امروز : چهارشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 21
۰۷:۴۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 125333
تاریخ انتشار: ۲۱ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 13
به گزارش خبرنگار تاریخ پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، منصور حقیقت‌پور، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس و روابط خارجی مجلس شورای اسلامی در نشست علمی ...

به گزارش خبرنگار تاریخ پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، منصور حقیقت‌پور، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس و روابط خارجی مجلس شورای اسلامی در نشست علمی تخصصی بزرگداشت یکصدمین درگذشت ستارخان سردار ملی ایران با عنوان ستارخان مجاهد دیندار سخنانی اظهار کرد و گفت: ستارخان را نباید یک شخص دانست بلکه باید یک منش دیندار و ارزشمند تعریف کرد که می‌تواند مدلی برای مجاهدان دیندار و وطن‌پرست باشد.

وی افزود: ستارخان یکی از بزرگترین مجاهدان ایران زمین است که در پاسخ به علمای نجف مبنی بر اجرای عدالت و مبارزه علیه ظلم به سلطنت قیام کرد که جان و مال و خاندان خود را در راه سرافرازی میهن عزیز فدا کرد.

وی با طرح این پرسش که چه اهمیتی دارد که بدانیم ستارخان در کدام روستا متولد شده است گفت: او فرزند ایران است که در کوهستان قره‌داغ رشد کرد و پدری با ایمان به نام حاج‌حسن داشت که بعد از مدتی پدر ناگریز به تبریز مهاجرت کرد و به این وسیله پای ستارخان را به دامن مقاومت مردم ایران باز کرد.

وی افزود: ستارخان در کوتاه‌مدت نام او بر سر زبان‌ها افتاد و قبل از آنکه آتش انقلاب در وجود ستارخان روشن شود یک سال برای زیارت به سامرا رفت و در آنجا زمانی که بدرفتاری خدمتکاران آستانه سامرا با ایرانیان را مواجه شد خدام بدرفتار را تنبیه کرد.

حقیقت‌پور گفت: با آغاز نهضت مشروطه ستارخان برای رهایی ملت از دیو استبداد رهبری قیام را بر عهده می‌گیرد و علیه محمدعلی شاه برمی‌خیزد.

وی ادامه داد: ستارخان در جمع مردم می‌گوید بر مردم مؤمن واجب است که از حضرات حجت‌الاسلام‌ها که نایب امام زمان هستند اطاعت کنند و هر کس از اطاعت امام زمان خود خارج شود کافر است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و روابط خارجی با بیان اینکه سردار مشروطه در دینداری چنان الگو است که کسروی دین‌گریز می‌گوید اگر فتوای علمای نجف نبود مردم تبریز علیه استبداد قیام نمی‌کردند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: ستارخان بارها می‌گوید من به حکم فتوای علمای نجف به قیام پیوستم و تا زمانی که اجرای شریعت محمدی در کشور حاکم نشود دست از مبارزه نخواهم کشید.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها