قرار می‌گیرند و مثل شهروندان ایران دوست دارند که کاندیدای هم سو با فکر و سلیقه آنها در انتخابات پیروز شود هر چند که شاید کاندیدای مورد نظر، دیدگاه مثبتی هم نسبت به مهاجران نداشته باشد.

انتهای پیام/.
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها