امروز : چهارشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 24
۰۵:۳۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 125604
تاریخ انتشار: ۲۲ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۱۲:۵۴
تعداد بازدید: 67
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «ابراهیم الجعفری» وزیر خارجه عراق در مصاحبه اختصاصی با روزنامه سعودی «الوطن» به گفت‌وگو

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «ابراهیم الجعفری» وزیر خارجه عراق در مصاحبه اختصاصی با روزنامه سعودی «الوطن» به گفت‌وگو درباره چند پرونده مهم از جمله اوضاع جاری در عراق، مسئله تسلیح و تجهیز عشایر، فساد در ارتش و معمای وضعیت «ابوبکر البغدادی» خلیفه خودخوانده داعش پرداخت.

وی درباره سفر «فواد معصوم» رئیس‌جمهور عراق به عربستان سعودی گفت که روابط عراق و عربستان یک اصل انکارناپذیر است و نمی‌توان از آن صرف‌نظر کرد زیرا علاوه بر همسایگی جغرافیایی، ما از نظر عرب بودن و مسلمان بودن نیز بایکدیگر هم‌جوار هستیم و دو طرف منافع مشترک متعددی داریم.

وی با اشاره به خطر داعش و تروریسم برای همه کشورهای جهان خواستار واکنش مناسب به این تهدید شد.

وزیر خارجه عراق درباره ماجرای زخمی شدن «ابوبکر البغدادی» خلیفه خودخوانده داعش گفت: من نیز مانند شما این خبر را شنیده‌ام اما با احتیاط به این خبر می‌نگرم تا مبادا به نتایج غیر دقیق برسم. ما شنیدیم که او کشته شده و سپس شنیدیم که زخمی شده است اما تا به این لحظه هیچ مدرکی به دست نیاورده‌ایم که نشان دهد او مرده است لذا به طور قطعی نمی‌توانم بگویم که وضعیت البغدادی چگونه است.

سوال پایانی خبرنگار الوطن درباره سردار «قاسم سلیمانی» بود. وی پرسید: گزارشاتی وجود دارد که می‌گوید سردار قاسم سلیمانی عملیات‌های زمینی علیه داعش را هدایت می‌کند اما این امر با سخنان پیشین شما که نبرد را صد درصد عراقی می‌دانستید، در تعارض است. پاسخ شما چیست؟

الجعفری گفت: من بار دیگر می‌گویم که نیروهای مسلح عراقی مسئول مستقیم مبارزه با داعش یا هر خطر دیگری هستند و زمانی که ما خواستار کمک شدیم، عناوین آن کاملا مشخص و عبارت بود از : پشتیبانی هوایی، تسلیح و تجهیز، آموزش و سرویس‌هایی برای گرفتن اطلاعات دقیق نظامی. زیرا در جنگ با داعش و تروریسم اطلاعات نقشی مهم و اساسی دارند  زیرا ما با داعش به طریق سنتی نمی‌جنگیم...از آنجا که جنگ پیامدهای منفی متعددی دارد، ما در سطح انسانی خواستار کمک شدیم. اکنون 1.8 میلیون عراقی در استانهای دیگر این کشور آواره هستند و برخی نیز از عراق مهاجرت کرده‌اند و شماری از آنها به ترکیه گریخته‌اند. در این میان عربستان به عراق  نیم میلیارد دلار به دلیل خسارت انسانی که متحمل شده بود، کمک کرد.
انتهای پیام/غ

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها