امروز : یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 20
۱۵:۴۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 125612
تاریخ انتشار: ۲۲ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۱۲:۵۴
تعداد بازدید: 183
به گزارش خبرنگار اعزامی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به استان ایلام، خداکرم جلالی معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و ...

به گزارش خبرنگار اعزامی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به استان ایلام، خداکرم جلالی معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور در نشست مشترک استانداران منطقه رویشی زاگرس با سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: این منطقه رویشگاه جایگاه ویژه‌ای در ایران و جهان دارد و باید در حفظ و احیای این سرمایه طبیعی اقدامات لازم صورت گیرد.

وی افزود: باید با بسیج همه امکانات در چارچوب این هدف بزرگ گام برداشته شود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور تصریح کرد: مسئله تعادل در اکوسیستم، موضوعی است که جهان از قرن نوزده به بعد به آن توجه کرد و از آن به بعد به این موضوع برای حفظ موجودات اهمیت داد.

جلالی با بیان اینکه سطح جنگل‌ها در دنیا رو به کاهش بوده است، اظهار داشت: از 8 میلیارد هکتار جنگل در سطح جهان، امروز فقط 3.9 میلیارد هکتار آن باقی مانده است و فعالیت‌های مختلف و استفاده از انرژی‌های فسیلی و همچنین وجود گازهای گلخانه‌ای موجب تغییر اقلیم و آسیب‌دیدگی لایه اوزن شده است.

وی افزود: این مسئله چالش‌هایی از قبیل تغییر اقلیم، بیابان‌زایی، تخریب سرزمین، تخریب کمی و کیفی آب و خاک را در پی داشته و سهم عمده و ریشه همه اینها به بی‌توجهی محیط‌زیست و منابع طبیعی برمی‌گردد.

وی اظهار داشت: امروز یکی از موضوعات و چالش‌های کشور بحران آب و خشکسالی است و راه مقابله با این بحران حفاظت و توسعه جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری است.

وی تصریح کرد: ایران در بین 156 کشور جهان مقام چهل و پنجم را از نظر مساحت جنگل به خود اختصاص داده است.

جلالی بیان داشت: جنگل‌های حوزه رویش زاگرس حدود 6 میلیون هکتار است و بیشتر سطح جنگل‌های کشور یعنی حدود 42 درصد از جنگل‌ها در حوزه زاگرس واقع شده است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور بیان داشت: به گواهی تاریخ، زاگرس بستر تمدن‌های بزرگ تاریخی بوده که بیش از 27 درصد جمعیت کشور را در خود جای داده است و بیش از 40 درصد نزولات آسمانی و منابع آبی کشور از این منطقه تأمین می‌شود.

وی اظهار داشت: این منطقه از منابع الهی سرشار نفتی، معدنی و طبیعی برخوردار است.

جلالی در ادامه این نشست به ویژگی‌های جنگل‌های زاگرس اشاره کرد و گفت: گسترده‌ترین رویشگاه جنگلی کشور است و بیش از 4 هزار گونه گیاهی شامل 183 گونه درختی و درختچه‌ای و صدها گونه صنعتی و دارویی در این رویشگاه شناسایی شده و این جنگل‌ها 5 هزار و 500 سال قبل به اوج تکامل خود رسیده‌اند.

وی افزود: جنگل‌های زاگرس دارای شرایط پویایی و پایداری نیست، زیرا در یک جنگل پایدار باید سنین مختلف درختان موجود باشد، در حالی که چنین چیزی وجود ندارد و درخت‌های موجود، 50 ساله، 40 ساله و ... هستند و این یک هشدار جدی است، زیرا براساس نظر سازمان بین‌المللی فائو، آنقدر از این جنگل‌ها بهره‌برداری شده که الان این جنگل‌ها وضعیت یک جنگل طبیعی را ندارد.

جلالی به سابقه پدیده خشکیدگی درختان بلوط اشاره کرد و گفت: این پدیده از سال 88 در ایران آغاز شد و در کشورهای دیگر جهان مانند آمریکا، انگلستان، ترکیه، اسپانیا، اتریش و ... اتفاق افتاده است.

جلالی بیان داشت: اولین گزارش در سال 88 در رابطه با خشکیدگی درختان بلوط از استان ایلام گزارش شد و مساحت جنگل‌های تحت‌تأثیر این پدیده در کشور ما حدود یک میلیون و 130 هزار هکتار است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: هم‌اکنون این پیشروی خشکیدگی درختان بلوط کنترل شده است.

وی عوامل مؤثر در پدیده خشکیدگی درختان بلوط را عنوان کرد و گفت: کاهش نزولات جوی، چرای بی‌رویه دام در جنگل‌ها، پدیده ریزگردها و ... از جمله عوامل مؤثر در این پدیده بوده است.
 
*برنامه‌های مقابله با پدیده خشکسالی بلوط

وی اظهار داشت: برنامه مقابله با پدیده خشکسالی بلوط در سه مرحله تهیه شده که مرحله اول کوتاه‌مدت و شامل اقدامات فوری و ضروری برای مهار کانون‌های بحرانی‌ است و مرحله دوم، میان‌مدت شامل احیا و بازسازی مناطق آسیب‌دیده جنگلی با مشارکت جوامع محلی و مرحله سوم، بلندمدت شامل کاهش عوامل تخریب در رویشگاه است.

جلالی اظهار داشت: اهمّ اقدامات انجام‌شده برای مبارزه با پدیده خشکسالی، تهیه نقشه بهینه‌بندی مناطق آلوده، بهره‌گیری از نظرات محققین داخلی، ارائه گزارش پدیده خشکیدگی بلوط در هیأت دولت، ارائه موضوع در اولین جلسه شورای عالی محیط‌زیست در دولت تدبیر و امید، بازدید ریاست جمهور از جنگل‌های آسیب‌دیده استان ایلام و دعوت از معاون امور جنگل‌های فائو برای رسیدگی به این پدیده بوده است.

وی به راهبردهای این سازمان برای رسیدگی به منابع طبیعی اشاره کرد و گفت: جامع‌نگری و هماهنگی در حوزه‌های آبخیز، حفاظت از منابع طبیعی، ارتقاء فرهنگ منابع طبیعی از جمله این مسائل است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور به اهمّ برنامه‌ها در برنامه ششم توسعه که در حال تهیه است، برای مبارزه با پدیده خشکیدگی درختان بلوط اشاره کرد و گفت: ارتقای فرهنگ منابع طبیعی به میزان 30 درصد جمعیت کشور، افزایش ضریب حفاظت به میزان 30 درصد، اجرای عملیات آبخیزداری و آبخوان‌داری به میزان 14 میلیون هکتار از جمله این برنامه‌ها می‌باشد.

وی افزود: اجرای طرح جنگل‌کاری اقتصادی به میزان 5 میلیون هکتار، اجرای طرح توسعه گیاهان دارویی در سطح 50 هزار هکتار، اجرای طرح‌های مرتع‌داری به میزان 10 میلیون هکتار، احیای جنگل‌های زاگرس در سطح 1.3 میلیون هکتار و اجرای طرح‌های مقابله با پدیده بیابانی‌ شدن به میزان 3 میلیون هکتار از اهم برنامه‌های ما در برنامه ششم توسعه برای مقابله با خشکیدگی درختان بلوط است.

در پایان این مراسم تفاهمنامه همکاری استانداریهای ناحیه رویشی زاگرس با سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور در زمینه مدیریت پایدار منابع طبیعی زاگرس، با تاکید بر حفاظت از جنگل‌ها با حضور رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور و استانداران منطقه زاگرسی امضاء شد.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها