امروز : یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 22
۰۷:۴۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 12551
تاریخ انتشار: ۱۸ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۷:۰۲
تعداد بازدید: 124
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، رئیس مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی «تبیان» در میزگرد تلویزیونی «بی.بی.سی» در برنامه «صفحه 2» ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، رئیس مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی «تبیان» در میزگرد تلویزیونی «بی.بی.سی» در برنامه «صفحه 2» این شبکه، با انتقاد از سخنان یکی از کارشناسان برنامه درخصوص انتخابات ایران اظهار داشت که جمهوری اسلامی ایران از جمله کشورهایی است که مدرن‌ترین و سالم‌ترین انتخابات را در سطح منطقه و جهان دارد.

این کارشناس مسائل سیاسی در رابطه با علل ملاقات مقامات هیئت طالبان با مقامات ایران، گفت: طبیعی است که جمهوری اسلامی ایران در منطقه به ویژه درباره مسائل افغانستان، یک کشور قدرتمند و اثرگذار است، چنانکه از گذشته تا کنون نقش و حضور جدی در افغانستان داشته، اما در این اواخر با حضور کشورهای غربی در افغانستان نقش جمهوری اسلامی ایران تا حدودی نادیده گرفته شد.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران خواسته در ملاقات با هیئت طالبان به جامعه جهانی بفهماند که می‌تواند در رابطه با مسائل افغانستان نقش داشته و اثرگذار باشد.

این عالم افغان در ادامه خاطر نشان کرد که واقعیت امر این است که جمهوری اسلامی ایران در رابطه با تأمین امنیت و ثبات در افغانستان می‌توانست در مدت 11 سال گذشته کمک بسیار خوبی کند.

وی با اشاره به اینکه بهتر بود به جای ترکیه، قطر و عربستان، با جمهوری اسلامی ایران صحبت می‌شد و طرف مشورت، این  کشور قرار می‌گرفت، افزود: با توجه به سیاست‌های حاکمی که غربی‌ها در افغانستان دارند، نقش جمهوری اسلامی ایران در روند صلح در نظر گرفته نشد.

وی در ادامه افزود: حال بر فرض مثال اگر اعتقاد داشته باشیم که این حرکت ایران با هماهنگی دولت افغانستان نبوده، می‌توانیم بگوییم که جمهوری اسلامی ایران با این اقدام خود خواسته به غربی‌ها بفهماند که کشوری تأثیرگذار در مسائل افغانستان است و بدون دخالت دیگر کشورها می‌تواند با طالبان رابطه برقرار کند.

حسینی مزاری در واکنش به ادعای یکی از اعضای این میزگرد در رابطه با وجود وجه اشتراک دولت ایران با گروه طالبان، آن هم به عنوان دلیل ارتباط گروه طالبان با ایران، گفت: بحث انتخابات در ایران به کلی متفاوت از دیدگاه طالبان است.

وی افزود: در موضوع زن نیز بین حاکمیت ایران و گروه طالبان، دیدگاه‌ها، متفاوت است و در بحث دشمن مشترک هم تا کنون ثابت نشده است که طالبان واقعاً دشمن آمریکا باشد. حسینی مزاری خطاب به مجری بی.بی.سی گفت: به اعتقاد شما ممکن است که بین دولت کابل و دولت تهران ارتباطی  وجود داشته باشد، اما هنوز این مسئله کاملاً آشکار نشده و مشخص نیست که بین دولت ایران و افغانستان ارتباطی در این زمینه وجود داشته یا خیر.

حسینی مزاری اظهار داشت که ما خوشحال می‌شویم که چنین ارتباط و هماهنگی بین دولت افغانستان و ایران وجود داشته باشد و دولت ایران به نقش خود همچون نقشی که در زمان جهاد و مقاومت در رابطه با مسائل افغانستان داشت، برگردد.

این کارشناس افغان در ادامه تأکید کرد: ما معتقدیم بدون نقش کشورهای همسایه به خصوص جمهوری اسلامی ایران، مسائل افغانستان قابل حل نخواهد بود، زیرا حتی اگر آمریکا و انگلیس و کل کشورهای غربی با تمام توان خود به افغانستان بیایند، چنانچه کشورهای همسایه توجه مثبت به مسائل داخلی افغانستان نداشته باشند و با این دولت همکاری نکنند، مسائل افغانستان قابل حل نخواهد بود.
انتهای پیام
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها