امروز : یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 20
۱۷:۲۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 125771
تاریخ انتشار: ۲۳ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 40
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «چاک هیگل» وزیر دفاع و «مارتین دمپسی» رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا روز پنج‌شنبه برای ...

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «چاک هیگل» وزیر دفاع و «مارتین دمپسی» رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا روز پنج‌شنبه برای توضیح در مورد راهبرد این کشور در خاورمیانه، در جلسه استماع کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان شرکت کردند.

مبارزه با داعش پیشرفت‌هایی داشته است

هیگل در ابتدای این نشست که با اعتراض یک فعال ضدجنگ و برخورد پلیس با وی آغاز شد، گفت: «من از همان ابتدا به صراحت گفتم که عملیات ما طولانی‌مدت و دشوار خواهد بود و ما تا الان سه ماه از تلاشی چندین ساله را پشت سر گذاشته‌ایم. از زمانی که دو ماه قبل در این جلسه شرکت کردم، عملیات ما علیه داعش، پیشرفت‌هایی داشته و نیروهای عراقی پیشروی‌هایی کرده‌اند.»

 

وی افزود: «اما همانطور که رئیس‌جمهور گفته است، اقدام نظامی نمی‌تواند داعش را شکست دهد، بلکه راهبرد جامع ما بر حکومت فراگیر و مختل کردن مسیر انتقال نیرو و منابع مالی این گروه و تقویت نیروهای میانه‌رو، برای این گروه متمرکز است.»

وی دفاع آمریکا با بیان اینکه در حال حاضر 60 کشور به ائتلاف تحت رهبری آمریکا پیوسته‌اند، گفت این کشورها از حضور در عملیات‌های هوایی تا آموزش نیروها را بر عهده دارند. هیگل با اشاره به اولین حملات جنگنده‌های کانادایی در عراق، گفت با این حملات، اکنون 20 کشور در اقدام نظامی هوایی در سوریه و عراق مشارکت دارند. وی از بحرین، عربستان، اردن، امارات و قطر به عنوان اولین کشورهایی نام برد که به ائتلاف آمریکا پیوسته‌اند.

هیگل با اشاره به ارسال تسلیحات برای نیروهای عراقی و پیشمرگه کرد، گفت آمریکا در سوریه نیز تلاش می‌کند تا با تقویت «نیروهای میانه‌رو» آن‌ها را به جایگزینی برای دولت سوریه تبدیل کند. وی با بیان اینکه حملات هوایی در سوریه تشدید می‌شود، گفت راهبرد آمریکا در سوریه، نیازمند صبر است.

کنار رفتن اسد، شکست داعش را تضمین نمی‌کند

وزیر دفاع آمریکا با بیان اینکه آموزش مخالفان سوری و ایجاد تغییر میدانی 8 تا 12 ماه زمان می‌برد، گفت پس از آن است که واشنگتن و متحدانش تصمیم می‌گیرند چطور حمایت‌ها از این نیروها را که به گفته هیگل تحت فشار هستند، افزایش دهند.

هیگل در پاسخ به یکی از نمایندگان که گفت آیا آمریکا نباید همزمان با دولت سوریه نیز بجنگد، گفت کنار رفتن «بشار اسد» از ریاست‌جمهوری سوریه، به هیچ وجه تضمینی برای شکست داعش نخواهد بود.

وی افزود: «در کوتاه مدت، تمرکز ما در سوریه، به منزوی کردن و نابود کردن مأمن‌های داعش محدود خواهد بود.»

همکاری با ایران نداریم

وزیر دفاع آمریکا در بخش دیگری از این نشست بار دیگر هماهنگی با ایران در مبارزه با داعش را رد کرد و گفت اطلاعی از حضور نظامی تهران در عراق ندارد. وی همچنین گفت تا جایی که می‌داند ارتش ایران درگیری نبرد در عراق نیست.

هیگل همچنین خبر روز گذشته شبکه سی‌ان‌ان مبنی بر دستور رئیس‌جمهور آمریکا برای بازنگری در راهبرد اقدام نظامی در سوریه را رد کرد و گفت هیچ بازنگری‌ای در جریان نیست.

سی‌ان‌ان دیروز گزارش داده بود که دولت آمریکا قصد دارد در راهبرد خود در سوریه بازنگری کرده و بار دیگر تغییر نظام سوریه را در دستور کار قرار دهد.

در ادامه رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا به سخنرانی پرداخت و گفت این مردم عراق و سوریه هستند که باید در وهله اول ایدئولوژی و عقاید گروه تروریستی داعش را پس بزنند. وی مدعی شد که واشنگتن تلاش می‌کند تا داعش را از چند جنبه تحت فشار قرار دهد.

دمپسی افزود: «راهبرد ما مبتنی بر در اولویت قرار دادن عراق است، اما این بدان معنی نیست که ما تنها بر عراق متمرکز می‌شویم.»

ممکن است در برخی موارد نیاز به حضور نیروهای آمریکایی باشد

وی همچنین در پاسخ به سوالی در مورد احتمال اعزام نیروهای زمینی برای مبارزه با داعش در عراق، گفت: «وقتی رو به جلو می‌نگریم، می‌بینیم که ممکن است عملیات‌هایی وجود داشته باشد که از آنچه که اکنون نیروهای عراقی درگیر آن هستند، پیچیده‌تر باشد. آن‌ها دارند کار خود را بهتر از قبل انجام می‌دهند و احتمالا به زودی بتوانیم بگوئیم که آن‌ها دارند در الانبار و شمال بغداد کار خود را خوب انجام می‌دهند.»

دمپسی افزود: «اما فکر می‌کنم در این مسیر بخش‌هایی وجود داشته باشد که برای آن‌ها بسیار دشوار باشد، از جمله در موصل و منطقه‌ای که آن‌ها باید مرز میان عراق و سوریه را احیا کنند. الان نمی‌خواهم پیش‌بینی کنم که آیا لازم است به رئیس‌جمهور توصیه کنم که آن‌ها در مناطق مرزی و موصل توسط نیروهای آمریکایی همراهی شوند یا نه، اما قطعا این مسئله را مورد بررسی قرار می‌دهم.»

وی در پاسخ به این سوال که نوع فعالیت و حجم نیروهایی که ممکن است به این مناطق اعزام شوند، چه خواهد بود، گفت: «دو راه برای مبارزه با داعش وجود دارد، اول اینکه ما نبرد را بر عهده بگیریم و بعد به مرور مسئولیت را به نیروهای امنیتی عراقی، قوای پیشمرگه، قبایل و مخالفان سنی بسپریم. راه دوم اینکه از ابتدا آن‌ها را وارد میدان کرده، تقویتشان کنیم و از آن‌ها در مورد عملکردشان در برابر تهدیدی که متوجه کشورشان است، جواب بخواهیم. روشن است که ما روش دوم را انتخاب کردیم. ما برای اجرای این روش، حضوری حداقلی برای خود ایجاد کرده، بر تقویت نیروهای امنیتی و کمک به آن‌ها در برنامه‌ریزی و نبرد و همچنین مشاوره و حمایت از آن‌ها متمرکز شدیم.»

دمپسی ادامه داد: «هرگونه گسترش این نقش نیز فکر می‌کنم به همین میزان حداقلی خواهد بود. من وضعیتی را نمی‌بینم که بر عده گرفتن نبرد و اعزام گسترده نیرو به نفع ما باشد، البته ممکن است استثناهایی وجود داشته باشد. ما همچنین پیش‌فرض‌هایی برای این ارزیابی داریم، یکی از آن‌ها این است که دولت مرکزی عراق فراگیر باشد، یکی دیگر از پیش‌فرض‌ها این است که نیروهای امنیتی عراق اراده لازم برای بازپس‌گیری اراضی این کشور در استان الانبار یا دیگر استان‌ها را داشته باشند. اگر این پیش‌فرض‌ها نامعتبر از کار درآمد، آن زمان من هم باید در توصیه‌هایم (به رئیس‌جمهور) بازنگری کنم.»
وی افزود: «برای بازپس‌گیری اراضی از دست رفته، و نهایتا فتح موصل و مناطق مرزی، نیاز به حضور 80000 نیروی ورزیده عراقی هست.»

«باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا روز 10 سپتامبر سال جاری طی نطقی تلویزیونی از تلاش برای تشکیل ائتلافی خبر داد که می‌گوید هدف از آن «تضعیف و نهایتا نابودی داعش» است. تقویت مخالفان مسلح دولت سوریه و حملات هوایی در این کشور، اصلی‌ترین رئوس این راهبرد است.

انتهای پیام/ق

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها