امروز : چهارشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 17
۲۳:۵۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 125850
تاریخ انتشار: ۲۳ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۱۸:۵۲
تعداد بازدید: 12
به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، حجت‌الاسلام والمسلمین عبدالحسین خسروپناه عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و دبیر «هیأت

به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، حجت‌الاسلام والمسلمین عبدالحسین خسروپناه عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و دبیر «هیأت حمایت از کرسی‌های نظریه‌پردازی، نقد و مناظره» در حاشیه بیستمین نمایشگاه بین‌المللی نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها در غرفه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; حضور یافت و به سؤالات خبرنگار فارس پاسخ داد.

مشروح این گفت‌وگو در ادامه می‌آید:

حکم جدید شورا نشان می‌دهد انتظارات رهبری در عرصه علوم انسانی و فرهنگ هنوز برآورده نشده است

*با توجه به صدور حکم جدید شورای عالی انقلاب فرهنگی توسط مقام معظم رهبری آیا شورا برنامه خاصی را در راستای تحقق منویات رهبری در دستور کار خود قرار داده است؟

-شورای عالی انقلاب فرهنگی در دوره چندساله آخرین دبیرخانه شورا، فعالیت‌های گسترده‌ای داشته و نسبتاً هم موفق بوده و توانسته است در عرصه‌های مختلف، حرکت‌های خوبی انجام دهد البته حکم جدید مقام معظم رهبری نشان می‌دهد، انتظاراتی در عرصه علوم انسانی و عرصه فرهنگ وجود دارد که هنوز برآورده نشده است.

من فکر می‌کنم حرکت جدید شورا این باشد که بتواند در عرصه علوم انسانی و مهندسی فرهنگی، اندکی جدی‌تر وارد شود. طبیعتاً در ادامه هم بحث آزاد‌اندیشی و کرسی‌های نظریه‌پردازی مطرح می‌شود و بنده بر این باور هستم که باید شورا در این حکم جدید، حرکت جدی‌تری را دنبال کند، البته باید اعضای حقوقی و حقیقی هم وقت جدی‌تری برای عملی شدن منویات رهبری اختصاص دهند و از آن‌ها حمایت کنند. بنابراین اگر قرار است طبق روال گذشته، یک هفته در میان جلسه‌ای برگزار شود، گمان نمی‌کنم منویات حضرت آقا عملی شود.

تأکید مقام معظم رهبری بر تحول علوم انسانی با حضور فعال اعضای حقیقی شورا

*آقای خسروپناه! معمولاً از نگاه بیرونی، دیدگاه مثبتی نسبت به فعالیت شورای عالی انقلاب فرهنگی وجود ندارد؟

-خیر، چرا! در عرصه‌هایی واقعاً شورای عالی انقلاب فرهنگی موفقیت‌هایی داشته است؛ انسان باید در داوری‌ها نیمه پر و نیمه خالی لیوان را با هم ببیند. در بخش نقشه جامع علمی، کمیته‌ای تشکیل شده، کارهای دقیقی انجام و برنامه‌ریزی‌هایی صورت گرفته که دانشگاه‌ها را درگیر کرده و معاونت علمی ریاست جمهوری نیز فعالیت‌های خوبی در این راستا انجام می‌دهد.

همچنین در بخش سند دانشگاه اسلامی، کار جدی و اساسی انجام شده و شورا موفق شده که این سند را تدوین کرده و به تصویب برساند که در نهایت به دانشگاه‌ها ابلاغ می‌شود، بنابراین بحث کرسی‌های آزاد‌اندیشی در دوره اخیر به صورت جدی و فعال دنبال می‌شود که البته بیشتر به تلاش دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی باز می‌گردد و این از امتیازات شورا به شمار می‌رود.

اگر فعالیت‌های شورا اثر‌گذار نبود که حضرت آقا حکم شورا را دوباره تمدید نمی‌کرد، بنابراین مشخص می‌شود که نگاه مثبتی هم به شورا وجود دارد، پس آنچه مهم است این است که در پیام مقام معظم رهبری باید به آن بخش خالی ظرفیت شورای عالی انقلاب فرهنگی نگاه کرد، مخصوصاً که مقام معظم رهبری بر تحول علوم انسانی و حضور فعال شخصیت‌های حقیقی شورا تأکید داشتند که از این جهت باید تا حدودی در ساختار شورا تغییراتی صورت گیرد.

با حکم جدید مقام معظم رهبری باید جهش بیشتری داشت و با سرعت فزاینده‌ای رو به جلو حرکت کرد

*با توجه به اینکه جنابعالی به عنوان دبیر «هیأت حمایت از کرسی‌های نظریه‌پردازی، نقد و مناظره» هستید، آیا شما برنامه‌ریزی خاصی طراحی کرده‌اید؟

-قبل از صدور حکم جدید، هیأت حمایت از کرسی‌ها یک ساختار جدیدی پیدا کرد و کرسی‌های نظریه‌پردازی دارای نظام جدیدی شد و دبیرخانه آن نیز فعال شد و کرسی‌های ترویجی فعالی در دانشگاه‌ها شکل گرفته و در حال شکل‌گیری است، بنابراین با حکم جدید مقام معظم رهبری باید جهش بیشتری داشت و با سرعت فزاینده‌ای رو به جلو حرکت کرد.

شورا باید مرتب خود را در معرض نقد اندیشمندان قرار دهد

*به نظر شما شورای عالی انقلاب فرهنگی در حال حاضر باید چه اقداماتی را پیش روی خود قرار دهد تا فعالیت‌های آن نمود بیشتری پیدا کند؟

-از جمله اقداماتی که می‌توان در این راستا انجام داد، معین کردن یک نفر به عنوان سخنگو است که به طور مرتب، فعالیت‌های مختلف شورا را به مردم گزارش دهد، صرف اینکه یک سایتی در شورای عالی انقلاب فرهنگی باشد کافی نیست، از این رو یک سخنگو نیاز است که هر 3-4 روز یکبار در صدا و سیما حضور یابد و فعالیت‌های شورا را به مردم گزارش دهد.

همچنین از دیگر اقداماتی که شورای عالی انقلاب فرهنگی باید انجام دهد، این است که مرتب خود را در معرض نقد اندیشمندان قرار دهد، چرا که نقد اندیشمندان می‌تواند به شورا یک بالندگی و پویایی ویژه‌ای ببخشد.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار