امروز : دوشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 22
۱۷:۵۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 125787
تاریخ انتشار: ۲۳ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 13
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در دمشق، شهر «حلب» که تا پیش از بحران سوریه از آن تحت عنوان «پایتخت اقتصادی» سوریه یاد می‌شد و ...

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در دمشق، شهر «حلب» که تا پیش از بحران سوریه از آن تحت عنوان «پایتخت اقتصادی» سوریه یاد می‌شد و به طور مشخص کوی «جمعیت الزهراء» این شهر، پنج شنبه شب و روز ملتهبی را پشت سر گذاشت.

خبرنگار فارس در این خصوص گزارش داد که کوی جمعیت الزهراء در حلب که مقر «اطلاعات هوایی» ارتش سوریه نیز در آن واقع شده و مردم حلب از آن تحت عنوان دژ و سپر شمالی حلب در برابر گروهک‌های تروریستی این شهر یاد می‌کنند، طی شب و روز پنج شنبه شاهد درگیری‌های بسیار شدید و سختی بود که مشابه آن طی 3 سال گذشته کمتر در این منطقه دیده شده است.

 

موقعیت کوی جمعیت الزهراء در شمال غربی نقشه مشخص شده است

براساس این گزارش گروهک‌های تروریستی از شب گذشته حمله سختی را علیه مقر اطلاعات هوایی و «یگان توپخانه» ارتش سوریه در کوی الزهراء با هدف تصرف این دو نقطه نظامی و نفوذ به کوی انجام دادند.

حمله گروهک‌های تروریستی با گلوله باران کوی که کپسول‌های گاز را شامل می‌شد، از سوی عناصر مسلح مستقر در محور «اللیرمون» و «کفر حمره» از نیمه شب گذشته آغاز شد که مناطق غربی جمعیت الزهراء را هدف گرفته بود.

این حملات یک کشته و 11 زخمی و تخریب کامل 2 منزل را درپی داشت تا به دنبال آن حمله گسترده و شدید گروهک‌های تروریستی علیه این کوی آغاز شود که 6 بطور مستمر طول کشید.

 

نقشه کوی جمعیت الزهراء در شهر حلب

 

درگیری‌ها در طول این ساعات در محور غربی کوی و اطراف مسجد «الرسول الاعظم» و مدرسه «عبد القادر علامو» و مسجد «حمزه» و مدرسه «نفت» متمرکز بود و طی آن نیروهای ارتش سوریه با پشتیبانی نیروی هوایی و توپخانه ارتش این کشور موفق شدند، با وجود شمار زیاد تروریست‌ها و گستردگی حمله آن را خنثی و تروریست‌ها را وادار به عقب نشینی کنند.

طی این درگیری‌ها گروهک‌های مسلح تروریستی به شدت مناطق مسکونی جمعیت الزهراء را گلوله باران کردند، به گونه‌ای که اهالی این منطقه از حلب مجبور شدند، برای حفظ جان خود به پناهگاه‌ها، زیر زمین‌ها و اماکن امن پناه ببرند.

هم اکنون گزارش شده که کوی جمعیت الزهراء شب نسبتا آرامی را پس از یک شب و روز بسیار بحرانی سپری می‌کند و ارتش در این کوی در آماده باش کامل برای مقابله با هرگونه حمله گروهک‌های تروریستی بسر می‌برد.

شهر حلب با وضعیت بسیار حساس میدانی رو به است، به ویژه گروهک‌های تروریستی این شهر که خود را در حلقه محاصره ارتش سوریه ملاحظه می‌کنند.

درحال حاضر از بعد میدانی حلب به دو بخش شرقی و غربی تقسیم شده است. بخش غربی در کنترل ارتش سوریه و بخش شرقی در تصرف گروه‌های مسلح است.

 

نقشه میدانی شهر حلب؛ رنگ قرمز مناطق شرقی شهر حلب، در تصرف گروهک‌های تروریستی را نشان می‌دهد


نیروهای ارتش سوریه هم اکنون بخش شرقی حلب را بطور کامل در محاصره خود دارند و تنها بزرگراه «کاستلو» را به عنوان منفذ و راه فرار تروریست‌ها باز گذاشته‌اند تا زمینه خروج آنها از این بخش شهر حلب را فراهم کنند.

تاکتیک ارتش سوریه در شهر حلب وارد کردن گروهک‌های تروریستی به جنگ فرسایشی و تحلیل توان و قدرت آنها، در کنار قطع ارتباط این گروه‌ها با یکدیگر و فراهم کردن زمینه خروج آنها از کوی‌های شرقی است تا جنگ با این گروهک‌ها خسارات کمتری را به مناطق مسکونی این بخش از شهر و تلفات کمتری میان اهالی آن ایجاد کند.

با بسته شدن گذرگاه کاستلو در واقع حلقه محاصره گروهک‌های تروریستی مستقر در بخش شرقی حلب به طور کامل تکمیل می‌شود و این گروهک‌ها تنها دو گزینه تسلیم یا مرگ را پیش رو خواهند داشت.

این وضعیت به شدت گروهک‌های تروریستی مستقر در بخش شرقی شهر حلب را نگران کرده و موجب بروز اختلاف میان آنها بین انتخاب یکی از گزینه‌های فوق الذکر شده است.

البته به نظر می‌رسد که این وضعیت میدانی تنها موجب نگرانی گروهک‌های تروریستی نشده، بلکه حامیان غربی و عرب آنها در منطقه را نیز به وحشت انداخته است، به گونه‌ای که «استفان دی میستورا»، نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه در سفر اخیر خویش به دمشق طرح تعلیق فعالیت‌های نظامی در حلب میان گروهک‌های تروریستی و ارتش سوریه را ارائه داد. طرحی که هیچ‌گاه در زمان سنگینی کردن کفه گروهک‌های تروریستی در حلب از سوی هیچ نهاد و موسسه بین المللی و منطقه‌ای یا مقام مسئول ذیربط خارجی مدعی حل سیاسی بحران سوریه ارائه نشد.

به همین دلیل بسیاری از کارشناسان و ناظران درباره اهداف نهفته موجود در پس این طرح و مصداقیت آن ابراز تردید می‌کنند.

انتهای پیام/ز

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها