امروز : چهارشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 21
۲۰:۵۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 125652
تاریخ انتشار: ۲۳ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۵:۳۲
تعداد بازدید: 22
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، محتوای کامل نامه‌ای که اداره تحقیقات تحقیقات فدرال ایالات متحده به «مارتین لوترکینگ» فعال

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، محتوای کامل نامه‌ای که اداره تحقیقات تحقیقات فدرال ایالات متحده به «مارتین لوترکینگ» فعال حقوق سیاهان در مبارزه با نژادپرستی، فرستاده بود و در آن وی را با الفاظی چون «شیطان، دیو صفت» مورد خطاب قرار داده و به خودکشی تشویق کرده بود، برای بار نخست منتشر شده است.

به نوشته روزنامه ایندیپندنت، چند هفته مانده به روزهایی که لوترکینگ، جایزه صلح نوبل را در سال 1964 را دریافت کند، معاون مدیر اداره پلیس واشنگتن، «ادگار هوور» طی نامه‌ای با نا امید کردن لوترکینگ، وی را به خودکشی ترغیب کرده بود.هوور
 

محتوای کامل نامه هیچ‎‌گاه منتشر نشد تا اینکه یکی از مورخین دانشگاه «ییل»، نسخه کامل نامه را در لابلای یکی از کتاب‌های این دانشگاه پیدا کرد.

متن کامل نامه که پیش ازین با عنوان «نامه خودکشی» شناخته شده بود ولی محتوای کاملش تا امروز به رسانه‌ها درز نکرده بود، نشان می‌دهد که «هوور» مدیر «اف‌بی‌آی» قصد داشته با متهم کردن لوترکینگ به داشتن روابط خارج از ازدواج و تهمت زدن به وی، این کشیش سیاه‌پوست را تحت فشار قرار دهد.

در بخش‌هایی از نامه که به صورت آگانه پر است از اشتباهات تایپی و نگارشی و به صورت ناشناس به لوترکینگ تحویل داده شده، آمده است: «تنها یک راه نجات برای تو وجود دارد. بهتر است همان را انتخاب کنی پیش از آنکه ذات کثیف و غیر طبیعی تو بر ملت آشکار شود».

در آن زمان، آقای کینگ و همکارانش به اینکه نامه از سوی «اف‌بی‌آی» فرستاده شده مشکوک شده بودند. باوری که ده سال پس از آن توسط کمیته کلیسای مجلس سنا مورد تایید قرار گرفت.

روزنامه «ایندیپندنت» می‌نویسد بنا بر گزارشات تلاش «اف‌بی‌آی» برای بی‌اعتبار کردن لوترکینگ، که در سال 1968 ترور شد، زیر چتر برنامه «کوینتل‌پرو» آمده است. برنامه‌ای که سال 1950، در ابتدا برای بی‌اعتبار نمودن اعضای حزب کمونیست در دستور کار قرار گرفته بود. این برنامه در دهه 60 میلادی فعالین حقوق مدنی را مورد هدف قرار می‌داد.
انتهای پیام/ق

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها