امروز : یکشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 February 18
۰۸:۴۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 125844
تاریخ انتشار: ۲۳ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۱۸:۵۲
تعداد بازدید: 12
به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، امروز جمعه 23 آبان ماه 11 روز مانده به ضرب الاجل چهار ماهه ای است که هیأت های ...

به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، امروز جمعه 23 آبان ماه 11 روز مانده به ضرب الاجل چهار ماهه ای است که هیأت های ایران و 1+5 در ششمین دور مذاکرات جامع هسته ای در اواخر تیر ماه برای رفع اختلافات به منظور حصول توافق جامع هسته ای بر سر آن به توافق رسیدند.

پس از تعیین این ضرب الاجل 4 ماهه، ایران و 1+5 برای هفتمین بار در شهر نیویورک بر سر یک میز به گفت وگو نشستند و هشتمین دور این مذاکرات نیز 24 مهر ماه در شهر وین برگزار شد و البته یک روز قبل از آن وزرای خارجه ایران، آمریکا و کاترین اشتون به رایزنی پرداختند.

نهمین دور این مذاکرات سه شنبه هفته گذشته در شهر مسقط پایتخت عمان برگزار شد و دو روز قبل از آن باز ظریف، کری و اشتون به مدت 12 ساعت و طی چهار نوبت در عمان گفت وگو کردند تا راه حلی برای اختلافات موجود که عمده ترین آنها ظرفیت و میزان غنی سازی و تحریم ها است، به دست بیاورند.

در همین راستا و قبل از پایان ضرب الاجل چهار ماه، شهر وین 27 آبان ما برای هشتمین بار میزبان دهمین دور مذاکرات جامع هسته ای است و به احتمال زیاد این مذاکرات تا سوم آذر ماه به طول خواهد انجامید اما اینکه توافق حاصل شود یا نه، باید منتظر ماند و دید.

مقامات ایرانی همواره اعلام کرده اند که در صورت حسن نیت طرف مقابل و جدیت آنها در مذاکرات و کنار گذاشتن زیاده خواهی های آنها، حصول توافق جامع امکانپذیر است.

البته چند روزی است که رسانه های غربی موضوع تمدید مذاکرات را مطرح می کنند و روز گذشته نیز رویترز در گزارشی عنوان کرد که ایران و 1+5 به توافق موقتی دست خواهند یافت و مذاکرات تا اسفند ماه تمدید می شود و وزارت خارجه روسیه نیز روز پنج‌شنبه اعلام کرد ممکن است برای حصول توافق هسته‌ای به زمان بیشتری نیاز باشد. این در حالی است که مقامات ایرانی پیش از این بارها تصریح کرده اند که تمدید مذاکرات در دستور کار قرار ندارد.

با نزدیک شدن به زمان پایان ضرب الاجل چهار ماه، پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; اقدام به انتشار اخبار، واکنش ها و اظهارات مقامات در خصوص مذاکرات هسته ای می کند.

اخبار مرتبط را در لینک های زیر مشاهده می کنید.

* وزیر خارجه آمریکا روز پنج‌شنبه در نشست خبری مشترک با وزیر خارجه اردن با بیان اینکه زمان برای حصول توافق هسته‌ای رو به اتمام است، گفت ایران باید در این رابطه تصمیم‌گیری کند.

* یک روزنامه صهیونیستی طی تحلیلی در زمینه مذاکرات هسته‌ای با ایران، نوشته رئیس‌جمهور آمریکا می‌خواهد به هر قیمت ممکن با تهران به توافق برسد.

* نماینده مردم تهران در مجلس با بیان اینکه زمانی که از حقوق مسلم خود کوتاه نیاییم و زیر بار حرف زور نرویم، آن زمان نتیجه مطلوب ملت ایران از مذاکرات حاصل می‌شود، گفت‌: آینده درخشانی برای مذاکرات متصور نیستم.

* یک نشریه صهیونیستی در گزارشی مبسوط، رفتار احتمالی کنگره جدید آمریکا را در صورت رخداد سه حالت ممکن در مذاکرات هسته‌ای با ایران، مورد تجزیه و تحلیل قرار داده است.
*رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس گفت: اگر آمریکایی‌ها به آنچه که در مذاکرات می‌گویند پایبند باشند، می‌توان به نتیجه آن امیدوار بود.
*نماینده مردم اردبیل در مجلس با بیان اینکه صهیونیسم بین‌الملل، عربستان، منافقین و معاندین نظام در حال شیطنت برای جلوگیری از توافق جامع هسته ای هستند، گفت: به لطف رهبری و همت دولت، مذاکرات هسته‌ای به زودی به بار خواهد نشست.
* یک اندیشکده آمریکایی طی تحلیلی در خصوص عواقب شکست مذاکرات هسته‌ای نوشت: در صورت به بن‌بست خوردن گفت‌وگوهای هسته‌ای، ایران به خاطر ایستادگی در مواضعش مورد تقدیر قرار می‌گیرد.
* کارشناس مسائل بین‌الملل با بیان اینکه «توافق بد» را به هیچ وجه امضا نخواهیم کرد، گفت: به هر قیمتی توافق نمی‌کنیم و تنها هدف از حضور ایران در مذاکرات خروج از بند 7 شورای امنیت و لغو کلیه تحریم‌هاست.

جزییاتی به این خبر اضافه می شود.

 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار