امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۰۸:۵۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 125754
تاریخ انتشار: ۲۳ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 78
به گزارش خبرنگار جامعه فارس، بیستمین دوره از نمایشگاه مطبوعات، خبرگزاری‌‌ها و پایگاه‌های اطلاع‌رسانی از 17 آبان ماه آغاز شده و تا 23 آبان ادامه دارد ...

به گزارش خبرنگار جامعه فارس، بیستمین دوره از نمایشگاه مطبوعات، خبرگزاری‌‌ها و پایگاه‌های اطلاع‌رسانی از 17 آبان ماه آغاز شده و تا 23 آبان ادامه دارد به‌طوری که پرونده این دوره از نمایشگاه مطبوعات فردا بسته خواهد شد.

در این میان شاهد حضور فعال و صمیمانه برخی از رسانه‌‌ها بودیم که تلاش کرده‌اند با ایجاد هم‌افزایی بیشتر در میدان رقابت منصفانه با سایر رسانه‌‌ها قرار گیرند.

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) نیز با سابقه 80 ساله پیشکسوت خبرگزاری‌های ایران است که در بیستمین نمایشگاه مطبوعات، خبرگزاری‌ها و پایگاه‌‌های اطلاع‌رسانی حضور فعال و سازنده‌ای داشته است.

غرفه این خبرگزاری‌ها در اواسط شبستان مصلی بزرگ اما‌م خمینی(ره) جای گرفته است به طوری‌که در میدان‌گاهی می‌توان غرفه‌ای را که در اطراف آن دستگاه‌‌های قدیمی مخابره خبر را برای مشاهده بازدیدکنندگان جای داده است، نظاره‌گر شد.

برای آشنایی بیشتر با عملکرد تنها خبرگزاری رسمی کشور به داخل غرفه این رسانه وارد شدیم و با محمد خدادی مدیرعامل خبرگزاری ایرنا و همچنین داوود میاندهی مدیر نظارت و ارزیابی خبر این خبرگزاری در خصوص فعالیت‌های این خبرگزاری، ارزیابی نمایشگاه مطبوعات و شعار بیستمین دوره از نمایشگاه و همچنین فراروی ایرنا در غرفه این خبرگزاری به گفت‌و‌گو نشتیم.

در این رابطه محمد خدادی با بیان اینکه نمایشگاه فرصت خوبی است تا رسانه‌ها در کنار هم فعالیت کنند، اظهار داشت: نباید فاصله میان رسانه‌‌ها وجود داشته باشد.

مدیرعامل خبرگزاری ایرنا در ادامه افزود: برگزاری نمایشگاه مطبوعات امکان هم‌افزایی را در موضوع تبادل تجربیات و ارتقای مهارت‌ها و همچنین دانش هم‌افزایی رسانه میسر می‌کند.

وی با بیان اینکه فاصله میان غرفه‌های رسانه‌ها در نمایشگاه مطبوعات یک متر است ادامه داد: در میدان فعالیت نیز باید این فاصله‌ها رعایت شود.

وی با تاکید بر اینکه بستر رقابت باید رفاقت باشد ادامه داد: نیاز امروز رسانه‌ها کسب مهارت و بومی‌سازی دانش رسانه‌ای  است.

مدیرعامل خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه نگرش‌ها به رسانه از حالت ابزار به نیاز باید تبدیل شود یادآور شد: رسانه باید مدل تبیین را جایگزین مدل تعریف کند.

وی همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه رسانه‌های کشور چه میزان به شعار بیستمین نمایشگاه مطبوعات مبنی بر رسانه، آزادی مسئولانه پایبند هستند بیان داشت: اگر آزادی مسئولانه نباشد بقا و دوامی نخواهد بود و اصولاً اسم آن آزادی نیست.

خدادی با بیان اینکه مفهوم آزادی بستر مسئولیت را فراهم می‌کند ادامه داد: در صورت این که در آزادی مسئولیت وجود نداشته باشد اسم آن را باید هرج و مرج گذاشت.

مدیر عامل ایرنا به سابقه 80 ساله این خبرگزاری اشاره کرد و بنا داشت: ایرنا درصدد است در جهت امانتداری بر خبر در تمام محورها مجهز به دانش و مهارت شود.

خدادی در ادامه با بیان اینکه یکی از وظایف اصلی ایرنا همگرای رسانه‌ای است ابراز داشت: این خبرگزاری تلاش دارد در مسیر تقویت و تحکیم خانواده رسانه قدم بردارد.

مدیرعامل ایرنا همچنین به فعالیت 22 دفتر خارج از کشور این خبرگزاری اشاره کرد و بیان داشت: یکی از وظایف اصلی ایرنا همگرایی رسانه‌ای است.

در ادامه داوود میاندهی با بیان اینکه انتخاب شعار بیستمین دوره از نمایشگاه مطبوعات مبنی بر رسانه، آزادی مسئولانه بسیار هوشمندانه بوده است اظهار داشت: در هیچ جای دنیا هیچ رسانه‌ای وجود ندارد که بدون لحاظ خطوط قرمز جامعه و حاکمیت اخبار را منتشر کند.

مدیر نظارت و ارزیابی خبر خبرگزاری ایرنا در ادامه افزود: اگر برخی به رسانه‌‌های آزاد در آن سوی مرزها اشاره می‌کنند باید بگوییم که این دسته از رسانه‌ها مصداقی ندارند.

وی ادامه داد: در رسانه‌های داخلی کشور باید در حوزه مدیریت اطلاعات اخبار و سیاستگذاری‌ها برنامه‌های دقیق‌تری صورت گیرد.

میان‌دهی در ادامه با بیان اینکه رسانه شمشیر دو لبه است ادامه داد: در برخی موارد نیت‌ها برای انعکاس اخبار مثبت است اما مسیر حرکت خروجی‌ها را تغییر می‌دهد.

مدیر نظارت و ارزیابی خبر خبرگزاری ایرنا متذکر شد رسانه‌ها باید با رعایت چارچوب‌های تعریف شده نظام بتوانند فعالیت آزادی داشته باشند.

وی ضمن آرزوی افزایش هم افزایی میان رسانه‌ها و همگرایی میان آنها اضافه کرد: به شدت نیاز داریم رسانه‌ها با هماهنگی با یکدیگر در حوزه سیاستگذاری محتوای خبری تولید کنند.

از میاندهی خواستیم کمی درباره ایرنا بگوید؛ وی بیان داشت: خبرگزاری ایرنا، خبرگزاری دولت یا یک نهاد نیست، ایرنا خبرگزاری نظام است و دولت، دولت نظام است به طوری که باید گفت دولت افراد و نگاه‌‌های خاص نیست.

وی گفت: ایرنا مجموعه‌ای غنی از عکس دارد که در هیچ جای کشور این عکس‌ها وجود ندارد به‌طوری ‌که عکس‌های آرشیو این خبرگزاری مربوط به سال 1339 می شود.

وی با اشاره فعالیت 66 دفتر خبرگزاری ایرنا در مراکز استان‌ها، ابراز داشت: این خبرگزاری دارای 6 اداره کل است که شامل اداره کل اخبار داخلی، اداره کل اخبار استان‌ها، اداره کل اخبار خارجی، اداره کل پژوهش و بررسی‌ها خبری، اداره کل چند رسانه‌ای و همچنین اداره مدیریت نظارت و ارزیابی خبر است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر اخبار این خبرگزاری به 5 زبان زنده دنیا انعکاس می‌یابد، بیان داشت: در آینده نه چندان دور نیز اخبار این خبرگزاری به زبان چینی مخابره خواهد شد.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار