امروز : پنجشنبه ۳ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 22
۰۷:۳۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 125351
تاریخ انتشار: ۲۱ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۱۳:۲۱
تعداد بازدید: 135
رمزگشایی ارتباطات بین «مجاهدین هند» (IM) و القاعده و همچنین مدارک به دست آمده از

رمزگشایی ارتباطات بین «مجاهدین هند» (IM) و القاعده و همچنین مدارک به دست آمده از

مظنونین، زنگ خطر را برای مقامات اطلاعاتی دهلی‌نو به صدا درآورده است: به نظر می‌رسد این 2 گروه در حال همکاری با یکدیگر برای آغاز حملات اساسی در منطقه هستند.

به گفته مقامات، آنان قصد دارند با اجرای توطئه‌هایی از جمله ربودن خارجی‌ها، هند را تبدیل به عراق و سوریه‌ای دیگر کنند که همواره درگیر خشونت باشد.

البته بیعت این گروه‌ها می‌تواند زودگذر بوده و نشان دهد که برقراری روابط عملیاتی کاری بس دشوار است.

اما نهادهای امنیتی هند عنوان می‌کنند که شواهد به دست آمده حاکی از افزایش روابط بین القاعده و مجاهدین هند است؛ مجاهدین هند یک جنبش داخلی است که با استفاده از سلاح‌های ابتدایی، مثل بمب‌های فشاری، حملات کوچکی بر ضد هدف‌های محلی انجام می‌دهد.

چند هفته پس از اینکه القاعده خبر تشکیل شاخه جدید خود در آسیای جنوبی را اعلام کرد، نهادهای هندی عنوان کردند که اعضای گروه مجاهدین هند برای انجام حملات در منطقه، در حال آموزش دیدن با القاعده و سایر گروه‌ها در افغانستان و پاکستان هستند.

این موضوع می‌تواند خطر به وجود آمدن یکی از خطرناک‌ترین اشکال شبه‌نظامی‌گری را در بزرگ‌ترین مرکز دموکراسی جهان به وجود آورد؛ کشوری که تاکنون توانسته خود را تا حد زیادی از خشونت‌های رایج در همسایگی‌اش، پاکستان و فراتر از آن در افغانستان حفظ کند.

یکشنبه هفته گذشته حمله انتحاری مرگباری در مرز هند و پاکستان رخ داد و سه‌شنبه نیز هشدار امنیتی درباره حمله تروریستی در 2 بندرگاه شرقی هند اعلام شد که نیروی دریایی هند را مجبور به عقب کشیدن 2 فروند ناو خود کرد؛ اینها همه حاکی از افزایش همکاری‌ها و فعالیت‌های شبه‌نظامیان است.

«شاراد کومار» رئیس «سازمان تحقیقات ملی» هند، که بزرگ‌ترین شاخه ضد تروریسم این کشور است، در این باره می‌گوید: «موضوعی که ما به دنبال آن هستیم این است که القاعده و داعش چگونه رابطه تنگاتنگی با گروه‌های محلی برقرار می‌کنند، به خضوص در زمانی که نیروهای خارجی در حال ترک افغانستان هستند؟»

بازگشت جنگجویان افراطی به خانه

داعش گرچه توانسته مناطقی از سوریه و عراق را به تصرف خود درآورد اما گفته می‌شود که نفوذ آن بر گروه‌های شبه‌نظامی آسیای جنوبی تاکنون محدود بوده است.

با این حال، پنهان شدن «ایمن الظواهری» در نزدیکی مرز افغانستان و پاکستان و نبرد شبه‌نظامیان القاعده با نیروهای ناتو در افغانستان باعث تقویت سنگر این گروه می شود. این در حالی است که قرار است سربازان خارجی تا پایان سال جاری از افغانستان خارج شوند.

طبق گزارش دولت هند درباره 11 تن از مظنونین دستگیر شده این گروه که گفته می‌شود قصد انجام حملاتی را در هند داشته‌اند، برخی اعضای مجاهدین هند پیش از این در حال جنگ در افغانستان درکنار القاعده بوده‌اند.

حال نگرانی اینجا است که شمار زیادی از این جنگجویان افراطی ممکن است توجه خود را معطوف کشور خود کنند.

گروهی دیگر نیز به القاعده پیوسته‌اند تا با ربودن یهودیان در هند و نپال، زمینه آزادی «عافیه صدیقی» را فراهم کنند؛ صدیقی یک متخصص عصب‌شناسی پاکستانی است که به اتهام تلاش برای کشتن سربازان آمریکایی در افغانستان به گذراندن 86 سال زندان در آمریکا محکوم شده است.

صدیقی یکی از افراد مورد توجه در بین گروه‌های شبه‌نظامی جهانی از جمله داعش است. داعش پیش از اعدام «جیمز فولی» خبرنگار آمریکایی خواهان مبادله وی با عافیه شده بود که این درخواست مورد پذیرش قرار نگرفت.

به گفته مقامات هندی، القاعده همچنین مجاهدین هند را ترغیب کرده تا برای گرفتن انتقام مسلمانان «روهینگیا»  پایگاهی در میانمار ایجاد کنند.

اختلاف مجاهدین هند و سرویس اطلاعات پاکستان

رمزگشایی چت‌های اینترنتی که توسط بازرسان هندی و با کمک آمریکایی‌ها انجام شد، حاکی از بروز تنش بین مجاهدین هند و سرویس اطلاعاتی پاکستان (آی.اس.آی) است. به گفته هندی‌ها، سرویس اطلاعاتی پاکستان نیازهای مالی و تجهیزاتی این گروه را تأمین می‌کرده است.

در یکی از این مکالمات، «ریاض بهاتکال» از موسسان گروه مجاهدین هند که هم اکنون در شهر کراچی پاکستان مستقر است، به افرادش می‌گوید که برقراری رابطه مستقیم با القاعده و قطع رابطه با عوامل پاکستانی (که آنان را «سگ» خطاب می‌کند) از اهمیت زیادی برخوردار است.

وی همچنین درباره ملاقات با رهبران القاعده در کمربند قبایلی در مرز افغانستان و پاکستان خبر می‌دهد؛ اقدامی که سرویس اطلاعاتی پاکستان آن را ممنوع کرده بود.

یک مقام هندی می‌گوید: «مدتی است مشخص شده که هیچ گروهی نیست که به طور کامل در کنترل آی.اس.آی باشد. این گروه‌ها همه به دنبال انجام عملیات‌های مستقل هستند و برخی از آنان نیز تنها منتظر صدور فرمان حمله به ما می‌باشند.

البته مقامات پاکستانی هر نوع ارتباط با این شبه‌نظامیان را رد می‌کنند.

یک مقام ارشد اطلاعاتی پاکستان که نخواست نامش فاش شود، گفت: «این یک داستان قدیمی است. حمایت از چنین گروه‌هایی هیچ نفعی برای پاکستان ندارد. این تروریست‌ها آشکارا ما، ارتش و مردم بی‌گناه را هدف قرار می‌دهند و هیچ‌کس در این کشور از گزند آنان در امان نیست.»

وی افزود: «اگر ما به هر شکلی به آنان کمک می‌کنیم، چرا این گروه‌ها باید دست به چنین اقداماتی بزنند؟»

یکشنبه هفته گذشته، 57 پاکستانی در یک حمله انتحاری در منطقه «واگه» در نزدیکی مرز هند کشته شدند.گروه شبه‌نظامی «جماعت‌الاحرار» طالبان پاکستان، که رهبر آن روابطی با القاعده دارد، با پذیرفتن مسئولیت این حمله اعلام کرد که این گروه هند را نیز هدف حملات خود قرار خواهد داد.

سخنگوی این گروه در پیام هشداری، مستقیما «نارندا مودی» نخست‌وزیر هند را مخاطب قرار داد و گفت گروهش انتقام خون مسلمانان کشته شده در منطقه مورد مناقشه کشمیر و نیز در ایالت «گجرات» هند (که اداره آن از سال 2001 تا 2014 در اختیار مودی بود) را خواهند گرفت.

روز سه‌شنبه نیز 2 ناو نیروی دریایی هند که روز گذشته در «بندر کلکته» پهلو گرفته بودند‌، با هشدار نهادهای اطلاعاتی درباره احتمال وقوع حمله تروریستی، مجبور به بازگشت به دریا شدند.

روز چهارشنبه دامنه این هشدار بیشتر شد و تا «بندر هالدیا» که در مجاورت بندر کلکته قرار داشته و محل استقرار یک مجتمع عظیم پتروشیمی می‌باشد رسید.

به گفته مقامات هندی، تدابیر امنیتی در این 2 بندرگاه تشدید شده است. اگرچه جزئیات بیشتری از این موضوع در دست نیست اما گفته می‌شود که یک افسر پلیس در کلکته عنوان کرده که هشداری مبنی بر وقوع حمله از سوی شبه‌نظامیان مستقر در پاکستان دریافت کرده است.

منبع: رویترز
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها