امروز : چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 25
۰۸:۲۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 125615
تاریخ انتشار: ۲۲ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۱۲:۵۴
تعداد بازدید: 171
به گزارش گروه سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; حسین دهقانی سفیر و سرپرست نمایندگی دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد در جلسه ...

به گزارش گروه سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; حسین دهقانی سفیر و سرپرست نمایندگی دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد در جلسه مجمع عمومی این سازمان به نمایندگی از جنبش عدم تعهد از عدم شفافیت در ساز و کار شورای امنیت انتقاد کرد.

سفیر کشورمان در سخنرانی خود گفت: شفافیت، پذیرش دیدگاه‌های مختلف، ثبات رای و رعایت شیوه‌های کاری شورا از جمله شاخص‌های کلیدی هستند که لازم است نهاد شورای امنیت ملل متحد به آن توجه کنند زیرا مواردی از قبیل اطلاع رسانی‌های گزینشی، اکراه در برگزاری جلسات بحث آزاد، برگزاری برنامه ریزی نشده و بدون دستور کار برخی جلسات، انتخاب گزینشی کشورها و نادیده گرفتن حقوق سایر اعضای غیر عضو همگی حاکی از عدم توجه به شیوه‌ها و رویه‌های منطقی و کاری شورای امنیت می‌باشد.

وی افزود: علیرغم تصریح بند 24 منشور ملل متحد مبنی بر ضرورت ارایه گزارش‌ها به مجمع عمومی، گزارش‌های سالانه ارائه شده از سوی شورا به لحاظ محتوایی فاقد تحلیل‌های جامع و بدون پرداختن به جزئیات مربوطه می‌باشد.

دهقانی در ادامه گفت: جنبش عدم تعهد استفاده از شورای امنیت به عنوان ابزاری برای پیگیری اهداف و منافع سیاسی خاص را اکیدا مردود می‌داند و خواستار آن است که شورا عملکردی بی طرفانه، غیر انتخابی و پاسخگو داشته باشد.

وی گفت: تصمیم گیری از سوی شورای امنیت تحت فصل 7 منشور در مورد مسایلی که تهدیدی علیه صلح و امنیت بین‌المللی به شمار نمی‌آیند؛ مغایر با بند 24 منشور ملل متحد است و متاسفانه طی سال‌های اخیر مشاهده می‌شود که شورا در رابطه با برخی موارد که لزوماً تهدیدی علیه صلح و امنیت بین‌الملل نبوده‌اند بلافاصله به فصل هفتم منشور ملل متحد استناد کرده و به ابزار تهدید متوسل شده یا حتی مجوز اعمال زور را صادر کرده است، در حالیکه در موارد دیگری ترجیح داده کاملا سکوت اختیار کنند. این در حالی است که بر اساس منشور توسل به فصل 7 باید به عنوان آخرین راه حل، باید مورد نظر قرار گیرد .

سفیر کشورمان همچنین تحریم‌های اعمال شده از سوی شورای امنیت علیه کشورها را همچنان به عنوان یک نگرانی جدی جنبش عدم تعهد خواند و گفت: بر اساس منشور ملل متحد؛ تحریم‌ها تنها زمانی باید وضع شوند که تمامی تلاش‌های مسالمت آمیز برای حل اختلافات طبق فصل 6 منشور به بن‌بست رسیده باشد.

دهقانی تصریح کرد: امروزه اعمال تحریم‌ها تنها به مجازات ملتها منجر شده چرا که تحریم‌های اعمالی ماهیت ابزاری داشته و از این نظر که به رنج و محنت گروه‌های آسیب پذیر مردم در کشورها می‌انجامد فاقد هرگونه مشروعیتی می‌باشند.

وی افزود: بر اساس منشور ملل متحد، وضع تحریم‌ها تنها زمانی مشروع است که وجود تجاوز و یا تهدیدی جدی علیه صلح و امنیت بین‌المللی احراز شده باشد.

نماینده کشورمان در پایان سخنرانی خود عضویت مالزی، آنگولا و ونزوئلا از اعضای این جنبش و همچنین نیوزیلند و اسپانیا را به عنوان اعضای جدید شورای امنیت سازمان ملل به سفرای این کشورها تبریک گفت و ابراز امیدواری کرد در دوره دو ساله عضویت آنها تلاشی مضاعف برای اجرای دستور کار شورا صورت پذیرد.
انتهای پیام/م

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار