امروز : پنجشنبه ۳ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 22
۲۲:۱۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 125352
تاریخ انتشار: ۲۱ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۱۳:۲۱
تعداد بازدید: 91
عبدالمهدی بخشنده معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزیر جهاد کشاورزی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در مورد نرخ خرید ...

عبدالمهدی بخشنده معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزیر جهاد کشاورزی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در مورد نرخ خرید تضمینی گندم گفت: وزارتخانه در حال تنظیم طرحی برای خرید تضمینی گندم  براساس میزان پروتئین موجود در گندم است.

وی افزود: این طرح در حال تکمیل است و قرار است  به دولت ارائه شود تا گندم تضمینی بر حسب میزان پروتئین موجود از کشاورزان خریداری شود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه میانگین پروتئین موجود در گندم کشور 11 درصد است، اظهار داشت: براساس این طرح ما از دولت می‌خواهیم تا به ازای هر یک درصد پروتئین بیشتر در گندم مبلغ بیشتری به عنوان مثال 50 یا 100 تومان بابت کیفیت بیشتر و از طریق خرید تضمینی به کشاورزان پرداخت کند.

بخشنده تصریح کرد: هدف از این طرح کیفی سازی تولید گندم است و این موضوع مشوقی برای کشاورزان در جهت تولید گندم با کیفیت‌تر می‌شود.

وی افزود: هم‌اکنون قیمت تضمینی خرید گندم همان نرخ مصوب دولت یعنی 1155 تومان است و ما در آینده‌ای نزدیک طرح را تکمیل و به دولت می‌فرستیم.

براساس این گزارش نرخ خرید تضمینی گندم با حدود 10 درصد افزایش از 1050 تومان سال گذشته به 1155 تومان افزایش یافت.

این گزارش می‌افزاید: براساس نظر کارشناسان کشاورزی، نمایندگان کمیسیون کشاورزی آب و منابع طبیعی و کشاورزان نرخ تعیین شده برای خرید تضمینی گندم در سال زراعی جاری جوابگوی هزینه‌ها نیست و منجر به کاهش تولید می‌شود.

در حالی که بسیاری از کارشناسان نرخ مناسب برای خرید تضمینی گندم در سال زراعی جاری را بین 1300 تا 1500 تومان عنوان کرده‌اند اما دولت نرخ خرید تضمینی گندم را 1155 تومان اعلام کرده است.

در سال زراعی گذشته از 10.5 میلیون تن گندم تولید کشور حدود 7 میلیون تن را کشاورزان با نرخ تضمینی 1050 تومان به دولت فروختند، که با توجه به نیاز 11 میلیون تنی کشور به گندم 4 میلیون تن باید از طریق واردات تأمین شود.

این گزارش می‌افزاید: به دنبال مباحث مطرح شده توسط کشاورزان و کارشناسان در مورد نرخ پایین خرید تضمینی گندم محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی یک ماه پیش با حضور در کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس قول پیگیری نرخ تعیین شده برای خرید تضمینی گندم در سال زراعی جاری را داد که هنوز نتیجه‌ای نداشته است.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها