امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۱۳:۰۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 125635
تاریخ انتشار: ۲۲ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۱۴:۳۳
تعداد بازدید: 67
به گزارش خبرنگار سیاسی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; یدالله جوانی کارشناس مسائل سیاسی صبح امروز پنجشنبه در غرفه

به گزارش خبرنگار سیاسی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; یدالله جوانی کارشناس مسائل سیاسی صبح امروز پنجشنبه در غرفه

>پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در بیستمین نمایشگاه مطبوعات حضور یافت.

جوانی درباره چگونگی شرایط توافق مذاکرات هسته‌ای ایران و 1+5 اظهار داشت: ما باید اصل را برای رسیدن به یک توافق خوب بگذاریم نه هر نوع توافقی چون نوع نگاه به مذاکرات مهم است اما برخی می‌‌خواهند وانمود کنند که امر مهم صرفا رسیدن به یک توافق است. این کارشناس مسائل سیاسی ادامه داد: در گذشته برخی با فضا‌سازی سعی می‌کردند تاکید کنند هر توافقی بهتر از عدم توافق است؛ این در حالی است که مسئولان آمریکایی تاکید دارند عدم توافق بهتر از توافق بد است.

وی با بیان اینکه آنها از منظر منافع خود این نکته را مطرح می‌کنند تصریح کرد: ما در این مذاکرات باید نتیجه نهایی را با یک توافق خوب ببینیم.

جوانی در تشریح چگونگی یک توافق خوب گفت: توافق خوب توافقی است که دو مطلب کلیدی و اساسی در آن برجسته باشد؛ اولین مسئله اینکه حقوق هسته‌ای ملت ایران به رسمیت شناخته شود و فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی استمرار داشته باشد و ظرفیت غنی‌سازی نیز به صورت تضمینی متناسب با نیازهای کشور تعریف شود.

این کارشناس مسائل سیاسی با تاکید بر اینکه طبق گفته مقام معظم رهبری نیاز کشور 190 هزار سو است افزود: از طرفی این تاسیسات باید واقعی و موثر باشد طوری که هرچه که امروز از آن برخوردار هستیم به قوت خود باقی بماند.

وی با اشاره به لزوم پابرجا بودن تاسیسات هسته‌ای فردو و نطنز و حفظ ماهیت آب سنگین اراک تصریح کرد: مجموعه اقدامات در راستای اعتماد‌سازی انجام شده و ایران با مکانیزم‌هایی که در آژانس تعریف شده پذیرفته است که فعالیت‌های هسته‌‌ای‌اش در معرض بازرسی قرار گیرد.

جوانی با بیان اینکه ورود ما به فعالیت هسته‌ای و انجام سلسله اقدامات اعتماد‌ساز برای رفع تحریم‌ها است خاطرنشان کرد: توافق خوب توافقی است که در عین به رسمیت شناخته شدن حق هسته‌ای ایران، تحریم‌هایی که در طی این سالها علیه کشورمان از هر مسیری وضع شده، به صورت یکجا برداشته شود.

این کارشناس مسائل سیاسی ادامه داد: صحبت‌های مقامات آمریکایی در هر دو مورد مذکور مشکوک بوده و باعث سوءظن جدی می‌شود به گونه‌ای که در بحث تاسیسات هسته‌ای می‌بینیم که نگاه‌شان طوری است که می‌گویند ما نوع غنی‌سازی را برای ایران می‌پذیریم ولی وقتی تعریف آنها را باز می‌‌کنیم به چیزی می‌رسیم که نشان می‌دهد در صدد غنی‌سازی نمایشی هستند.

وی با تاکید بر اینکه مردم و نظام چنین چیزی را نمی‌خواهند یادآور شد: آنها در بحث تحریم‌ها می‌گویند که تحریم‌ها چند مرحله‌ای و تدریجی رفع خواهد شد بنابراین این نوع توافق برای ما خوب نخواهد بود.

جوانی در پاسخ به این پرسش که اگر به هر دلیلی توافق صورت نگیرد شرایط کشور را چطور ارزیابی می‌کنید گفت: من فکر می‌کنم اگر توافق با مختصات مورد‌نظر نظام ما حاصل نشود متضرر اصلی 1+5 و امریکا خواهد بود چرا که جمهوری اسلامی در یک دهه گذشته با منطق مذاکره نشان داده می‌خواهد در چارچوب معاهدات بین‌المللی حقوق ملت خود را تامین کند.

این کارشناس مسائل سیاسی ادامه داد: ما در حوزه‌های مختلف پیشرفت کرده‌ایم و کسانی که تحریم‌ها را وضع کرده‌اند به خواسته‌های خود نرسیده‌اند لذا در صورت استمرار تحریم‌ها خود آنها ضرر خواهند کرد.

وی با بیان اینکه ایران نشان داده که می‌تواند مقاومت کرده و تحریم‌ها را دور بزند گفت: تحریم در طی 35 سال اخیر همواره برای ما تولید فرصت کرده است. هرچند که در مقطعی ممکن است مشکل‌ساز شده باشد.

جوانی یادآور شد: اگر این مذاکرات با شکست مواجه شود انگیزه‌های جدی‌تری در داخل پدید می‌آید که چگونه از تحریم‌ها عبور کنیم و قطعا شکست مذاکرات پایان دنیا نخواهد بود.

این کارشناس مسائل سیاسی در تحلیل خود درباره تمدید وضعیت اضطراری ایران از سوی اوباما توضیح داد: البته برخی با نگاه خوشبینانه تاکید دارند که این اظهارات مصرف داخلی دارد اما ما در مواجهه با آمریکا به عنوان دشمن اصلی ملت ایران باید واقع‌نگر باشیم.

وی ادامه داد: وقتی آنها می‌گویند که ما ساختار ترحیم‌ها را حفظ می‌کنیم و نمی‌خواهند تحریم‌ها به صورت یکجا برداشته شود تصریح کرد: آمریکا تجربه شده است از این رو ما نباید به اظهارات اوباما صرفا به عنوان چیزی که مصرف داخلی دارد نگاه کنیم.

جوانی تاکید کرد: ما نمی‌توانیم هرچیزی که آنها ادعا می‌کنند را به حساب مصرف داخلی بگذاریم. از این رو اینها دچار تناقض جدی شده‌اند و ممکن است در مذاکرات و رسانه‌ها مواضع متفاوتی داشته باشند اما به هر حال آنچه در رسانه‌ها مطرح می‌کنند باید مورد توجه دولتمردان ما قرار بگیرد.

این کارشناس مسائل سیاسی هدف اصلی تحریم‌ها را عدم همراهی ملت ایران با آمریکا دانست و گفت: هویت مستقل ملت ایران آنها را آزار می‌دهد و چون حرکت ملت ایران شتاب یافته می‌خواهند تحریم‌ها را بیشتر کنند اما اگر ملت ایران در موضع قدرت کامل قرار گیرد آنها دست از این تحریم‌ها برمی‌دارند.

وی درباره تحلیل خود از نامه اخیر اوباما به رهبر معظم انقلاب اسلامی اظهار داشت: آقای شمخانی هم اشاره داشت که این چهارمین نامه رئیس‌جمهور آمریکا به رهبر انقلاب بوده است ولی تحلیل این نامه نشان می‌دهد ایالت متحده در تنگنای جدی قرار گرفته و اوباما نیازمند همراه کردن ایران با خود است که این نشانه عزت و اقتدار جمهوری اسلامی ایران است.

جوانی تصریح کرد: تجربه نشان داده ما باید همه موارد را با هم ببینیم یعنی نمی‌شود در نامه با یک ادبیات سخن گفت و در دیگر جاها شمشیر را از رو بست لذا آمریکا باید در همه صحنه‌ها نشان دهد که به دنبال تغییر در رفتار خود هستند.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها