امروز : دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 28
۰۴:۵۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 125287
تاریخ انتشار: ۲۱ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 21
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «رونگ جو» استاد روابط بین‌الملل و رئیس دفتر روزنامه «ون خویی» چین در نشست خبری با موضوع

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «رونگ جو» استاد روابط بین‌الملل و رئیس دفتر روزنامه «ون خویی» چین در نشست خبری با موضوع تحولات منطقه خاورمیانه از نگاه روزنامه «ون خویی» که در محل نمایشگاه مطبوعات، خبرگزاری‌ها و پایگاههای اطلاع‌رسانی برگزار شد، در پاسخ به خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در خصوص تأثیر مذاکرات ایران و 1+5 (آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین بعلاوه آلمان) در آینده و تحولات خاورمیانه گفت: «اوباما تمایل دارد و اینطور نشان می‌دهد که به دنبال آن است که مذاکرات با ایران به نتیجه برسد اما مشخص نیست که تا چه اندازه در این زمینه اعتماد به نفس دارد.»

وی در توضیح تمایل اوباما به توافق نهایی هسته‌ای با ایران گفت: «اوباما نامه‌ای به رهبری ایران نوشت و خواسته خود را در آن بیان کرد و این یک نشانه مثبت است و نمایانگر آن است که او می‌خواهد کاری را انجام دهد اما مطمئن نیستم که تا کجا بتواند پیش رود زیرا اطراف اوباما را افرادی گرفته‌‌اند که برخی از آنها تندرو هستند و برخی دیگر عقاید متفاوتی دارند. این توافق بستگی به ایران ندارد بلکه بستگی به این دارد که تا چه اندازه عزم اوباما برای رسیدن به توافق با ایران محکم است. درباره سیاست‌های روسیه و چین و روسیه درباره این مذاکرات، شما بهتر می‌دانید.»

وی در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در خصوص تأثیر لابی‌های صهیونیستی در سیاست‌های رسانه های آمریکا اینگونه گفت: لابی‌ها و نیروهای قدرتمندی در آمریکا وجود دارند که یهودی می‌باشند و طرفدار اسرائیل هستند و این لابی‌ها نفوذ زیادی در کنگره آمریکا دارند و دلیل موضع‌گیری‌های رسانه‌های آمریکایی می‌تواند همین مسئله باشد و البته آمریکا و اسرائیل رابطه چشمگیری با یکدیگر دارند.»

رونگ جو در ارتباط با رابطه چین با رژیم صهیونیستی اینگونه گفت: «بین چین و اسرائیل رابطه دشمنی وجود ندارد اما در عین حال چین تلاش کرده است که از حقوق مردم فلسطین دفاع کند اما از آنجایی که روابط دیپلماتیک بین دو کشور برقرار است، چین زیاد دستش در این زمینه باز نبوده است اما مطبوعات چینی در موارد زیادی از سیاست‌های اسرائیل در قبال فلسطین انتقاد کرده‌اند و به این کار ادامه می‌دهند.»
وی در این نشست خبری تصریح کرد: «این اولین باری است که به یک روزنامه نوشتاری چین فرصت داده شده است که در یک چنین همایشی صحبت کند. چین و جمهوری اسلامی ایران در حال حاضر همکاری بسیار مهمی را با یکدیگر دارا هستند. روزنامه ون خویی یکی از روزنامه‌های معتبر چین است و روزانه تیراژی بیش از دو میلیون نسخه دارد. بیشتر خواننده‌های این روزنامه از بین اقشار دولتی، دانشگاهیان و فرهیختگان است. روزنامه ون خویی در صدد است یکی از پیشروان برای همکاری بین ایران و  چین باشد. ما بسیار مفتخریم که بتوانیم تحت پوشش و نظارت دبیرکل متحرم رسانه‌های خارجی به این کار خود اشتغال داشته باشیم. مطمئنیم که این یک همکاری بلندمدت خواهد بود.

*آمریکا به دنبال سلطه بر منطقه خاورمیانه است

وی در خصوص تحولات خاورمیانه تأکید کرد: دولت آمریکا در خصوص بهار عربی (بیداری اسلامی) در منطقه، یک سیاست دوگانه و متضاد  داشت و دولت آمریکا از حرکت های دموکراتیک و آزادی خواهانه خرسند نیست. آنچه که آنها بیشتر به آن تمایل دارند اصطلاحاً حرکت‌های آزادی خواهانه است ولی در واقع هدف اصلی آنها براندازی دولتهایی مثل دولت بشار اسد در سوریه است و همه اینگونه اقدامات در جهت پیشبرد اهداف آمریکا به منظور سلطه بر منطقه می‌باشد.

*اگر ایران دموکراتیک نبود نمی‌توانست 35 سال در منطقه دوام آورد

رئیس روزنامه ون خویی درباره نقش ایران در خاورمیانه تصریح کرد: «ایران یک کشور آزاد و دموکراتیک است و اگر غیر از این بود نمی توانست 35 سال در منطقه دوام بیاورد. ولی مشخص است که آمریکا ایران را دوست ندارد و برای همین است که نهایت تلاش خود را به کار گرفته است تا ایران را در انزوا نگه دارند و به همین جهت تحریم های چندگانه و چندلایه علیه ایران تحمیل کردند گرچه این تحریم‌ها چندان موفق نبود.»

*آمریکا تا حمایت از داعش و القاعده پیش رفت تا از آنها علیه «بشار اسد» استفاده کند/آمریکا مسوول پیدایش داعش است

«رونگ جو» در ارتباط با سوریه و نقش مداخله‌جویانه آمریکا در این کشور گفت: «در سوریه بعنوان مثال، دولت‌های غربی یک جنگ عیان علیه دولت قانونی این کشور شروع کردند و تمامی عوامل را علیه دولت سوریه به کار بردند، حتی تا آنجا پیش رفتند که از القاعده و داعش در آنجا حمایت کردند و از آنها علیه دولت سوریه استفاده کردند. بنابراین به نوعی آنها مسوول به وجود آمدن داعش و نیروهای مشابه آن در سوریه هستند.»

*ائتلاف بین‌المللی مبارزه با داعش هیچ جدول زمانی برای پایان دادن به حرکت نظامی علیه تکفیری‌ها مشخص نکرده است

وی سپس اینگونه درباره اقدامات مداخله‌جویانه آمریکا و غرب در کشورهای دیگر اینگونه گفت: «در عراق، از مشکلات و مسائل منطقه ای و قبیله‌ای به نوعی دفاع کردند که مسئله ساز ‌شد. در مصر سعی کردند کشور را به سمت و سوی عدم تعادل پیش ببرند. در لیبی سعی کردند بعد از سقوط دولت قذافی مسئله را به سمت جنگ داخلی پیش ببرند. در افغانستان و پاکستان، یک جنگ 30 ساله و بدون پایان را شروع کردند که اوضاع منطقه را به هم بریزند. مسائلی که آنها به عنوان حرکت علیه داعش بیان می کنند چندان مشخص و واضح نیست و آنها جدول زمانی مشخص را معین نکردند که چه زمان حرکت نظامی آنها به پایان می رسد.

*داعش به مسلمانان لطمه می‌زند

رونگ جو معتقد است که غرب هم متحمل خساراتی شده است و گفت: «دولت های غربی در مناطقی که اسم برده شد، هم مورد تهدید واقع شدند و هم تهدید کردند و هم قربانی هستند و هم قربانی می‌گیرند. هم به خودشان لطمه می زنند و هم به مردم آن منطقه لطمه می زنند. داعش به مسلمانان ضربه وارد می کند بدون اینکه در نظر بگیرد آنها سنی هستند یا شیعه.»

*آمریکا سعی کرد داعش را علیه بشار اسد تسلیح کند

وی درباره ارتباط داعش و آمریکا اینگونه نظر داد: «دولت آمریکا سعی کرد داعش را علیه بشار اسد تسلیح کند اما وقتی یکی از گروگانهای خودشان کشته شد، شروع به مقابله با داعش کرد. در وهله اول از ارتش عراق استفاده کرد و سپس از نیروی هوایی خودش در این منطقه استفاده کرد.»

*ایران تنها قدرتی در منطقه است که مخالف داعش است/تحریم‌ها بیش از آنکه به ایران لطمه بزند به غرب لطمه می‌زند

مسوول روزنامه ون خویی تأکید کرد« باید این مسئله را به یاد داشته باشید که تنها قدرتی که در منطقه مخالف داعش است، ایران است. این خیلی غیرعادلانه است که آنها علیه ایران موضع گیری می‌کنند و تحریم‌هایی علیه ایران تحمیل کردند البته این تحریم‌ها بیش از آنکه به ایران لطمه بزند غربی‌ها را مورد لطمه قرار داده است. ایران تنها کشوری در منطقه است که در 35 ساله گذشته سیاست خارجی بسیار مستقلی داشته است و البته برای کل جهان احترام قائل بوده است و حالا فرصت خوبی برای غربی ها پیش آمده است که به این تحریم ها پایان بدهند و از فرصت به وجود آمده برای سرمایه گذاری و همکاری با ایران استفاده کنند.

*ایران یکی از توسعه‌یافته‌ترین کشورهای خاورمیانه است

وی درباره تمدن غنی ایران اینگونه گفت: «ایران بیش از 7 هزار سال تمدن دارد واین در حالی است که چین فقط سابقه 5 هزار سال تمدن دارد. ایران یکی از توسعه یافته‌ترین کشورهای در منطقه خاورمیانه است. ایران حتماً باید عضو دائمی گروه 20 باشد. ایران به لحاظ وسعت ششمین کشور بزرگ آسیا است و دهمین کشور بزرگ به لحاظ جمعیت است. ششمین قدرت اقتصادی در آسیا است. ایران حق دارد هم قدرت منطقه باشد و هم از چنین موقعیتی، استفاده مناسب کند.

*بیشتر اخباری که درباره ایران و چین مخابره می‌شود از منابع غربی است

وی درباره رابطه ایران و چین تصریح کرد: ایران و چین باید با همدیگر هم روابط خوبی داشته باشند و هم روابط را توسعه بدهند و از همدیگر یاد بگیرند. متأسفانه بیشتر اخباری که درباره ایران و چین گفته می شود بیشتر از منابع غربی است. اگر ما بخواهیم ایران و چین همدیگر را خوب بشناسند و ارتباط داشته باشند باید رو در رو بایکدیگر ارتباط داشته باشند. باید مراکز فرهنگی ایران در چین به وجود آید و بالعکس تا اینکه یک دوستی همه جانبه و مستمر بین دو کشور به وجود آید.

*دید و سیاست منطقه‌ای چین و ایران تفاوتی با یکدیگر ندارد/ به زودی دنیا ایران را آنطور که هست قبول خواهد کرد

وی در پایان گفت: «رئیس‌جمهور چین اخیراً در سخنرانی خود اعلام کرد که جاده ابریشم اقتصادی، دریایی و زمینی به وجود آید و درباره آن تأکید کرده است. ایران در مسیر هر دو این جاده ابریشم قرار می‌گیرد پس بنابراین می‌توان گفت که چین و ایران که در مسیر این جاده قرار گرفتند می‌توانند همکاری مستحکمی را داشته باشند که این می‌تواند یکی از سلامت‌ترین رابطه‌ها باشد. کشور چین بزرگترین کشوری است که به عنوان یک کشور خارجی در ایران سرمایه گذاری کرده است. دید و سیاست منطقه ای چین و هیچ تفاوتی با دید و سیاست منطقه ای ایران ندارد. خواسته هر دو کشور این است که علیه سیاست های مداخله جویانه مقاومت کنند.به زودی تمام دنیا ایران را آنطور که هست قبول خواهند کرد و روزهای خوب برای ایران خواهند رسید. خواسته‌های ایران که همانا استقلال، ثبات منطقه و صلح منطقه‌ای است توسط جهانیان مورد قبول واقع خواهد شد. ایران جایی خواهد شد که بقیه کشورها مایل باشند برای سرمایه گذاری و همکاری‌های اقتصادی به سمت آن بیایند و ایران به جایی می رسد که در کشورهای دیگر و منطقه سرمایه گذاری خواهد کرد.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها