امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 21
۱۲:۱۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 125637
تاریخ انتشار: ۲۲ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۱۴:۳۳
تعداد بازدید: 143
به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; «ژان فرانسوا ژیرو» مدیرکل خاورمیانه و شمال آفریقای فرانسه در دیدار ...

به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; «ژان فرانسوا ژیرو» مدیرکل خاورمیانه و شمال آفریقای فرانسه در دیدار روز گذشته (چهارشنبه)

با حسین امیر عبداللهیان معاون وزیر امور خارجه کشورمان آخرین تحولات خاورمیانه را مورد بحث و تبادل نظر قرار داد.

تحولات عراق، سوریه ، لبنان و مبارزه با تروریسم و افراط گرایی موضوعات رایزنی دو طرف در این دیدار بود.

«ژیرو» جمهوری اسلامی ایران را یک شریک اساسی در مسائل منطقه دانست و بر ضرورت افزایش همکاری بین دو کشور برای کمک به حل این مسائل تاکید کرد.

وی با اشاره به روابط و نفوذ تاریخی ایران و فرانسه در لبنان اظهار داشت: دو کشور به ثبات، امنیت و حفظ تمامیت ارضی لبنان اهمیت می‌دهند و ضروری است در جهت تقویت این روند بیش از پیش تلاش کنند.

دو طرف در این دیدار تاکید کردند: تکمیل پروسه سیاسی در لبنان به خصوص انتخاب رئیس جمهور یک تصمیم داخلی است که لبنانی‌ها باید به توافق برسند و در عین حال ایران و فرانسه و سایر کشورهای دارای تاثیر در لبنان باید شکل‌گیری این توافق داخلی را تسهیل کنند.

این مقام وزارت خارجه فرانسه در ارتباط با عراق موضع کشورش را حمایت و پشتیبانی از دولت حیدرالعبادی اعلام کرد.

وی بر اهمیت توسعه اصل مشارکت سیاسی در عراق تاکید و در این زمینه اقدامات دولت العبادی را قابل تقدیر دانست.

«ژیرو» با اشاره به همسویی تهران و پاریس در عراق، بر نقش کلیدی کشورمان در عراق تاکید و گفت: ایران در جریان حمله داعش به عراق در کنار این کشور قرار گرفت و اگر این پشتیبانی نبود شاید داعش بغداد را تسخیر کرده بود.

«ژیرو» خطر داعش را یک خطر جامع و فراگیر دانست و گفت: مبارزه با این جریان نیازمند تلاش جامع و پایدار است.

در ارتباط با تحولات سوریه دو طرف بر ضرورت همکاری با «استفان دی میستورا» نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور سوریه تاکید کردند. ضرورت مبارزه با تروریسم و پایان دادن به بحران در سوریه و کمک به شکل گیری یک راه حل سیاسی بادوام از مسائل مورد تفاهم مشترک در ارتباط با سوریه بود.

امیرعبداللهیان با انتقاد از برخی مواضع نادرست بازیگران خارجی در قبال تحولات منطقه اظهار داشت: مبارزه با تروریسم نیازمند عزمی جدی است اما نمی توان در سوریه هم زمان بدنبال تغییر نظام بود و تاثیر منفی آنرا در لبنان و کل منطقه محاسبه نکرد.

وی افزود: تحولات منطقه بویژه مباحث مرتبط با ثبات و امنیت منطقه‌ای مرتبط بهم می‌باشد و متاسفانه همچنان برخی کشورها بر طبل جنگ می‌کوبند و نقش تخریبی و غیرسازنده در مسیر حل سیاسی بحران‌های منطقه از جمله در سوریه ایفا می‌کنند.

امیرعبداللهیان با اشاره به رایزنی‌های مستمر ایران و کشورهای منطقه افزود: اکنون می‌توان از موضع نزدیک ایران و کشورهای منطقه در اعتقاد به حل سیاسی بحران سوریه سخن گفت.

وی تصریح کرد: کشورهای منطقه می‌توانند در مسیر همکاری و همدلی آینده‌ای مطمئن را رقم بزنند.

امیر‌عبداللهیان با انتقاد از برخی تلاش‌ها و مداخلات خارجی برای تسلیح معارضه معتدل آنرا خطای جدید در موضوع سوریه خواند.

معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه کشورمان گفت: طرح 4 ماده‌ای مطرح شده از سوی وزیر خارجه ایران دارای قابلیت لازم برای حل سیاسی بحران در سوریه می‌باشد.

وی وحدت و تمامیت ارضی عراق را مهم ذکر کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران به تقویت روند سیاسی در عراق کمک می‌کند و به آینده این کشور خوش بین است.

امیرعبداللهیان افزود: تهران قویاً از لبنان، سوریه، عراق و کشورهای در معرض خطر تروریسم حمایت می‌کند و هم زمان به تقویت روند سیاسی در منطقه توجه دارد اما مداخلات قدرت‌های خارجی را مردود می‌داند .

معاون وزیر خارجه کشورمان با تاکید بر اینکه تهران و پاریس می‌توانند در مسائل منطقه نقش فعال‌تری ایفا کنند اعلام کرد: جمهوری اسلامی ایران از همفکری با پاریس در مسائل منطقه استقبال می‌کند و ما می‌توانیم از مرحله رایزنی‌های مشترک به همکاری‌های مشترک برسیم.
انتهای پیام/م

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها