امروز : دوشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 February 19
۲۳:۱۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 12567
تاریخ انتشار: ۱۸ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۷:۰۲
تعداد بازدید: 162
محمدرضا رئوف شیبانی سفیر جمهوری اسلامی ایران در دمشق در گفت‌وگو با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس با اشاره به ...

محمدرضا رئوف شیبانی سفیر جمهوری اسلامی ایران در دمشق در گفت‌وگو با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس با اشاره به اظهارات جان کری وزیر امور خارجه آمریکا در دیدارش با سرگئی لاوروف همتای روس مبنی بر موافقت با برگزاری نشست ژنو 2، این نوع برخورد آمریکا را بیانگر عقب‌نشینی واشنگتن از سیاست‌های قبلی در قبال سوریه عنوان کرد و گفت: نشست ژنو 2 موفقیتی برای دولت سوریه است، زیرا شعار آن راه‌حل سیاسی بحران سوریه و انجام گفت‌وگو و مذاکره بین دولت و معارضان است.

وی اخبار منتشر شده مبنی بر درخواست و اصرار برخی جهات بین‌المللی از جمله تمایل آمریکا برای حضور ایران در این نشست را نشانگر جایگاه ویژه جمهوری اسلامی ایران در تحولات منطقه به خصوص تحولات سوریه دانست و افزود: چه ایران در این نشست حضور داشته باشد و چه نداشته باشد، تأثیرگذار اصلی در تحولات منطقه است و آنها ناچارند نگاه و موضع ایران و منافع مردم منطقه را مدنظر قرار دهند، زیرا در غیر این صورت طرح‌هایشان با شکست مواجه خواهد شد.

سفیر ایران ادامه داد: 2 سال بدون توجه به نگاه ایران تلاش کردند، ولی نتیجه اقداماتشان شکست سیاست‌هایشان و متاسفانه تحمیل خسارت بر مردم منطقه بود.

شیبانی همچنین به مشکلات موجود بر سر راه برگزاری نشست ژنو 2 اشاره کرد و افزود: مشکلات شکلی و محتوایی موجود از جمله تشتت بین صفوف معارضه و دستور کار نشست باعث تأخیر در برگزاری این نشست شده است.

وی جمهوری اسلامی ایران را تنها کشوری در منطقه برشمرد که از نگاه استراتژیک در قبال به تحولات منطقه برخوردار است و گفت: امیدواریم بازیگران منطقه‌ای و بین‌المللی در نشست ژنو 2 به نحوی رفتار کنند که به حل سیاسی بحران در سوریه کمک شود.

شیبانی همچنین اعلام کرد که گروه 14 نفره احزاب موافق و مخالف دولت سوریه در آینده نزدیک به تهران سفر می‌کنند.

مشروح گفت‌وگوی فارس با شیبانی طی روزهای آینده منتشر می‌شود.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها