امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۰۸:۱۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 125553
تاریخ انتشار: ۲۲ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 40
به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، ‌نخستین جلسه شورای بین‌الملل جشنواره سیزدهم امام رضا(ع)، پیش از ظهر امروز ...

به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، ‌نخستین جلسه شورای بین‌الملل جشنواره سیزدهم امام رضا(ع)، پیش از ظهر امروز (چهارشنبه 21 آبان) با حضور ابوذر ابراهیمی‌ترکمان رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، سیدجواد جعفری مدیرعامل بنیاد بین‌المللی امام رضا(ع) و جمعی از اعضای شورای بین‌المللی جشنواره در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد.

ابراهیمی‌ترکمان در این مراسم با تقدیر از تلاش‌های عوامل دوازدهمین جشنواره امام رضا (ع) گفت: تلاش‌های ما همه در جهت خدمت به ساحت امام رضا (ع) است، چند نکته به نظرم می‌رسد که برای سیزدهمین دوره جشنواره نیازمند بررسی است؛ نخست امر مکاتبه و حفظ ارتباط با خادمان برگزیده فرهنگ رضوی است که سال‌های پیش پذیرفته شده‌اند و دوم استفاده از ظرفیت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برای نشر نشریه به زبان‌های مختلف و ویژه‌نامه اختصاصی به چند زبان است.

 

وی در ادامه افزود: چند برنامه مشخص باید برای بخش بین‌الملل تعریف کنیم البته بنده در سال گذشته نقصی در روند فعالیت‌های اجرایی جشنواره ندیدم اما در بخش محتوایی باید غنی‌سازی کنیم. باید مهمانان قوی‌تر و مهمی را برای جشنواره دعوت کنیم و همینطور ترجمه چند اثر برای جشنواره، برپایی تور فرهنگی از خارج کشور به ایران و عکاسی از حرم رضوی و برپایی کنفرانس یا همایش پیش از جشنواره در برخی کشورها از دیگر برنامه‌هایمان است.

ابراهیمی‌ترکمان با اشاره به اهمیت انعقاد تفاهم‌نامه بین سازمان فرهنگ و ارتباطات و بنیاد بین‌المللی فرهنگی هنری امام رضا(ع) گفت: برنامه‌ها و تقسیم وظایف باید صورت بگیرد و از امسال باید چند ماه زودتر از قبل کارها شروع و به رایزنی‌ها مکاتبه شود. در برخی کشورها ظرفیت سفارش کار به شخصیت‌ها و دعوت اندیشمندان وجود دارد که می‌توانیم این فعالیت‌ها را آغاز کنیم.

*5 حوزه راهبردی جشنواره سیزدهم امام رضا (ع)

در ادامه جلسه سید جواد جعفری دبیر جشنواره امام رضا(ع) با تشکر از نهادهای فعال در جشنواره گفت: 5 حوزه متمرکز برای امسال سامان‌دهی خواهد شد تا جشنواره سیزدهم بالنده‌تر از پیش شود، نخست کشورهای میزبان در اسرع وقت انتخاب شده و مسئولان بدانند که با چه جغرافیا و مردمی سروکار دارند و برنامه‌ریزی بهتری داشته باشند، نکته دوم محتوای برنامه‌ها غنی‌سازی شود و سوم اقلامی که باید تولید و برای کشورها ارسال شود، بهتر از سال گذشته باشد.

وی در ادامه افزود: چهارمین نکته اینکه اصلح خادمان رضوی با دقت زیاد و وسواس انتخاب شوند و در نهایت ستاد ویژه خادمان فرهنگ رضوی از هم‌اکنون تشکیل شود و مأموریت همه مشخص شود تا به کشورها ابلاغ شود. همچنین طرحی که خانم صدیقه حجازی (مدیرکل امور زنان و خانواده سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی) سال گذشته درباره همایش بانوان مروج فرهنگ رضوی ارائه دادند امسال عملیاتی شود درباره ایرانیان خارج از کشور نیز مسابقه‌ای سال گذشته برگزار شد که امسال نیز تلاش داریم، برگزار کنیم.

جعفری با تأکید بر اهمیت انعقاد تفاهم نامه بین سازمان فرهنگ و ارتباطات و بنیاد امام رضا (ع) افزود: تلاش داریم جشنواره دلنوشته‌های رضوی را که سال گذشته صد هزار نفر طرفدار داخلی داشت، به سمت بین‌المللی‌شدن ارتقا دهیم.

* اجلاس خادمان فرهنگ رضوی برگزار می‌شود

محمود واعظی، مشاور ویژه رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی نیز در این جلسه با آسیب‌شناسی برخی از نقاط ضعف جشنواره دوازدهم و ارائه راهبردهای جشنواره آتی گفت: دوازده کارگروه برای جشنواره فعال خواهد شد که البته هم اکنون برخی از آنها آماده‌سازی نشده و باید پیگیری‌ شود. همچنین عمق‌بخشی و مخاطب محوری، تهیه بسته‌های جذاب و زیبا و برپایی هفته فیلم از طرح‌های ما برای سال آتی است.

وی با اشاره به اینکه نیمه اول سال آتی اجلاس با خادمان فرهنگ رضوی برپا خواهد شد، گفت: سال گذشته این اجلاس با برآیند خوبی برپا شد که تلاش داریم آن را با وسعت بیشتر امسال برگزار کنیم. همچنین در حوزه ترجمه نیز باید جذب مشارکت کرده و بنیاد امام رضا (ع) می‌تواند به زبان عربی،‌اردو و فارسی و ... نشریه منتشر کند.

در ادامه مراسم برخی از اعضای شورا نیز نقطه نظرات خود را برای بهبود شرایط جشنواره سیزدهم امام رضا (ع) ارائه کردند از جمله محمدحسین هاشمی معاون فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی پیشنهادی برای حضور یک مهمان اندیشمند غیرمسلمان نیز در جشنواره ارائه داد و مرادخانی، مسئول روابط عمومی وزارت امور خارجه از پیشتیبانی و حمایت بیشتر این وزارتخانه برای فعالیت‌های خارجی در زمینه جشنواره بین‌المللی امام رضا (ع) خبر داد.

انتهای پیام/ک

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها