امروز : یکشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۶ - 2017 October 22
۲۳:۳۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 125329
تاریخ انتشار: ۲۱ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 44
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; نشست خبری حجت‌الاسلام شاه مرادی دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور عصر امروز در سالن ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; نشست خبری حجت‌الاسلام شاه مرادی دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور عصر امروز در سالن اجتماعات این شورا برگزار شد.

*شورای فرهنگ عمومی خانواده 10 هزار نفری است

بر اساس این گزارش شاه‌مرادی ضمن بیان اینکه در بیش از 300 شهرستان شورای فرهنگ عمومی دبیرخانه داشته و ما یک خانواده 10 هزار نفری هستیم گفت: یکی از مهمترین مباحثی که در شورا مطرح می‌شود اینکه ما بستر مسائل شورای فرهنگ عمومی استان‌ها را داشته باشیم تا نسبت به هنجار‌ها و ناهنجاری‌ها تصمیم درستی بگیریم. لازمه این امر هم فعال بودن شورای استان‌هاست تا نبض هر استان و شهرستان را همانگونه که هست گزارش کنند تا در شورای کل پیرامون آن تصمیم‌گیری درستی صورت گیرد چرا که یک تصمیم درست مستلزم داده‌های درستی است.

به گفته وی در دوره جدید شورا اهتمام را بر استان‌ها قرار داده‌ایم. ظرف این یک سال اخیر استان‌ها فعالیت خوبی داشته‌اند از این رو پس از یک سال تصمیم گرفتیم اجلاس سراسری «توانمندی‌های شوراهای فرهنگ عمومی کشور» را با حضور دبیران کل و معاونین برگزار کنیم.

دبیر شورای فرهنگ عمومی با بیان اینکه مقدمه این مسئله این بود که با گروه‌هایی از دبیران جلساتی داشته باشیم تا در نشست پایانی موارد تصویب و در نهایت ابلاغ و اجرا شود تاکید کرد: مقدمات این اجلاس ارسال شده است و در جلسه شورا بررسی خواهد شد تا نتیجه خوبی داشته باشیم. در این اجلاس از وزیر کشور، رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس، وزیر ارشاد، رئیس شورای فرهنگ عمومی و برخی از اندیشمندان هم به تناسب وقت دعوت شده تا در خدمت‌شان باشیم و طی یک روز به جمع‌بندی برسیم.

* «توانمندی‌های شوراهای فرهنگ عمومی کشور» برگزار می‌شود

وی تاکید کرد: مقدمات کار پیش از اجلاس فراهم شده تا در این مراسم داده‌ها احصاء شود و به جمع‌بندی برسیم.

این مقام مسئول در شورای فرهنگ عمومی اهدافی را برای این همایش مطرح کرد و گفت: در راستای تحقق منویات رهبری مبنی بر اهمیت فرهنگ و نهاد‌های فرهنگی که در 26 مهرماه ابلاغ شده مواردی احصاء شده که در اجلاس بررسی خواهد شد. مورد دیگر ترسیم افق راهبردی شورای فرهنگ عمومی استان‌هاست چرا که استان‌ها دارای ظرفیت خوبی هستند و چگونگی روی کار آمدن آنها مهم است. چرا که هم‌افزایی استان‌ها مورد تاکید بوده و نباید جزیره‌ای عمل کنند.

وی به آسیب‌ها و شناسایی راه‌های مقابله با تهدید‌هایی که اعتدال و امید را در جامعه نشانه رفته اشاره کرد و گفت: این موضوع نیز یکی دیگر از مفاد برگزاری این همایش را تشکیل می‌دهد ضمن اینکه شنبه 24 آبان به مدت یک روز این همایش در هتل‌ لاله تهران برگزار خواهد شد.

* منویات رهبری در حوزه سبک زندگی یکی از اهداف اجلاس را تشکیل می‌دهد

دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور در پاسخ به سوال فارس مبنی بر اینکه رهبر انقلاب منویات فراوانی در حوزه فرهنگ داشته‌اند در این سمینار به کدام یک از موارد اشاره خواهد شد و ابلاغی صورت خواهد گرفت گفت: فرمایشات فرهنگی رهبر انقلاب کم نیست از ابتدا نیز رهبری مطالبی پیرامون فرهنگ عمومی مطرح کرده‌اند که خود به تنهایی یک مجلد بزرگ است. ایشان اخیرا هم چندین نکته را مورد تاکید قرار داده‌اند؛ در اینکه رهبری نسبت به فرهنگ دغدغه دارند شک و شبهه‌ای نداریم از این رو وزارتخانه‌ها و نهادها و افراد باید نسبت به این دغدغه کار عملیاتی انجام دهند. دستگاه‌های اجرایی وظیفه‌مند هستند دغدغه‌ها را مورد پژوهش قرار داده عملیاتی کرده و در نهایت راهکار ارائه دهند. از جمله مطالب مطرح شده از سوی ایشان موضوع سبک زندگی است که به معنای عمومی فرهنگی عمومی است اگر این را در جامعه به درستی احصاء کنیم و بپردازیم به همه دغدغه‌ها رسیده‌ایم. سبک زندگی شامل همه مطالب فرهنگی، اجتماعی و گروهی می‌شود که باید مدنظر قرار گیرد. سال گذشته پس از فرمایشات حضرت آقا شورا در چندین جلسه برای عملکرد آتی، تشکیل جلسه داد و منویات ایشان را دسته‌بندی کردیم ضمن اینکه آنها را در دستور کار نیز قرار داده‌ایم. چه در تهران و چه در دیگر استان‌ها مقوله سبک زندگی به شکل عام نه بلکه به شکل جزء احصاء شده و برای آن کارهای پژوهشی انجام شده است که به زودی این مهم برای دستگاه‌ها برای اجرایی شدن ابلاغ خواهد شد.

* سیاست‌های حمایتی اسباب‌بازی تدوین و ابلاغ شد

وی در پاسخ به سوالی درباره مصوبات یک ساله شورای فرهنگ عمومی عنوان کرد: در حوزه ایام و مناسبت‌ها تا تابستان 93، 17 روز را در تقویم مصوب کرده‌ایم که از جمله آن می‌توان سالروز افتتاح شماره 100 امام روز بیماری‌های خاص، روز سینما، روز بزرگداشت شمس، روز فرماندهان دفاع مقدس، روز جهانی استاندارد و روز ملی پار المپیک درج شده است البته روز سینما حذف شده بود که به تقویم بازگردانده شد. از دیگر امور مصوبه آئین‌نامه ترویج فرهنگ پهلوانی، سیاست‌های حمایتی اسباب‌بازی و ... است.

وی درباره سیاست‌های حمایتی اسباب‌بازی که در شورا تدوین و ابلاغ شده گفت: این موضوع یکی از دغدغه‌های رهبر انقلاب بود، اسباب‌بازی وسیله‌ای است که در اختیار کودکان و نوجوانان قرار می‌گیرد و اگر بدون کنترل و بی‌رویه باشد در جامعه تاثیر بدی خواهد داشت.

شاهمرادی ضمن بیان اینکه برای یکسان بودن مناسبات در تقویم ابلاغ شده تا تمام چاپ‌خانه‌ها برای سال آینده مجوز شورا را دریافت کنند گفت: برای عدم هماهنگی بین تقویم‌ها قرار است شورا کنترلی داشته باشد بر این اساس تمام تقویم‌های سال آینده باید دارای مصوبه شورای فرهنگ عمومی باشد. این موضوع به چاپخانه‌ها ابلاغ شده تا پیش از انتشار مجوز را دریافت کنند.

دبیر شورای فرهنگ عمومی درباره نامگذاری روز پسر و اینکه شایعاتی همزمان با روز میلاد امام دهم از طریق تلفن‌های همراه منتشر شد که حکایت از پیشنهاد آیت‌الله مکارم شیرازی برای نامگذاری این روز به نام روز پسر داشت، گفت: این موضوع تنها در حد شایعه است و تاکنون پیشنهادی داده نشده است. این شایعات جزء ناهنجاری‌هاست و وقتی تکنولوژی وارد می‌شود باید راهی برای مقابله با راه های مخرب آن نیز در نظر گرفت، زیرا گاهی تاثر منفی دارند و اعتقادات و ایمان مردم را تحت‌الشعاع قرار داده ضمن اینکه رهبر انقلاب آن را تهاجم و شبیخون فرهنگی نام نهادند.
انتهای پیام/و

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها