امروز : یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 20
۱۸:۳۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 12590
تاریخ انتشار: ۱۸ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۲۲:۲۶
تعداد بازدید: 152
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، حزب‌الله لبنان در میان شیعیان لبنان و از طریق فعالیت‌های اجتماعی و بیدارگر امام خمینی و شهید ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، حزب‌الله لبنان در میان شیعیان لبنان و از طریق فعالیت‌های اجتماعی و بیدارگر امام خمینی و شهید صدر و شهید مصطفی چمران برای یافتن هویت و اعتماد به نفس در جامعه لبنان شکل گرفت و در مبارزه با اسرائیل برومند شد. 

امروز حزب‌الله مقاومت را با علم، خرد، ایمان، صبر، جهاد، بصیرت وآگاهی معنا می‌کند که نتیجه آن قدرت عزت‌مندانه در برابر متجاوزان و الگوی زندگی و همراهی برای امت و ملت است. 

با حمله ارتش اسرائیل به لبنان در سال 1982، بدون هیچ مقاومتی از سوی گروه‌های فلسطینی و جنبش امل پایتخت لبنان به اشغال درآمد. تنها در مناطق خلده، دانشکده علوم و ضاحیه گروه ایی که خود را پیروان امام خمینی می‌نامیدند، مقاومت کردند. 

با مذاکرات یک هیئت پنج نفره از طرف رئیس جمهور لبنان با عنوان «هیئت نجات ملی»، «فیلیپ حبیب» سیاستمدار امریکایی که از مسیحیان عرب تبار بود و اسرائیل مقرر شد تا آتش بس برقرار شده و مبارزان فلسطینی لبنان را ترک کنند. 

حضور نبیه بری (رهبر جنبش امل) در مذاکرات موجب نارضایتی شیعیان و جنبش امل شد و برخی اعضای جنبش امل مانند ابوهشام (نائب رئیس امل) و سید ابراهیم امین السید و تعداد دیگری از آن جدا شدند و انقلاب اسلامی را راهنمای خود قرار دادند.

پس از سقوط بیروت، نیروهای شیعه خود را به بعلبک رساندند. این گروه‌ها شامل گروه های اسلام گرای مستقر در بقاع شامل روحانیون، شخصیت‌های نظامی، دانشگاهی و انشعابیون از امل، جنبش امل به رهبری نبیه بری، مجلس اعلای شیعیان به رهبری شیخ محمد مهدی شمس الدین، روحانیون مستقل مانند علامه فضل الله و سیاستمداران رسمی شیعه حامی حکومت وقت لبنان بودند.

با وجود همزمانی جنگ ایران و عراق با حمله اسرائیل به لبنان، ابتدا تعدادی از نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با هدف مشارکت مستقیم در جنگ به لبنان عزیمت کردند. اما با دستور امام مبنی بر بازگشت به کشور و در عین حال نیاز شیعیان لبنان به آموزش‌های عقیدتی و نظامی، گروه‌هایی از سپاه پاسداران به طور پنهانی دوره های آموزش نظامی و عقیدتی برگزار کردند که همزمان انتقال افکار و دیدگاه های انقلاب اسلامی و امام خمینی نیز صورت گرفت. با اقدامات سپاه پاسداران و سفیر ایران در دمشق کمیته نه نفره‌ای از گروه های مستقر در بعلبک تشکیل شد که از میان آن‌ها شورای پنج نفره ای انتخاب شد که به شورای لبنان معروف شدند. این شورا به صورت غیر علنی فعالیت می‌کرد و در ماه می 1984 نام «حزب الله لبنان» توسط شورای لبنان انتخاب شد و دفتر سیاسی حزب آغاز به کار کرد. اما همچنان فعالیتش مخفیانه بود. 

با عقب نشینی اسرائیل از شهر صیدا، حزب الله در 16 فوریه 1985، در یک گردهمایی رسمی با صدور یک نامه سرگشاده استراتژی و برنامه ایدئولوژیک خود را برای اولین بار اعلام کرد. اهداف حزب الله در نامه سرگشاده عبارت است از: اخراج نهایی اسرائیل از لبنان، اخراج نهایی امریکا، فرانسه و هم پیمانان آن‌ها از لبنان، محاکمه عادلانه فالانژها برای جرایمی که با تحریک امریکا و اسرائیل در حق مسلمان و مسیحیان مرتکب شده‌اند و اعطای حق تعیین سرنوشت به ملت لبنان با آزادی کامل. جنبش حزب الله مبانی اعتقادی و روش عملی خود را از اصول اسلام می‌گیرد؛ لذا ضرورت تحرک سیاسی همه طبقات مردم برای به دست گرفتن زمام امور کشور و عدم سلطه بیگانگان را ضروری می‌داند. همچنین جهاد علیه اشغالگران را واجب شرعی می‌داند. از این رو مبارزه با اسرائیل سرلوحه فعالیت حزب الله است.

شورای رهبری مرکب از هفت نفر است که از طریق انتخابات داخلی برگزیده می‌شوند. در هر کنگره حزب برخی تغییرات در درون تشکیلات و سازماندهی حزب مانند طرح مناصب جدید یا انضمام برخی مناطق به یکدیگر مورد تصویب قرار می‌گیرد. اعضای حزب شورای رهبری را انتخاب می‌کنند و از درون آن دبیر کل جنبش تعیین می‌شود.

اعضای دفتر سیاسی حزب ده نفر هستند. وظیفه تحلیل و بررسی مسائل سیاسی، برقراری ارتباط با احزاب و فعالیت‌های سیاسی در لبنان و ارائه آن به شورای قرار برای تصمیم گیری نهایی به عهده این دفتر است. شورای اجرایی نیز با 15 عضو، وظیفه تنظیم سیاست‌های کلی حزب را دارد. تهیه و تنظیم این سیاست‌ها را هیئت طرح و برنامه انجام می‌دهد که اعضای آن بیست نفر هستند.

اینک حزب الله در مرحله ای از پویش تاریخی قرار دارد که به جنبشی تأثیرگذار در لبنان و منطقه خاورمیانه تبدیل شده است.

این کتاب در 286 صفحه و شمارگان 2000 نسخه با قیمت 7600 تومان منتشر شده است.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها