امروز : دوشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 19
۲۰:۳۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 125700
تاریخ انتشار: ۲۳ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 19
به گزارش خبرنگار حوزه احزاب پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، پرویز امینی کارشناس مسائل سیاسی در نشست توافق خوب توافق بد که در نمایشگاه مطبوعات ...

به گزارش خبرنگار حوزه احزاب پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، پرویز امینی کارشناس مسائل سیاسی در نشست توافق خوب توافق بد که در نمایشگاه مطبوعات برگزار شد با بیان اینکه برای دولت اصل توافق کردن اولویت دارد، اظهارداشت: اینکه محتوای توافق چه باشد مسئله اصلی دولت نیست بلکه اهتمام دولت برای توافق است.
امینی ادامه داد: در تحلیل نظری این رویکرد می‌توان گفت چارچوب نظری دولت توسعه‌گرایی با رویکرد اقتصادی است از این رو در مسیر دستیابی به این توسعه‌گرایی به دنبال تعامل و ارتباط با جهان توسعه‌یافته است و در واقع تنها راه دسترسی و همگرایی با جهان غرب است.
این کارشناس مسائل سیاسی برهمین اساس افزود: بنابراین مسئله هسته‌ای در همگرایی با غرب ایجاد اخلال کرده است و دولت می‌خواهد مسئله هسته‌ای را طوری حل کند که تعامل با غرب حل شود لذا اصل را بر توافق قرارداده‌اند.
وی در تحلیل جامعه‌شناختی از این توافق اظهارداشت: وقتی توافق ژنو را انجام دادند به آن لقب فتح‌الفتوح داده و دولت یازدهم در شرایطی از آرای عمومی برخوردار شد که مهم‌ترین مسئله خود را حل مسئله هسته‌ای قرار داده بود.
امینی با بیان اینکه مسئله هسته‌ای با حیثیت و موجودیت دولت گره خورده است یادآور شد: دولت اگر بخواهد از لحاظ اجتماعی کارآمد باشد و فرصت بسط سیاسی داشته باشد ناچار است در موضوع هسته‌ای به توافق برسد. از این رو هرگونه عدم توافق به معنای شکست خواهد بود.
این کارشناس مسائل سیاسی به اظهارنظر ظریف پرداخت و گفت: آقای ظریف گفت که در دوران گذشته عدم توافق عرصه سیاسی اجتماعی را تغییر داد و من خانه‌نشین شدم. این به آن معناست که اگر امروز دوباره توافقی صورت نگیرد جریان سیاسی- اجتماعی فعلی از دست خواهد رفت.
وی برهمین اساس با تاکید براینکه توافق برای دولت اصالت دارد نه عدم توافق تصریح کرد: برای دولت توافق خوب یعنی خود توافق و توافق بد یعنی عدم توافق.
وی در پاسخ به این سوال که شرایط سیاسی را برای این توافق چطور ارزیابی می‌کنید پاسخ داد: آنچه در شرایط اجتماعی ما وجود دارد وضعیتی است برای آنچه که دولت می‌خواهد انجام دهد؛ شرایط اجتماعی ما طوری است که نسبت به توافق و عدم توافق شرطی شده است.
امینی ادامه داد: عدم توافق‌های مکرر قبلی و مرتبط شدن مشکلات اقتصادی با تحریم‌ها افکار عمومی را آماده کرده است که دیگر درباره محتوای توافق سوال نکنند بلکه به دنبال توافق یا عدم توافق باشند، دقیقا مانند توافق ژنو یک رضایت نسبی نسبت به آن شکل گرفت.
این کارشناس مسائل سیاسی نقطه سوم را فضایی دانست که دولت به خاطر نیازهای اجتماعی خود ایجاد کرده است و خاطرنشان کرد: دولت بیش از هر چیز همراهی اجتماعی نیاز دارد چراکه انتخابات یازدهم ریاست جمهوری پیروز گفتمانی نداشت و دولت از اول با آرای شکننده روبرو بود.
وی با بیان اینکه سبد کالا نشان داد بین دولت با بدنه اجتماعی ارتباط وثیقی وجود ندارد، خاطرنشان کرد: بیش از 96 درصد از مردم به انصراف از یارانه که درخواست دولت بود نه گفتند.
امینی چالش‌ها و شکاف‌های اجتماعی را یکی از مسائل اصلی برشمرد و تاکید کرد: دولت می‌کوشد که در حوزه عمومی بحث بر سر عملکرد آن نباشد بلکه بر سر مواضع دولت بحث شود تا مسئله هسته‌ای در حاشیه افکار عمومی قرار گیرد.
این کارشناس مسائل سیاسی گفت: رسانه‌های جریانات دانشجویی، روشنفکران و به ویژه مجلس نتوانسته‌اند مسئله توافق خوب را در برابر توافق بد برای جامعه تبیین کنند و فضای اجتماعی مناسب را به وجود آورند.
وی در پایان گفت: دولت طوری عمل کرده است که تمام تخم‌مرغ‌های خود را در سبد توافق گذاشته و از این رو عدم توافق به معنای شکست خواهد بود.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها