امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۰۳:۳۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 125760
تاریخ انتشار: ۲۳ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 83
«عبدالقادر فایز» رئیس دفتر شبکه تلویزیون الجزیره در تهران با حضور در غرفه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در نمایشگاه مطبوعات در تهران، در پاسخ ...

«عبدالقادر فایز» رئیس دفتر شبکه تلویزیون الجزیره در تهران با حضور در غرفه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در نمایشگاه مطبوعات در تهران، در پاسخ به سوال خبرنگار این خبرگزاری در ارتباط با نوع پوشش خبری این شبکه در قبال تحولات سوریه و سکوت در مقابل صدای معترضان بحرین، از عملکرد تبعیض‌آمیز این شبکه قطری حمایت کرد.

فایز با این ادعا که الجزیره در ابتدا اخبار آنچه آن را اعتراضات مردمی در سوریه خواند، پوشش نداد اما اخبار ناآرامی در بحرین را از ابتدا پوشش داد، گفت که الجزیره به دلیل پوشش ندادن روزهای نخستین بحران در سوریه مورد اعتراض قرار گرفته است. او در این خصوص گفت: شبکه الجزیره در زمینه موضوع سوریه آن روزی که مردم سوریه به خیابان آمدند و گفتند آزادی و دموکراسی و اصلاحات می خواهیم، اخبار را منتقل نکرد و باعث برانگیخته شدن انتقادات بسیاری شد و برخی گفتند که به چه دلیل این شبکه اخبار مربوط به تونس و لیبی و کشورهای دیگر را دنبال می‌کند اما سوریه را پوششن نمی‌دهد. اولین خبری که درباره تحولات سوریه توسط شبکه الجزیره پخش شد، 4 ماه بعد از آن بود که مردم سوریه به خیابان آمدند و روزی بود که اولین نفر در این اعتراضات کشته شد.

در حالی که شبکه الجزیره از مارس ۲۰۱۱، ابتدای بحران سوریه، خبر نخست خود را به پوشش بحران این کشور اختصاص داد، وی ادامه داد که شبکه الجزیره به اخبار مربوط به سوریه نپرداخت زیرا در نظر خود گمان می‌کرد که اینها موضوعاتی است که از لحاظ سیاسی حل می‌شود.

مدیر شبکه الجزیره در تهران تأکید کرد: «سوریه یک کشور معمولی نیست و به دلیل هم مرزی با اسرائیل اهمیت خاصی دارد. اولین خبری که در شبکه الجزیره درباره سوریه منعکس شد، 4 ماه بعد از اولین روزی بود که اعتراضات در سوریه آغاز شد».

فایز سپس درباره نوع پوشش خبری شبکه الجزیره درباره تحولات بحرین ادعا کرد که از همان روز اول، الجزیره اخبار مربوط به ناآرامی‌های بحرین را پوشش داد زیرا در بحرین از قبل مشکلاتی وجود داشت و معارضانی وجود دارند. الجزیره از همان ابتدا اخبار مربوط به این کشور را پوشش داد و دو ماه به این کار ادامه داد اما بعد از این مدت حاکمان بحرین و پادشاه این کشور، دفتر الجزیره را تعطیل کرد و هم الجزیره عربی و هم انگلیسی از کشور اخراج شد، پس بنابراین اگر الجزیره با شاه بحرین همسو بود اخراج نمی شد. الجزیره مستندی تحت عنوان «برندگان شب» درباره معارضان بحرین که در هنگام شب مطالبی را می‌نویسند و روزها آن را پخش می‌کنند درست کرد و حکومت بحرین نتوانست الجزیره را تحمل کند.

وی تأکید کرد: الجزیره سخنگوی هیچ‌کس نیست. برخی گمان می‌کنند الجزیره سخنگوی مخالفان بحرین و سوریه است اما اینگونه نیست. بحرین الجزیره را از کشور اخراج کرد.

در حالی که سوریه نیز خبرنگار الجزیره و العربیه را از این کشور اخراج کرده است اما این دو شبکه همچنان اقدامات مسلحانه افراد مسلح از تبعه بیش از ۵۰ کشور را انقلاب سوریه وانمود می‌کنند و با حجم بالا علیه دولت سوریه فضاسازی می‌کنند، فایز گفت: وقتی ما را از بحرین اخراج می‌کنند، چه طور می‌توانیم اخبار مربوط به آن کشور را پوشش دهیم، مجبوریم اخبار بحرین را از مکان‌های دیگر پوشش دهیم... اینگونه نیست که اخبار مخالفان بحرین پوشش داده نشوند و برخی اوقات مخالفان تماس‌های تلفنی با شبکه الجزیره برقرار کردند و حرف خود را بیان می‌کنند.

فایز تصریح کرد که در سوریه نیز شبکه الجزیره در تلاش است هر برنامه‌ و بحثی که برگزار می‌کند نماینده دولت نیز در آن باشد اما وقتی مسوولی نمی‌خواهد حرف بزند، نمی‌توان او را وادار به حرف زدن کرد.

مدیر شبکه الجزیره ادامه داد، بحرین با قطر و عربستان و عمان و کویت هم مرز است و حساسیت خاصی در بحرین وجود دارد و وقتی گفته می‌شود بحرین یعنی قطر؛ سیاست اصلی بحرین در واقع سیاست خودش نیست بلکه سیاست عربستان است. تصمیم اخراج خبرنگار الجزیره از بحرین، یک سیاست عربستانی بود، سیاست بحرینی نبود. سیاست الجزیره با سوریه و کشورهای دیگر خصمانه نیست.

فایز در خصوص اشتباهات شبکه الجزیره گفت که الجزیره بدون اشتباهات نیست ما اشتباه می کنیم اما سیاست خاصی برای کشوری نداریم و اگر در ترکیه، ایران، سوریه و بحرین اشتباه کردیم به این دلیل است که وقتی خبرنگاری در جایی نداشته باشیم مثلا وقتی خبرنگاری در سوریه نداریم مجبوریم از یک سوری استفاده کنیم او حرفه ای نیست و اولین باری است که به صورت زنده جلوی دوربین می‌آیند بنابراین در را برای الجزیره باز کنید تا نیروهای حرفه‌ای وارد آن کشور شوند و در آن صورت اگر اشتباهی باشد ما آمادگی پذیرش اشتباهات را داریم.

* رویکرد عربستان و امارات در قبال اخوان المسلمین تندرو است

وی در خصوص اختلافات عربستان و امارات با قطر در خصوص موضوع اخوان المسلمین و تأثیر آن بر شبکه الجزیره گفت: الجزیره تحت فشار است. در تاریخ، فشار و تهدید و اتهامات زیادی علیه الجزیره بود. آمریکا گفت که مرکز الجزیره را می زنیم دفتر الجزیره در عراق هدف گرفته شد و خبرنگار این شبکه حتی کشته شد اما ما سیاست‌های خود را تغییر نمی‌دهیم و زیر فشارهای سیاسی حکومت‌ها برای اینکه رویکرد خود را تغییر دهیم نمی‌رویم. ما حاضریم هزینه‌هایی در این راه بدیم اما راه خود را پیش ‌می‌بریم. عربستان و امارات درباره اخوان المسلمین یک رویکرد تندرو دارند و از آنها راضی نیستند و علیه آنها در منطقه کار کردند. الجزیره نیز در این راه متضرر بود زیرا آنها طوری به جهان القا می کنند که گویی الجزیره سخنگوی اخوان المسلمین است و از آن حمایت می کند. ما از آنها حمایت نمی کنیم اما از آن روزی که عربستان و امارات و کشورهای دیگر داخل این معادله بازی کردند، قدرت اخوان المسلمین در منطقه کاهش یافته است. وقتی خود اخوان المسلمین روی کار بود، پوشش خبری ما در درجه اول بود اما وقتی قدرت آنها کاهش یافت پوشش شبکه خبری الجزیره نیز در آنجا در درجه دوم قرار گرفت. ما آنچه هست پوشش می دهیم . ما سخنگوی حکومت ها نیستیم. چه عربستان، چه امارات، چه قطر می خواهیم که به الجزیره اجازه بدهند فعالیت خود را داشته باشند الجزیره دوست دارد در صحنه باشد ما با حکومت ها کار نمی کنیم و اینکه زیر بار حکومت ها برای اینکه سیاست های آنها را پیش ببریم نمی رویم.

*یکی از عوامل استعفای خبرنگاران الجزیره عدم رضایت آنها از نوع سیاست این شبکه در قبال الجزیره بود

وی در ارتباط با استعفای خبرنگاران الجزیره با شروع بحران سوریه در اعتراض به نوع پوشش خبری این شبکه گفت: استعفای بعضی از دوستان از شبکه الجزیره عوامل مختلفی داشت یکی از عوامل، نارضایتی آنها از سیاست الجزیره در این منطقه بود اما عوامل دیگری هم داشت. آنها در جامعه خود تحت‌ فشار محیط، فشار خانوادگی، فشار حزبی و مذهبی بودند. آنها از برخی سیاست های الجزیره در سوریه راضی نبودند. یکی از مهم ترین عواملی که استعفا دادند این بود که محیطی که به آن تعلق داشتند به آنها فشار می‌آورد. مذهب آنها محیط آنها یک محیطی بود که آنها را تحت فشار قرار می‌داد. ما خود نیز از شبکه الجزیره انتقاد داریم ما نمی گوییم 100 درصد راضی هستیم. از آن انتقاد می کنیم انتقادات از الجزیره زیاد است. در سال 3 روز، کارکنان الجزیره درباره یک موضوع نشستی تشکیل می دهند و درباره انتقاداتی که به این شبکه وارد است، بحث می‌کنند. اگر انتقاداتی را به خود وارد نکنیم به جایی نمی‌رسیم.

*مصر خواهر بزرگ عرب و بسیار تأثیر گذار است

فایز درباره نوع پوشش خبری اخبار مصر و اخوان المسلمین و پوشش خبری ناچیز درباره اعتراضات بحرین در حالی که دفتر این شبکه در هر دو کشور تعطیل است، گفت: اهمیت مصر از آنجایی بود که رأی مردم موجب تشکیل حکومت اخوان المسلمین شده بود. مصر یک کشور معمولی نیست. مصر تونس بحرین و لیبی نیست مصر خواهر بزرگ عرب و بسیار موثر است اگر مصر در صحنه حضور داشته باشد یعنی ما اعراب هستیم اگر نباشد یعنی ما اعراب مشکل بزرگی داریم. ما خواه در مصر دفتر داشته باشیم یا خیر و خواه دولت این کشور با الجزیره مشکل داشته باشد، مصر برایمان حائز اهمیت است و اهمیت پوشش خبری مصر به همین دلیل است اما بحرین به عنوان کشور کوچک نفوذ کمتری دارد. ما اخبار مربوط به آن را پوشش می‌دهیم اما تأثیر و نفوذ مصر با بحرین قابل مقایسه نیست.

مدیر شبکه الجزیره در خصوص پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; گفت که این خبرگزاری یک منبع خوب خبری به حساب می‌آید و اخبار مهم در برخی حوزه ها همچون امنیتی و دفاعی اول از این خبرگزاری رصد می شود. او گفت که خبرگزرای فارس منبع اول است و در منطقه جایگاه مهمی دارد و شبکه الجزیره در ایران بسیاری از اخبار مهم خود را از فارس نقل و دنبال می‌کند.
انتهای پیام/ص

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها