امروز : جمعه ۲۴ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 15
۲۰:۲۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 12585
تاریخ انتشار: ۱۸ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۲۲:۲۶
تعداد بازدید: 146
عباس ناصری هنرمند کاریکاتوریست که در دهمین دوسالانه کاریکاتور تهران شرکت کرده است در گفت‌وگو با خبرنگار هنرهای تجسمی فارس دوسالانه‌های کاریکاتور ...

عباس ناصری هنرمند کاریکاتوریست که در دهمین دوسالانه کاریکاتور تهران شرکت کرده است در گفت‌وگو با خبرنگار هنرهای تجسمی فارس دوسالانه‌های کاریکاتور ایران را معتبرترین دوسالانه ایران در دنیا عنوان کرد و گفت: اهمیت و اعتبار این دوسالانه به اندازه‌ای است که حتی داشتن کاتالوگ آن نیز نوعی جایزه محسوب می‌شود.

او با اشاره به تأخیری که باعث اختلال در نظم برگزاری این دوسالانه شد گفت: اگر چه دهمین دوسالانه کاریکاتور تهران با تأخیر برگزار شد اما این تأخیر هیچ نقشی در کیفیت آثار این دوره نداشت و شاهد آثار بسیار خوبی در این دوره هستیم.

 ناصری ضعف کاریکاتوریست‌های خارجی را در پرداختن به موضوعات این دوره از جمله خرافه‌پرستی و گربه ایرانی مربوط به ضعف کلی آثار هنرمندان خارجی دانست و گفت: اگر کارهای این دوره ضعیف هم باشد که نیست مربوط به ضعف کارتون در دنیاست که برخی هنرمندان خارجی به آرشیوی کار کردن عادت کردند و در میان آثار این دست از هنرمندان تنها وجه خنده‌دار یک اثر کاریکاتور مورد توجه است ولی در میان آثار هنرمندان ایرانی به خصوص در بخش موضوعی آثار بسیار خوب و خلاقانه‌ای را مشاهده کردم چرا که کاریکاتوریست‌های ایرانی‌ مضحک بودن تنها بخشی از آثارشان را تشکیل می‌دهد و مخاطب را به تفکر نیز وادار می‌کند.

این هنرمند کاریکاتوریست موفقیت یک جشنواره کاریکاتور در دنیا را منوط به حجم آثار خوب آن دانست وگفت: این که در یک جشنواره تعداد آثار ارسالی چه اندازه زیاد باشد مهم نیست بلکه مهم حجم آثار بسیار خوب در یک جشنواره است که قابلیت به نمایش درآمدن را داشته باشد و این دوسالانه از این بابت موفق بوده است.

این هنرمند کاریکاتوریست با اشاره به رقابت بسیاری زیادی که در این زمینه در دنیا وجود دارد گفت:‌ در کل دنیا تقریباً چهار یا پنج جشنواره کاریکاتور بسیار معتبر بیشتر نیست و دوسالانه کاریکاتور تهران یکی از آنهاست که دارای پنج ستاره کیفی است بنابراین حفظ این ستاره‌ها و نگه داشتن آن در همین وضعیت خود نوعی پیشرفت به حساب می‌آید.

او در ادامه به موضوع لزوم خرید آثار کاریکاتور هم اشاره کرد و گفت: اگر بحث خرید آثار کاریکاتور نیز در این دوسالانه مطرح شود می‌تواند به بهبود اقتصاد هنر در این زمینه نیز کمک کند و حداقل هنرمندان حرفه‌ای را در این زمینه یاری کند تا از طریق این حرفه بتوانند کسب درآمد نیز داشته باشند.

او همچنین ابراز امیدواری کرد که در دوره‌های بعدی این دوسالانه شاهد تاخیر در برگزاری و یا داوری‌های اینترنتی نباشیم و داوران خارجی به صورت حضوری در این دوسالانه امکان داوری پیدا کنند.

 به گزارش فارس، دهمین دوسالانه بین‌المللی کاریکاتور تهران 

با 514 اثر از کارتونیست‌های 89 کشور در مؤسسه فرهنگی و هنری صبا برپاست و تا 22 خردادماه آماده بازدید علاقه‌مندان است.

انتهای پیام/
 
 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها