امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۰۲:۱۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 125557
تاریخ انتشار: ۲۲ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 38
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، نشست خبری دوازدهمین نمایشگاه بین‌المللی کتب کاربردی و دانشگاهی صبح امروز با حضور ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، نشست خبری دوازدهمین نمایشگاه بین‌المللی کتب کاربردی و دانشگاهی صبح امروز با حضور حامد میرزا بابایی مدیر عامل انجمن فرهنگی ناشران بین‌الملل ایرانیان در محل این انجمن برگزار شد.

میرزابابایی در این نشست خبری با اعلام اینکه این نمایشگاه از 25 تا 28 آبان در سالن تربیت بدنی دانشگاه تربیت مدرس برگزار می‌شود گفت: حدود 77 هزار عنوان کتاب در این نمایشگاه حاضر است که  حدود 37 هزار عنوان آن مربوط به سال پس از 2010 است و 3 هزار 600 عنوان هم مربوط به سال 2014 است.
وی ضمن ارائه گزارشی از آنچه در این نمایشگاه در دوره‌های گذشته اجرایی شده بود و نحوه شکل گیری آن اظهار داشت:  ماهیت وجودی نمایشگاه کتب کاربردی پرکردن خلأ موجود میان دو نمایشگاه کتاب تهران در سال گذشته و سال حاضر بوده است. در گذشته میان دو نمایشگاه کتاب تهران، نمایشگاه کتاب علوم و وزارت بهداشت برگزار می‌شد که عرضه کتب خارجی آنجا صورت می‌گرفت، اما این نمایشگاه تعطیل شد و در فاصله یک ساله میان دو نمایشگاه کتاب امکانی برای عرضه منسجم کتب خارجی وجود نداشت. بنابراین ما چند سالی است که نمایشگاه کتب کاربردی را در فاصله شش ماهه نمایشگاه کتاب تهران برگزار می‌کنیم.

وی با بیان اینکه ما در انجام این رسالت هم به لحاظ کیفی و هم به لحاظ کمی تلاش کردیم تا عرضه کتاب را ارتقا دهیم. تصریح کرد: از نمایشگاه نخست تاکنون غریب به 70 هزار عنوان کتاب خارجی عرضه شده است.
میرزابابایی با اشاره به لزوم برپایی این نمایشگاه‌ها گفت: نمایشگاه کتاب تهران یا به عبارت بهتر فروشگاه‌های کتاب ایران به دلیل نبود زیرساخت‌های توزیع برگزار می‌شود. این کلمه کاربردی در عنوان نمایشگاه به این منظور است که ما برای عرضه کتب خارجی تأکید داریم.
مدیرعامل انجمن ناشران بین‌الملل ایرانیان وضعیت اقتصادی نشر را اینگونه توضیح داد و ابراز داشت: متأسفانه بستر نامناسب اقتصادی همه اصناف را متأثر کرده است، صنعت نشر نیز از این قائده مستثنی نیست، در این میان بخش بین‌الملل آسیب‌های جدی‌تری دیده است. نوسانات شدید ارزی موجب شده که عرضه کتاب‌های خارجی با مشکل مواجه شود. چرا که هم قیمت کتاب از نوسانات ارزی تأثیر می‌پذیرد و هم هزینه‌های تأمین، ثبت سفارش، هزینه‌های گمرکی و غیره به عبارت دیگر همه اصنافی که مستقیماً با ارز سروکار دارند، درصف مقدم آسیب دیدن از نوسانات ارزی هستند.
وی با بیان اینکه انجمن ناشران بین‌الملل ایرانیان اسنادی را تهیه کرده است که نشان می‌دهد که صنعت نشر و اقلام فرهنگی از همه تحریم‌ها چه تحریم‌‌های آمریکا، چه اتحادیه اروپا و چه تحریم‌های سازمان ملل مستثنی هستند ادامه داد: در  برخی از اسناد از کتاب مشخصاً اسم برده شده است، اما آنچه که در عمل رخ داده غیر از آن است.
میرزابابایی ضمن تاکید بر اینکه  تحریم‌ها به اضافه مشکلات خودتحریمی داخلی مانند فشار اداره مالیات و گمرک، عوارض حمل و نقل و... کار را به جایی رسانده که وضعیت صنعت نشر با بحران و دشواری‌های جدی روبرو کرده است، گفت: محدودکردن یارانه حمایتی ارزی از بخش بین الملل نمایشگاه در وزارت ارشاد نیز مشکل دیگری بر مشکلات ما افزوده است. اینکه تزریق یارانه به شکل مستقیم مفسده آور است، شکی نیست اما بعد از اینکه یارانه بخش ارزی برداشته شد، چرا وزارت ارشاد به شکل دیگری از بخش بین‌الملل حمایت نکرد. وقتی می‌گوییم حمایت از نشر بین‌الملل درواقع حمایت از دانشجو، پژوهشگر، موسسات پژ وهشی و کتابخانه‌ها را مدنظر داریم.
میرزابابایی با اشاره به برگزاری نمایشگاه‌های کتب دانشگاهی در دانشگاه‌های کشور به صورت متعدد در طول سال، آن را یک آسیب برشمرد و گفت: متأسفانه رویکردی در کشور وجود دارد که در آن همه تلاش می‌کنند بودجه‌ها را به نحوی در محل دانشگاه خود متمرکز کرده و نمایشگاه‌های کتب مختلفی در دانشگاه‌ها برگزار کنند. این موجب می‌شود تا بودجه‌ها تجمیع نشده و یک نمایشگاه منسجم و جامع در حوزه کتب دانشگاهی با مشارکت همه دانشگاه‌ها برگزار نشود.
وی به برگزاری دوازدهمین نمایشگاه کتب کاربردی و دانشگاهی در دانشگاه تربیت مدرس از 25 تا 28 آبان ماه اشاره کرد و گفت: در این نمایشگاه کتاب‌های یکسان با قیمت واحد عرضه خواهند شد و ما ایجاد یک بستر نمایشگاهی امن را در دستور کار قرار داریم. ناشران موظف هستند کتاب‌های خود را با ذکر مشخصات از جمله قیمت عرضه بر روی سایت نمایشگاه قرار دهند و اگر ناشری کتابی را بالاتر از قیمت درج شده در سایت عرضه کند متخلف شناخته خواهد شد.
مدیرعامل انجمن ناشران بین الملل ایرانیان با اشاره به درنظر گرفتن قیمت ارز تک نرخی در نمایشگاه گفت: قیمت ارزها براساس قیمت روز بازار تعیین می‌شود و حدو 15 درصد تخفیف نیز برای قیمت کتاب‌ها درنظر گرفته شده است همچنین هیچ کتابی به زبان فارسی در نمایشگاه عرضه نمی‌شود و کتابهای افسد و بدون مجوز و قرارداد ناشر جایی در نمایشگاه نخواهند داشت.
وی از عرضه بیش از 77 هزار عنوان کتاب روی سایت انجمن برای عرضه در دوازدهمین دوره نمایشگاه خبر داد و گفت: کتاب‌ها به زبان عربی، انگلیسی، فرانسه و آلمانی هستند و بعد از زبان انگلیسی، زبان عربی بیشترین کتاب‌ها را به خود اختصاص داده است. محدودیت موضوعی برای عرضه کتاب‌ها وجود ندارد، اما بالاترین حجم کتاب‌ها متعلق به حوزه علوم انسانی و کمترین تعداد مربوطه به کتابهای مرجع اختصاص دارد.
میرزابابایی تصریح کرد: کتاب‌هایی که در نمایشگاه عرضه فیزیکی می‌شوند باید متعلق به سال 2010 به بعد باشند اما کتابهای قبل از آن نیز می‌توانند در سایت نمایشگاه عرضه شوند. آمار کتابهای انگلیسی زبان منتشر شده بعد از سال 2010 در نمایشگاه کتب کاربردی و دانشگاهی بیش از 37 هزار عنوان است که از این میان سه هزار و 600 عنوان از کتاب‌ها متعلق به سال 2014 هستند. ما برای تهیه این کتاب‌ها دشواری‌های بسیاری را متحمل شده و تحریم‌ها را دور زدیم.
وی در ادامه با اشاره به ارزانترین و گرانترین کتابهای عرضه شده در نمایشگاه گفت: کتابهایی با قیمت 10 هزار، 22 هزار و 30 هزار تومان ارزانترین کتاب‌ها هستند که مربوط به حوزه دیکشنری می‌باشد. اما گرانترین کتاب‌ها نیز با قیمت 24 میلیون تومان، 30 میلیون تومان، و 48 میلیون تومان هتسند که دایرة المعارف شیمی، دایرة المعارف علوم و صنایع و دایرة المعارف استاندارد هستند.
میرزابابایی در پاسخ به پرسش خبرنگار فارس مبنی بر میزان هزینه برگزاری نمایشگاه گفت: دانشگاه تهران دانشگاه تربیت مدرس و وزارت ارشاد طی یکی دو سال گذشته حمایت‌هایی از برگزاری نمایشگاه داشته‌اند. اما برگزاری نمایشگاه بین‌المللی کتب کاربردی و دانشگاهی نیازمند حمایت‌های بیشتری است امیدوارم امسال نیز وزارت ارشاد حمایت‌های خود را شامل حال ما بکند.
وی ادامه داد: مشکلات متعددی بر سر راه برگزاری یک نمایشگاه وجود دارد. برای نمونه امسال ما برای یافتن مکانی مناسب جهت برگزاری نمایشگاه سالن حجاب را برررسی کردیم، اما رقم‌های 80 تا 90 میلیون تومانی اجاره سالن و تعرفه 7 میلیون تومانی اجاره موکت ما را از برگزاری نمایشگاه در این مکان منصرف کرد درحالی که سالن حجاب متعلق به دولت است و با تعاملات دولتی می‌توان آن را با قیمت مناسبتری به بخش فرهنگی اختصاص داد.
مدیرعامل انجمن ناشران بین الملل ایرانیان در پاسخ به سوال دوم فارس مبنی بر اینکه چرا دو نمایشگاه کتب کاربردی و دانشگاهی همزمان برپا نمی‌شوند به پرداخت یارانه حمایتی وزارت ارشاد از یازدهمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتب کاربردی و دانشگاهی اشاره کرد و گفت: این یارانه پس از بروکراسی‌های بسیار طولانی ماه گذشته به ما پرداخت شد.
وی به عملکرد متناقض ارشاد اشاره کرد و گفت: تخلفاتی در نمایشگاه کتاب تهران در اردیبهشت ماه گذشته رخ داد که خوشبختانه از سوی مسئولان نمایشگاه رسانه‌ای شد، ناشرانی در این نمایشگاه متخلف شناخته شده و برایشان رأی صادر شد. اما در کمال تعجب این ناشران در نمایشگاه های استانی کتاب وزارت ارشاد ثبت نام کرده و کتاب می‌فروشند، این تعارضی است که زمانی که به وزارت ارشاد مطرح می‌شود با این پاسخ روبرو می‌شویم که این ناشران به رأی صادره اعتراض کرده که اعتراضشان در دست بررسی است.

انتهای پیام/

 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها