امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۱۹:۱۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 12589
تاریخ انتشار: ۱۸ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۲۲:۲۶
تعداد بازدید: 131
خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس: مریم فیروزفر- برگزاری مناظرات انتخاباتی در ایران شاید سابقه کمی نداشته باشد، اما برگزاری چنین ...

خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس: مریم فیروزفر- برگزاری مناظرات انتخاباتی در ایران شاید سابقه کمی نداشته باشد، اما برگزاری چنین برنامه‌هایی از سال 88 به یکباره اهمیت بالایی یافت. برگزاری مناظره میان کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری نه تنها منجر به حضور بالای مردم در انتخابات شد، بلکه توانست در ویترینی شفاف و شیشه‌ای نمای حقیقی سیاست‌ها و تفکرات کاندیداها را به مردم نشان بدهد. هرچند که انتقاداتی به برگزاری این مناظرات نیز وارد شد و برخی معتقد بودند که در برخی موارد نامزدها پا را فراتر گذاشته و پرده‌دری‌هایی صورت گرفت. البته همین نکته و موارد مشابه شاید باعث شد تا صداوسیما امسال در برگزاری مناظرات دست به عصاتر حرکت کند.

البته نمی‌توان منکر برنامه‌ریزی دقیق رسانه ملی برای برنامه‌های انتخاباتی شد. برنامه‌ای که درست از فردای اعلام اسامی نامزدها کلید خورد و به قدری دقیق و ظریف بود که تا به حال قید پخش تراکت و انتخابات خیابانی را بزنند و همان برنامه‌هایشان در رادیو و تلویزیون را برای شناساندن خود و برنامه‌هایشان به مردم کافی بدانند.

**مناظره چیز دیگری است!

اما در کنار همه این برنامه‌ریزی‌های دقیق، به قول خیلی از مردم کوچه و خیابان مناظره چیز دیگری است! نمی‌توان این همه برنامه دید، اما مناظره ندید. صداوسیما هم که هم مزه و بازتاب مخاطبان میلیونی مناظرات را چشیده بود هم ترکه انتقادات آن را، در این میان نه راه پس داشت و نه راه پیش. مطالبات مردمی از یک سو و همچنین هراس از برخی اتفاقات ناخوشایند روی آنتن زنده دو روی سکه برگزاری مناظرات امسال بود.

در نهایت رسانه ملی دل را به دریا زد و علی‌رغم تعداد بالای کاندیداها تصمیم به برگزاری مناظرات گرفت. امکان برگزاری این برنامه به صورت چهره به چهره نبود و 48 برنامه را می‌طلبید؛ همین موضوع جریان را به سمت دیگری هدایت کرد و روی برگزاری مناظره به صورت جمعی هدایت شد.

در نهایت هم قرار شد مناظرات در سه بخش اقتصادی، فرهنگی و سیاسی برگزار شوند.
 
**مناظره یا مسابقه هفته!

مناظره اول وقتی به روی آنتن رفت، بازار نقدها داغ شد. خیلی‌ها این برنامه را با مسابقات هفتگی مرحوم نوذری مقایسه کردند و به سرعت لطیفه‌هایی درباره برگزاری مناظره اقتصادی فضای مجازی را در بر گرفت.

خوشبختانه در این مرحله رسانه ملی در مقابل این نقدها که گاهی رنگ توهین به خود می‌گرفت، پا پس نکشید و عزم خود را برای بهتر شدن مناظرات بعدی جزم کرد. در نهایت با تغییر در شیوه برگزاری مناظرات دوم و سوم، به آنچه نقطه هدف بود نزدیک شد. 

روز گذشته مناظره سوم با موضوع مسائل سیاسی در حالی برگزار شد که هشت کاندیدا علی‌رغم رقابت با هم در کنار هم ایستادند و با یکدیگر به چالش پرداختند. چالشی که علاوه بر روشنگری، با ادب و اخلاق همراه بود و همه کاندیداها با ارائه نقدهای خود خدشه‌ای به رقبای خود و جایگاه آنها وارد نکرد. 
 
**مناظره با طعم ادب!

شاید اگر رسانه ملی ظرفیت نقدپذیری خود را افزایش نمی‌داد و در مقابل هجمه‌ها به مناظره نخست، درصدد ایجاد تغییر برنمی‌آمد، میلیون‌ها ایرانی فرصت تماشای یک مناظره جمعی جذاب را از دست داده بودند. هرچند که برگزاری چنین مناظره‌هایی پیش از این در کشورهای دیگری تجربه شده بود و نتایج قابل قبولی از خود ارائه داده بود. به نظر می‌رسد دست به عصا بودن کاندیداها در اولین مناظره و عدم حرکت به سمت چالش نیز از جمله مواردی بود که از سوی خود نامزدها به وقوع پیوسته بود و شاید ربطی به نحوه برگزاری مناظره‌ها نداشت.

الگوسازی موفق رسانه ملی در برگزاری سه مناظره انتخاباتی نشان داد که 8 دولت‌مرد می‌توانند در کنار هم به نقد یکدیگر بپردازند آن هم بدون تخریب. در حقیقت خاطره اندک تلخ مناظرات سال 88 این بار و در مناظرات سال 92 به خاطره شیرینی بدل شد.

 حالا که صداوسیما توانسته به این جایگاه برسد، بد نیست از کنار پیشنهاد برگزاری مناظره چهارم سرسری عبور نکند.
انتهای پیام/  
برچسب ها:
آخرین اخبار