امروز : دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 18
۰۸:۲۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 125694
تاریخ انتشار: ۲۳ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 14
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از قزوین، شکرالله طاهری در جلسه توسعه تجارت با کربلا که عصر امروز در استانداری قزوین برگزار شد، اظهار ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از قزوین، شکرالله طاهری در جلسه توسعه تجارت با کربلا که عصر امروز در استانداری قزوین برگزار شد، اظهار کرد: به منظور توسعه تجارت ایران در عراق در گام نخست باید نسبت به راه‌اندازی مرکز تجاری در کشور عراق اقدام کنیم.

وی با اشاره به صدور خدمات فنی مهندسی ایران به کشور عراق افزود: کشور عراق در 35 سال گذشته سه جنگ را پشت سر گذاشته که این جنگ‌ها موجب شده تمام تأسیسات زیربنایی این کشور از بین رفته و به کشوری تبدیل شود که به شدت نیازمند دریافت خدمات فنی مهندسی است.

سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در کربلا اضافه کرد: با توجه به دیدی که مبنی بر توسعه روابط با ایران وجود دارد، امیدوارم بتوانیم همکاری خوبی در زمینه‌های مختلف به ویژه صدور خدمات فنی مهندسی با این کشور داشته باشیم.

طاهری ادامه داد: سفر مقامات عراق به ایران پیام‌های زیادی با خود به همراه داشت که یکی از مهم‌ترین آن‌ها این است که مسئولان و مردم عراق تمایل دارند ارتباط نزدیک‌تری با کشور ایران داشته باشند.

وی عنوان کرد: تحولات اخیر کشور عراق نیز زمینه مناسبی برای فعالیت متخصصان و بازرگانان ایرانی در این کشور فراهم کرده است.

سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در کربلا تصریح کرد: در گذشته به دلیل عدم توجه به برخی از مسائل فرصت‌های زیادی را در کشورهای آسیای میانه از دست دادیم که از جمله آن می‌توان به اوایل دوران استقلال آذربایجان اشاره کرد.

طاهری گفت: وقتی آذربایجان به استقلال رسیده بود ایران تنها کشوری بود که روابط بازرگانی خوبی با این کشور داشت اما از فرصتی که فراهم شده بود برای توسعه روابط تجاری استفاده نکرد بنابراین نباید اشتباهات گذشته را تکرار کنیم بلکه باید سعی کنیم صادرات به عراق را توسعه دهیم.

وی بیان کرد: البته صادرات به کشور عراق ریسک زیادی دارد اما می‌توان با هم‌فکری و اتخاذ تدابیر لازم از میزان ریسک و خطر آن کم کرد.

سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در کربلا با اشاره به لزوم افزایش روابط بین دانشگاه‌های استان قزوین با دانشگاه‌های عراق افزود: توسعه روابط با عراق باید همه جانبه باشد تا بتوانیم به نتایج مطلوبی دست یابیم بنابراین توسعه روابط دانشگاه‌های استان قزوین و کشور عراق نیز باید در دستور کار قرار گیرد.

طاهری اضافه کرد: با توجه به اینکه مؤسس دانشگاه اهل‌بیت(ع) عراق آقای قزوینی است و تمایل زیادی برای گسترش روابط با دانشگاه‌های استان قزوین دارد، سعی می‌شود زمینه لازم برای برقراری این ارتباط فراهم شود.

وی ادامه داد: دانشگاه جامع کربلا نیز تمایل زیادی برای برقراری ارتباط با دانشگاه‌های استان قزوین نشان می‌دهد بنابراین در جلسات بعدی سعی می‌شود در کنار بحث در خصوص راهکارهای توسعه روابط تجاری با عراق، در زمینه مسائل فرهنگی و اجتماعی نیز تبادل نظر شد.

سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در کربلا خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه کار فرهنگی بسترساز کار تجاری و صدور خدمات فنی مهندسی است، افزایش روابط فرهنگی و اجتماعی بین استان‌های قزوین و کربلا نیز می‌تواند در توسعه روابط تجاری مؤثر باشد.

طاهری گفت: همچنین شرایط کشور عراق ایجاب می‌کند در کنار صدور خدمات فنی مهندسی و روابط تجاری، در زمینه‌های فرهنگی و اجتماعی نیز با عراق همکاری بیشتری داشته باشیم.

وی با اشاره به مؤلفه‌هایی که در ورود به هر کشور باید مدنظر قرار دهیم، بیان کرد: شناخت بازار و حضور فعال بازرگانان و حمایت دولت از آنان، کیفیت و قیمت کالا، شناخت ذائقه مردم کشور هدف صادرات و بسته‌بندی کالا از جمله مؤلفه‌هایی است که برای توسعه صادرات به هر کشوری باید مدنظر قرار دهیم.

سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در کربلا افزود: یکی از مسائلی که در مورد بازار کشور عراق باید مدنظر قرار دهیم این است که با وجود مشکلات فراوان در این کشور حداقل در 18 ماه گذشته برخی از کالاها هیچ‌گونه افزایش قیمتی را تجربه نکرده‌اند.

طاهری اضافه کرد: در اوایل فروپاشی نظام و عدم نظارت بر کیفیت کالاهایی که به عراق صادر می‌شود موجب شده به صادرات کالا به عراق ضربه وارد شود.

وی با اشاره به فعالیت بیمه معلم در عراق یادآور شد: بیمه معلم در عراق فعال بوده و با سرکنسولگری ایران در این کشور هماهنگی خوبی دارد بنابراین مشکلی به لحاظ بیمه در این کشور نداریم فقط به دلیل اهمیت صدور ضمانت کالا به عراق دولت ایران باید این موضوع را مدنظر قرار دهد.

انتهای پیام/77010/ح40/ظ1004

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها