امروز : جمعه ۲۴ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 15
۱۰:۳۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 125327
تاریخ انتشار: ۲۱ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 22
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، نویسنده کتاب «مسجد طراز اسلامی از منظر امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری» در فصل نخست از اهمیت و جایگاه ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، نویسنده کتاب «مسجد طراز اسلامی از منظر امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری» در فصل نخست از اهمیت و جایگاه مسجد صحبت به میان می‌آورد، همچنین چیستی مسجد طراز اسلامی، چگونگی مسجد طراز اسلامی و امام جماعت طراز اسلامی از سرفصل‌های دیگر این کتاب هستند.

از مکانی برای نماز خواندن تا مرجعی برای حل اختلاف

مسجد از مهم‌ترین نهادهای جامعه اسلامی با کارکردی جامع و چند منظوره به شمار می‌آید و همواره در طول تاریخ اسلام نقش بنیادین و محوری در شکل‌گیری تمدن اسلامی و پیشرفت جامعه ایفا نموده است. در صدر اسلام اولین اقدام پیامبر برای پایه گذاری بنای حکومت اسلامی در مدینه، احداث مسجد بود و ادامه راه تا دوران معصومین (ع)، مکانی برای عبادت، تجمعات سیاسی، فرهنگی و بهترین جایگاه علم آموزی و فراگیری قرآن، معارف، احکام اسلام و گره گشایی از مشکلات مردم بوده است.

این کتاب تاکید می‌کند جایگاه مسجد در گذر زمان فراز و فرودهای زیادی را تجربه کرده و کارکردهای مختلفی را از خود نشان داده است و در این میان، کارکرد‌های دینی و سیاسی بالاترین میزان اثربخشی مسجد در جامعه را دارد تا  آن جا که نمونه موفق آن را می‌توان در نهضت‌های دینی و سیاسی تاریخ اسلام مشاهده کرد. سند پیروزی انقلاب اسلامی هم مدرکی است که نشان می‌دهد، اهمیت و تاثیر مسجد در جامعه اسلامی به اوج خود رسیده است.

کارکرد سیاسی اجتماعی در مساجد بسیار حایز اهمیت است و مسجد باید مرکز اجتماع سیاسی و تبلیغ احکام سیاسی اسلام باشد. همچنین در بخشی دیگر بیان می‌شود مسجد در صدر اسلام مرکز سیاست بوده و در ‌آنجا مسایل سیاسی طرح ریزی می‌شد‌ه است. در واقع مسجد باید بهترین سنگر برای بیان مصالح مسلمین باشد.
 

مسجد محل دوستی و مداراست نه پایگاه ارتش و مقر فرماندهی

در  این کتاب از مسجد به عنوان پایگاهی برای رتق و فتق امور مسلمانان، مرکزی برای تربیت صحیح نسل جوان و نوجوان، مکانی برای انذار و آگاهی دادن به مردم معرفی شده است. این اثر از منظر امام خمینی و مقام معظم رهبری عنوان می‌کند، که مسجدسازی و مسجدپردازی باید در ردیف اول اعتبارات فعالیت‌های فوق برنامه مدیران آموزش و پرورش و علوم قرار بگیرد و همچنین روحانیون و ائمه جماعات برای مساجد برنامه ریزی کنند. همچنین در بخشی دیگر این کتاب از منش روحانی مساجد یاد می‌کند و تاکید می‌کند، منش روحانی مساجد نباید فرماندهی باشد و با امر و نهی و پسرو و پیشرو رفتار کند.
 

شرایط امام جماعت از منظر طراز اسلامی

در کتاب «مسجد طراز اسلامی از منظر امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری» به الگوها و سرمشق‌هایی برای امام جماعت مساجد اشاره شده و تاکید می کند: امام جماعت در کیفیت و کمیت نمازهای فریضه و نافله سرمشق دیگران باشد، ترک اولی نکند و با دیده رحمت به جمهوری اسلامی و متصدیان امور بنگرد و همچنین با موعظه حسنه، خطاراکاران را تربیت کند، با روی خوش و مدارا پذیرای جوان‌ها باشد، در صورت کهولت سن با جوانان ارتباط خوبی داشته باشد و مهم‌تر از همه این که بصیر و انقلابی باشد، یعنی آگاهی سیاسی داشته باشد و قطب نمای سالم سیاسی در این زمینه داشته باشد.

کتاب «مسجد طراز اسلامی از منظر امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری» به همت محمد حسن جعفرزاده گردآوری و از سوی دفتر مطالعات و پژوهش‌های مرکز رسیدگی به امور مساجد منتشر شده است.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها