امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۱۲:۰۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 125617
تاریخ انتشار: ۲۲ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۱۲:۵۴
تعداد بازدید: 17
حسن قشقاوی معاون  کنسولی، امور مجلس و ایرانیان وزارت امور خارجه کشورمان در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ;

حسن قشقاوی معاون  کنسولی، امور مجلس و ایرانیان وزارت امور خارجه کشورمان در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در حاشیه بازدید از بیستمین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها در پاسخ به سوالی در خصوص تحلیل‌های متفاوت از مذاکرات‌هسته‌ای در کشور و مذاکرات مسقط گفت: اظهار نظر رئیس جمهور کشورمان روز گذشته در هیأت دولت، خط‌ مشی‌های اجرایی را در مباحث کلان هسته‌ای ترسیم و این اظهارات جهت‌گیری و محورهای اصلی طرف ایرانی را در مذاکرات مشخص کرده است.

وی در خصوص چشم‌انداز مذاکرات هسته‌ای افزود: باید مسئله هسته‌ای را در یک مربع چهار ضلعی تبیین کرد و هر تحلیلی که هر چهار ضلع را در خود نگنجد، تحلیلی کم‌ارزش و غیردیپلماتیک و غیر تعیین‌کننده است.

قشقاوی در خصوص ضلع اول مسئله هسته‌ای اظهار داشت: اصل مذاکره و تداوم آن ضلع اول است که نظام در مورد تداوم آن اجازه داده و اگر این اجازه وجود نداشت تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای مذاکرات هسته‌ای را شروع و ادامه نمی‌دادند که متاسفانه در برخی تحلیل‌ها منع مذاکرات بیان می‌شود که این امر خلاف خط‌ مشی تبیین شده نظام است.

معاون  کنسولی، امور مجلس و ایرانیان وزارت امور خارجه تصریح داشت: ضلع دوم مسئله هسته‌ای، توجه به خطوط قرمز مذاکرات است که این امر توسط مسئولان عالیرتبه تعیین شده که نباید به هیچ‌وجه این خطوط قرمز نقض شود که همواره مورد احترام تیم مذاکره‌کننده بوده و هست.

وی ضلع سوم را گشایش اقتصادی نامید و اظهار داشت: در این ضلع می‌توان به اقتصاد مقاومتی و فرامین و رهنمودهای رهبر معظم انقلاب توجه کرد، ضمن اینکه توجه و گشایش در اقتصاد بین‌المللی نیز مطرح است، یعنی اینکه ارزهای به دست آمده از فروش نفت که در خارج از کشور بلوکه است باید آزاد شود زیرا این ارزها خون بیت‌المال است و نباید در دست خارجی‌ها باشد. همچنین در این بخش باید ال‌سی اعتباری و سوئیفت بانکی مجدداً برقرار و تحریم‌های کشتیرانی از بین برود.

قشقاوی ضلع چهارم را توجه به دیپلماسی عمومی دانست و گفت: باید همواره در چارچوب هسته‌ای به گونه‌ای عمل کرد که مظلومیت و حقانیت ما به افکار عمومی در سطح جهان نمایانده شود، زیرا ما در کنار غول‌های رسانه‌ای مخالف حضور داریم که اقناع افکار عمومی جهان کاری سخت اما شدنی است.

وی افزود:  افکار عمومی جهان، وزرای خارجه یا دیپلمات‌های خارجه نیستند بلکه حوزه کاری دیپلماسی عمومی جوانان و دانشجویان و پیرمردها و خانم‌های اروپایی و آمریکایی و آفریقایی و آسیایی است که باید متوجه حقانیت جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات هسته‌ای شوند.

معاون  کنسولی، امور مجلس و ایرانیان وزارت امور خارجه با تاکید بر اینکه هر تحلیل دلسوزانه‌ی که در مورد مذاکرات هسته‌ای منتشر و بیان می‌شود باید به این چهار ضلع توجه کنند و اگر مقاله، مصاحبه‌ها و گزارشی که این اضلاع را در برنداشته باشد، ارزش معنوی مناسبی به حساب نمی‌آید.

قشقاوی با بیان اینکه از وجود چند صدایی در ایران حمایت می‌کنیم، گفت: در طرف مقابل هم، چند صدایی و گرایشات مختلف در خصوص مذاکرات هسته‌ای وجود دارد و در ایران هم از نظرات و گرایشات مختلف در قالب چند صدایی حمایت می‌کنیم ولی تحلیل‌هایی که چهار ضلع مذکور را در بر نداشته باشد که 90 درصد موارد اینگونه است، قابل ارزیابی نیست.

معاون  کنسولی، امور مجلس و ایرانیان وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی در خصوص آخرین وضعیت دانشجویان ایران در نروژ و فنلاند تصریح کرد: چهار دانشجوی ایرانی مشغول به تحصیل در نروژ برای تحصیل مجدد بازگشتند ولی دو تن از آنها نتوانستند بازگردد ضمن اینکه مشکلات دانشجویان ایرانی در فنلاندی نیز به مقدار زیادی حل شده است.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها