امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۱۵:۴۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 125598
تاریخ انتشار: ۲۲ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۱۰:۴۵
تعداد بازدید: 32
به گزارش خبرنگار جامعه فارس، در ادامه برگزاری نشست‌های خبری و رسانه‌ای بیستمین نمایشگاه مطبوعات، خبرگزاری‌ها و پایگاه‌های اطلاع‌رسانی، عصر روز گذشته ...

به گزارش خبرنگار جامعه فارس، در ادامه برگزاری نشست‌های خبری و رسانه‌ای بیستمین نمایشگاه مطبوعات، خبرگزاری‌ها و پایگاه‌های اطلاع‌رسانی، عصر روز گذشته (چهارشنبه 21 آبان‌ماه) نشست مشترکی میان سیدنظام الدین موسوی مدیرعامل < a href="http://p313.ir" style="color:red;">پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; و مجید قلی زاده مدیرعامل خبرگزاری تسنیم در غرفه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ;  برگزار شد.

در این نشست که با حضور برخی از چهره‌های رسانه‌ای و فعالان فرهنگ و رسانه و تعدادی از فرماندهان نظامی برگزار خواهد شد مدیران عامل این دو خبرگزاری به بیان نقطه نظرات خود درباره مهم ترین مسایل روز به گفت‌وگو پرداخته و پاسخگوی سوالات خبرنگاران  شدند.

در ادامه به مشروح مباحثی که در این نشست مشترک مطرح شد می‌پردازیم.

پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; میدان‌دار رسانه‌های ارزشی است

مجید قلی‌زاده مدیرعامل خبرگزاری تسنیم با اشاره به موضوع رسانه‌های ارزشی اظهار داشت: به دنبال این هستیم رسانه‌های ارزشی جبهه رسانه‌های انقلابی را به دست بیاورند که پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در این رابطه میدان‌دار بوده و هست.

وی افزود: ما رسانه‌های ارزشی نشان می‌دهیم مرید مقام معظم رهبری هستیم و اطلاع‌رسانی و تنویر افکار عمومی را انجام می‌دهیم تا رضایت صاحب‌الزمان و مقام معظم رهبری را داشته باشیم؛ قطعاٌ این هم‌افزایی مایه دلخوشی رهبری نیز خواهد بود.

قلی‌زاده در خصوص وجود جبهه استکبار رسانه‌ای خاطرنشان کرد: اکنون رسانه‌‌های بسیاری در جبهه استکبار فعالیت دارند اما قطعاً پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به عنوان میدان‌دار رسانه‌های ارزشی است تا مابقی رسانه با همدلی و صمیمت این راه را به سرانجام برسانند.

مدیرعامل خبرگزاری تسنیم در خصوص شعار نمایشگاه مطبوعات که رسانه، آزادی مسئولانه است و رسانه‌ها چقدر باید به این شعار پایبند باشند، تصریح کرد: از شعارهای اساسی اول انقلاب استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی بود که نباید یادمان برود عزت و اقتدار ایران اسلامی حاصل خون شهدایی است که عزیزترین سرمایه خود که خون‌شان بود را تقدیم کردند.

آزادی رسانه‌‌ای بی‌حدوحصر نیست

قلی‌زاده با بیان اینکه باید خودمان را در برابر خون شهدا مسئول بدانیم، گفت: هر کسی که حرف می‌زند و قلم می‌زند باید در برابر قلم و موضع‌گیری مسئولیت‌پذیر باشد؛ این آزادی بی‌حدوحصر نیست و نمی‌توانیم هر مطلبی را بگوییم.

برخی رسانه‌ها در حاشیه اسیدپاشی بویی از رسالت خود نبردند

وی در خصوص اتفاقات ناگوار اسیدپاشی که در اصفهان رخ داد اظهار کرد: برخی رسانه‌‌هایی که بوی از رسالت رسانه‌ای نبرده‌اند به جای آرام کردن مردم مطالبی مطرح می‌کنند که باعث تشویش اذهان عمومی می‌شود و نهی از منکر را زیر سؤال می‌برند و می‌گویند وظیفه اطلاع‌رسانی را انجام داده‌ایم و نمی‌دانند چه ضربه‌ای زدند.

مدیرعامل خبرگزاری تسنیم افزود: باید در قبال اظهارنظر و مصاحبه خودمان را مسئول بدانیم و انی آزادی ودیعه‌ایی است که هزاران شهید در اختیار ما گذاشته‌اند و باید پاسدار آنها باشیم و در رسانه می‌توانیم پاسدار خون آنها باشیم.

رسانه‌های اصولگرا قبل از رقابت رفاقت دارند

وی در ادامه  اظهار داشت:‌ افتخار داشتم 4 سال در پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; حضور داشته باشم و با دوستانم از نزدیک همکاری داشته باشم.

وی با بیان اینکه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; جزو خبرگزاری‌هایی است که در خط مقدم جبهه انقلاب قرار دارد، خاطرنشان کرد: این خبرگزاری با حضور نیروهای حرفه‌ای، معتدل، ارزشی و با مسئولیت سیدنظام‌الدین موسوی می‌تواند بیشتر بدرخشد.

قلی‌زاده افزود: احساس می‌کنم در بیستمین نمایشگاه مطبوعات دو فضایی که خبرگزاری تسنیم و پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در کنار هم هستند یک نقطه جوشان، شاداب و خوب این نمایشگاه است.

مدیرعامل خبرگزاری تسنیم با بیان اینکه افرادی که به صورت ارزشی کار می‌کنند می‌توانند در هرجایی که باشند شورآفرین و شعور آفرین باشند، گفت: خوشحالم در کنار کسی که 20 سال در عرصه خبر حضور دارد، هستم.

وی در خصوص هم‌افزایی رسانه‌های ارزشی اظهار کرد: فکر می‌کنم که نمایشگاه محل مانوری است که خبرگزاری‌ها در طول سال انجام می‌دهند و همین جلسه و روح برادرانه که بین دو خبرگزاری است نمونه بارز هم‌افزایی است؛ رسانه‌های اصولگرا قبل از رقابت بحث رفاقت را دارند و خودمان را در یک جبهه رسانه‌ای می‌بینیم.

قلی‌زاده در خصوص رسانه‌های ارزشی اظهار داشت: اگر وظیفه و تکلیف خودمان را بشناسیم و تکلیف را خوب انجام دهیم باید بدانیم تکلیف‌مان چیست؛ نخست باید مؤمن و متدین باشیم و سپس تخصص داشته باشیم.

وی در خصوص اینکه چطور می‌توانیم در حوزه رسانه رضایت امام زمان را جلب کنیم، خاطرنشان کرد:‌ اگر وظیفه خودمان را بدانیم و تمام تلاش را در کار خود انجام دهیم می‌توانیم رضایت امام زمان را به دست بیاوریم.

کار رسانه سخت، پیچیده و دقیق است

مدیرعامل خبرگزاری تسنیم تصریح کرد: کار رسانه سخت، پیچیده و دقیق است و دقیق‌ترین، حساس‌ترین و تأثیرگذارترین کارها رسانه است.

وی با بیان اینکه تمام افراد باید اصول حرفه‌ای را رعایت کنند تا موفق باشند، گفت: کسی منکر این نیست که رسانه قدرت است و می‌تواند افکار عمومی را مهندسی کند و بحران را به موضوع عادی تبدیل کند و برعکس.

قلی‌زاده افزود: این قدرت اگر در دست افراد مؤمن باشد قطعاً می‌توانند خوب کار کنند و رضایت امام زمان را نیز جلب کنند.

باید برای قلم و بیان ارزش قائل شد

مدیرعامل خبرگزاری تسنیم با اشاره به اینکه باید برای قلم و بیان ارزش قائل شویم و در قبال حرف‌ها پاسخگو باشیم، تصریح کرد: بحث دادگاه‌های فرهنگ و رسانه به موضوع روتین تبدیل شده است اما در قیامت باید ایستاد و جواب کسی را داد که اینطور نیست.

ضرورت افزایش رسانه‌های انقلابی و متعهد در داخل و خارج از کشور

سید نظام‌الدین موسوی اظهارداشت: من به میهمانان گرامی برای حضور در این نشست بویژه جناب‌آقای قلی‌زاده برادر جانباز و ارزشمند خود خیر مقدم می‌گویم.

مدیرعامل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در ادامه با اشاره به سوابق طولانی و بلند مدت آقای قلی‌زاده ادامه داد: سوابق وی به قبل از انقلاب و دفاع مقدس باز می‌گردد اما در مدت طولانی که بنده با مدیرعامل خبرگزاری تسنیم آشنا شده‌ام جز نیکی، ایثار و اندیشه ورزی در جهت ثبت اندیشه‌های نظام و مقام معظم رهبری از وی ندیده‌ام.

وی با بیان اینکه خوشحال هستیم از یک خانواده ارزشی و انقلابی روز به روز شاهد رشد و ارتقاء بیشتر هستیم ادامه داد: بنده می‌خواهم صادقانه بگویم به عنوان فرد و ناظر بیرونی و شخص سومی که از بیرون مجموعه پر توان خبرگزاری تسنیم را می‌بینم که این مجموعه در مدت اندک توانسته خوش بدرخشد.

مدیرعامل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; افزود: خبرگزاری تسنیم در فضایی رقابتی و میلیمتری قرار گرفت که در این رقابت به سرعت در جایگاه و تراز بالایی قرار گرفت.

موسوی با بیان اینکه این جایگاه برای خبرگزاری تسنیم امری طبیعی است، ادامه داد: هرچه رسانه خوب، انقلابی و متعهد در این کشور و خارج شکل بگیرد باز هم کم است.

وی ادامه داد: در حیطه جنگ نرم دشمن رسانه و میدان آورده است و بر همین اساس هرچه سرمایه‌گذاری شود کم است البته به شرطی که جبهه‌های متعهد با هم باشند و چاله‌ای را از خلاء‌های موجود کم کنند.

همراهی فارس و تسنیم موج مثبت نمایشگاه مطبوعات

وی به همراهی و نزدیکی دو پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; و تسنیم اشاره کرد و بیان داشت: همراهی و نزدیکی این دو رسانه موج مثبتی را در بیستمین نمایشگاه مطبوعات بوجود آورد.

وی با بیان اینکه به دلیل اعتقاداتی که داشتیم و کم لطفی‌هایی که صورت گرفت در صدد بودیم که در بیستمین نمایشگاه مطبوعات حضور نیابیم، گفت: در نهایت قرار شد با انگیزه هرچه بالاتر در نمایشگاه حضور یابیم.

موسوی یادآور شد: ضمن احترام به حضور سایر رسانه‌ها در نمایشگاه مطبوعات باید بگویم که دو پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; و تسنیم رونق ویژه‌ای به نمایشگاه مطبوعات دادند و به جهت بیرونی نیز انعکاس رسانه‌ای گسترده‌ای توسط این خبرگزاری صورت گرفت.

مدیرعامل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; با بیان اینکه مطمئن هستیم که در نهایت به دیگران جایزه اهداء می‌شود اما مقصد ما جایزه نیست و ما قربت‌الی‌الله فعالیت می‌کنیم تلاش ما این است که فضای همدلی مطبوعات و رسانه‌ها را به نمایش بگذاریم.

در لیبرال‌ترین کشورها چارچوب‌هایی برای آزادی قرار داده‌اند

موسوی در ادامه درخصوص شعار بیستمین نمایشگاه مطبوعات مبنی بر رسانه، آزادی مسئولانه اظهارداشت: به طور طبیعی وجه اول مربوط به رسانه می‌شود و برای رسانه‌ها تبیین شده است.

مدیرعامل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در ادامه افزود: در تمام دنیا رسانه‌ها با ماهیت سکولار و ماهیت دینی تشکیل شده‌اند و به طور طبیعی وجود رسانه‌های متعهد به نوعی بیانگر وجود آزادی و به رسمیت شناخته شدن تفاوت‌ها است.

وی با بیان اینکه یک وجه این آزادی وجود مطبوعات است، ادامه داد: برخی از جوامع شاخص‌های حرفه‌ای خود را وجود و تکثر مطبوعات می‌دانند.

وی با بیان اینکه البته ما معتقد نیستیم هرچه تعداد رسانه افزایش یابد آن جامعه رشد بیشتری دارد، بیان داشت: نگاه و دیدگاه‌های متفاوت به معنای وجود آزادی در جامعه است، آزادی را باید به عنوان یک محور دانست چرا که قانون اساسی نیز آزادی مطبوعات را به رسمی شناخته است.

موسوی در ادامه سخنان خود یادآور شد: در کشورهایی که دارای آزادی‌های بی قید و بند هستند برای آزادی نیز حدودی قائل شده‌اند به طوریکه در لیبرال‌ترین کشورها باز هم چارچوب‌هایی وجود دارد .

مدیرعامل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; گفت: در کشور ما نیز که یک جامعه مکتبی است، قانون، شرع، اخلاق و منافع ملی باید به عنوان چارچوب و حدود رسانه‌ها قرار گیرد.

وی با بیان اینکه مسئولیت به عنوان محدودیت نیست، ابراز داشت: رسانه مسئول رسانه‌ای نیست که محدودیت‌ها را رعایت کند چرا که رسانه یک اهداف و مسئولیت‌های اجتماعی نیز دارد.

موسوی همچنین با تاکید بر این نکته که رسانه‌ها باید ببینند در خصوص منافع ملی چه اقدامی را انجام داده‌اند، افزود: رسانه‌ها باید در چارچوب و حدودی که آزادی قرار داده است به مسئولیت‌های اجتماعی خود نیز عمل کند.

برخی از رسانه‌های داخلی در جریان اسیدپاشی اصفهان در پازلی که دشمن تعریف کرده بود قرار گرفتند

موسوی با اشاره به موضوعات مختلفی که در خصوص حادثه اسیدپاشی توسط رسانه‌ها مطرح شد، اظهارداشت: از زوایای مختلف می‌توان این امر را ارزیابی و مورد مطالعه قرار داد به طوریکه اسیب‌شناسی‌های مختلفی را در این باره می‌توان عنوان کرد.

مدیرعامل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; با بیان اینکه بخشی از این امر به اطلاع‌رسانی دستگاه‌های مسئول باز می‌گردد، ابراز داشت: در برخی از حیطه‌هایی که لازم است دستگاه‌های مسئول به موقع اطلاع‌رسانی کنند متاسفانه این امر صورت نمی‌گیرد.

وی با بیان اینکه لازم است دستگاه‌های ذیربط در خصوص بحران‌ها به طور طبیعی اطلاع‌رسانی داشته باشند، ادامه داد: شرط اول برای فضای امن اطلاع‌رسانی و فضای رسانه‌ای باید اطلاع‌رسانی توسط مسئولان باشد.

مدیرعامل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; یادآور شد: برخی از مسائلی که بحران نیستند و فرصت تلقی می‌‌شوند به دلیل عدم اطلاع‌رسانی از کانال‌های مربوطه و درست در رسانه‌های خارجی به تهدید تبدیل می‌شوند و این یک ایراد است.

وی با تاکید بر اینکه مسئولان باید دوره‌های مدیریت بحران و ارتباطات بحران را بگذرانند، گفت: رسانه‌های مسئول و متعهد وظیفه دارند جلوی برخی از شایعات را بگیرند.

موسوی اضافه کرد: در مورد حادثه اسیدپاشی شاهد آسیبی بودیم مبنی بر اینکه برخی از رسانه‌ها با وارونه نمایی و راهزنی خبری ماجرای اجتماعی را به بحران تبدیل کردند همچنین آن را به طیف خاصی نسبت دادند که این امر به تعبیر رئیس مجلس شورای اسلامی نامردی بود.

به گفته موسوی، در ارتباط و مدیریت بحران، رسانه‌های متعهد بحران محلی را در حد بحران محلی نگه می‌دارند و به بحران ملی تبدیل نمی‌کنند.

وی گفت: باید درخصوص کسانی که در یک پدیده اجتماعی قربانی شده‌اند حرف‌ها زده شود و ساکت نماند اما نباید این مسئله را تبدیل به یک بحران کرد.

موسوی به عملکرد برخی از رسانه‌های داخلی در انعکاس اخبار اسیدپاشی در استان اصفهان اشاره کرد و بیان داشت: متاسفانه برخی از رسانه‌های داخلی اخبار اسیدپاشی در سالهای گذشته را به عنوان خبر بازنشر کردند و لینک آن را منتشر کردند و معضل محلی را به عنوان بحران ملی انعکاس دادند.

مدیر عامل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; با تاکید بر رعایت چارچوب‌ها و منافع ملی ادامه داد: در کشور انگلیس از سال 2012 تا 2013 در طی یک سال 105 مورد اسیدپاشی رخ داد اما رسانه‌های این کشورها منافع کشور خود را رعایت کردند.

وی همچنین به عملکرد برخی از رسانه‌ها از جمله بی‌بی‌سی‌ انگلیس، اسپانیا و بلژیک در منصرف کردن آمن بهرامی قربانی اسیدپاشی در سالهای گذشته برای قصاص اشاره کرد و گفت: برخی از رسانه‌های داخلی در پازلی که دشمن تعریف کرده بود قرار گرفتند و این آزادی مسئولانه نیست و به شایعات غیررسمی دامن زدند.

برخی رسانه‌های داخلی در جریان اسیدپاشی اصفهان قصاص قبل از جنایت کردند 

موسوی گفت: با حرکتی که رسانه‌های مسئول و معتقد در حادثه اسیدپاشی استان اصفهان داشتند همان رسانه‌هایی که اخبار را وارونه جلوه داده بودند به تطهیر رسیدند و بازی تمیزی را جلو بردند.

مدیرعامل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ادامه داد: در این ماجرا شاهد بازی کثیفی بودیم که برخی از رسانه‌ها دانسته و یا ندانسته در آن قرار گرفتند.

وی در ادامه به مثال‌هایی درخصوص حادثه‌هایی که در سایر کشورها اتفاق افتاده بود اشاره کرد و بیان داشت: در کشور مالزی شاهد گم شدن 250 نفر در هواپیما بودیم که فقط یک مسئول برای پاسخگویی قرار گرفته بود و در دسترس خبرنگاران بود.

وی با انتقاد از عدم اطلاع‌رسانی دقیق در کشور از سوی مسئولین، ادامه داد: برای اینکه جلوی اطلاع‌رسانی کانال‌های غیر رسمی گرفته شود باید مسئولان به هنگام پاسخگو باشند.

وی یادآور شد: ما این امر را به پلیس، دستگاه قضا و سایر مکان‌ها گفته‌ایم.

اطلاع‌رسانی به هنگام مسئولان جلوی کانال‌های غیر رسمی را می‌گیرد

مدیرعامل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; همچنین به انتشار فیلمی در رسانه‌های غیر رسمی در خصوص اسیدپاشی در اصفهان اشاره کرد و گفت: این فیلم مربوط به خانمی می‌شد که در تصادف نصف صورت خود را از دست داده بود یا فیلمی که در خصوص سقوط هواپیما در ایران در رسانه‌های غیر رسمی منتشر شده بود که این فیلم نیز مربوط به کشور عراق می‌شد.

وی یادآور شد: خانم‌هایی که در اصفهان قربانی این حادثه شدند یک نفر از آنها چادری و فرزند شهید بود و مابقی نیز بدحجاب نبودند.

وی به عملکرد رسانه‌های انقلابی در موارد پیشین حادثه‌ها اشاره کرد و گفت: مگر در موارد قبلی مربوط به خفاش شب رسانه‌های داخلی همین روند را نداشتند؟!

موسوی بیان داشت: مسئله‌ای که هنوز مقصر آن مشخص نشده مورد قضاوت برخی از رسانه‌ها قرار گرفت اما براساس سوابق، اسیدپاشی یا شخصی بوده یا خصوصی یا آدم روان‌پریشی این کار را انجام داده است اما برخی از رسانه‌های داخلی این را به امر به معروف و نهی از منکر نسبت داده‌اند که این خدو قصاص قبل از جنایت است.

وی خاطرنشان کرد: رسانه‌های مسئول نباید به دروغ‌ها دامن بزند و ما نباید مطالبه‌گری کنیم.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار