امروز : سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 23
۰۶:۱۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 125372
تاریخ انتشار: ۲۱ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۱۳:۲۱
تعداد بازدید: 20
به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، مجتبی علوی‌فاضل معاون سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد در نشست خبری شب گذشته در غرفه

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، مجتبی علوی‌فاضل معاون سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد در نشست خبری شب گذشته در غرفه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در بیستمین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها گفت: اگر نگاهی به آموزش عالی بیندازیم نقش دانشگاه آزاد تحسین‌برانگیز است و دانشگاه آزاد به عنوان یکی از دستاوردهای نظام محسوب می‌شود بنابراین مخالفان نیز باید از تخریب و گروکشی‌های سیاسی و حاشیه‌ها بپرهیزند و انصاف را رعایت کنند و مدیران نیز انتقادپذیری خود را افزایش دهند.

علوی‌فاضل ادامه داد: دانشگاهی که با یک میلیون و 700 هزار دانشجو بدون کمک دولت اداره می‌شود نیاز به حمایت‌های بیش از این دارد.

علوی‌فاضل در رابطه با پرونده تحقیق و تفحص دانشگاه آزاد گفت: بحث تحقیق و تفحص از سوی رسانه‌ها به هم خورده و پف کرده و در حال حاضر به غباری تبدیل شده که امیدواریم رسانه‌ها به جای سوژه تراشیدن برای خودشان در این مورد تحقیق و تحلیل کنند.

معاون سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اظهار داشت: در کمیته‌ای که به پیشنهاد رئیس دانشگاه آزاد برای بررسی افزایش ظرفیت‌های این دانشگاه با حضور وزیر بهداشت، سرپرست وزارت علوم، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی و نماینده نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها تشکیل شد، بحث‌های کارشناسی صورت گرفت و قرار شد دانشگاه آزاد تا یک ماه آینده آمار خود را در رابطه میزان ظرفیت‌ها اعلام کند.

وی ادامه داد: 13 درصد هرم دانشجویی کشور باید در مقطع دکتری باشد در حالی که در حال حاضر تنها یک درصد در مقطع دکتری است که ما یا باید این آمار را به حد مطلوب برسانیم یا بگوییم نمی‌توانیم که بسیاری از کشورها هم مایلند که ما بگوییم نمی‌توانیم.

علوی‌فاضل عنوان کرد: از سال 91 از دانشگاه آزاد خواسته شد که تحصیلات تکمیلی را سامان دهد و به همین دلیل واحدهای علوم و تحقیقات را ادغام یا منحل کردیم که این امر خارج از چارچوب شکل گرفته است زیرا هزینه‌هایی نیز بر دوش دانشگاه آزاد افتاد.

معاون سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اضافه کرد: به دلیل محدودیت‌ها و تعلل‌های شورای گسترش وزارت علوم در انجام وظایف قانونی استاندارد دوگانه در برخورد با دانشگاه آزاد لحاظ شد که اگر اینگونه نبود دانشگاه آزاد مجبور نمی‌شد واحدهایی را تشکیل داده و پس از آن ادغام کند.

وی گفت: 41 واحد را به دست خودمان تعطیل کردیم که این حرکت آسیب‌های اجتماعی را به همراه داشت و کسی نگفت از حذف این واحدها چقدر دچار مشکل شدیم.

علوی‌فاضل ادامه داد: در مورد تحقیق و تفحص مسئله خلاف مقررات بود که قبل از ارائه در مجلس در سایت‌ها عنوان شود، این خلاف قانون است. تحقیق و تفحص با شاخص‌های آموزشی تطابق نداشت و از نظر من گزارش در حد مسائل آموزش و پژوهش نیست.

علوی‌فاضل گفت: مخالفان ارزیابی کنند و بدانند این مسائل چقدر در روحیه خانواده‌ها تاثیر می‌گذارد و سبب بی‌اعتمادی و بی‌اعتباری سیستم آموزش عالی می‌شود.

معاون سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد در رابطه با چگونگی تغییرات سنجش و پذیرش در دوره جدید عنوان کرد: در مقاطع تحصیلات تکمیلی ممکن است تغییرات جزئی داشته باشیم ولی تغییر کلی نداریم.

وی همچنین از ثبت‌نام مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری در سال آینده خبر داد.

وی گفت: بخش دولتی به اندازه بخش غیردولتی چابک نیست و به همین دلیل شورای گسترش به سرعت نمی‌تواند جوابگوی درخواست‌های دانشگاه آزاد باشد زیرا الگوی توسعه آموزش عالی دولتی و غیردولتی با یکدیگر سازگار نیست.

علوی‌فاضل با تشریح دوره‌های بدون آزمون دانشگاه آزاد گفت: ورود به دانشگاه در کشور ما به میزان استعداد جوانانمان نبود و ما هنوز به 15 درصد تحصیلات تکمیلی نیز نرسیده‌ایم. وقتی نیاز با ظرفیت مطابق می‌شود کنکور معنایی ندارد و بر اساس قانون پذیرش دانشجو مصوب مجلس باید سالانه سهم کنکور را کاهش دهیم. به طوری که امسال سهم سوابق تحصیلی 25 درصد بود و به مرور باید به 100 درصد برسد.

وی گفت:‌ در مقطع کاردانی حدود 90 درصد رشته محل‌ها بدون آزمون است و در مقطع تحصیلات تکمیلی به مرور توسعه می‌یابد.
انتهای پیام/
 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها