امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۰۳:۲۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 125918
تاریخ انتشار: ۲۴ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 24
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از روابط عمومی کل سپاه، سردار سرلشکر سید یحیی صفوی دستیار و مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا که در

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از روابط عمومی کل سپاه، سردار سرلشکر سید یحیی صفوی دستیار و مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا که در چهارمین همایش مسئولان و هادیان سیاسی نیروهای مسلح که با موضوع وحدت جهان اسلام، چالش ها و فرصت ها سخن می‌گفت، با اشاره به اینکه تغییر ساختار قدرت در قرن حاضر نیازمند تفکر عمیق است، تصریح کرد: نظریه قدرت و حتی ابزار‌های اعمال قدرت در قرن حاضر در حال بازخوانی و باز‌تولید است و یک چهره جدید از قدرت در جهان جدید مطرح است.

وی اضافه کرد: به نظر می رسد هم ماهیت و هم قلمرو قدرت در حال تغییر و تحول است. ماهیت قدرت از قدرت سخت به قدرت نرم و قدرت فرهنگی و سیاسی و قدرت اقتصادی در حال تغییر است و قلمرو قدرت در حال حرکت از نیمکره غربی به سمت نیمکره شرقی است و بطور خاص در حال حرکت از اروپا و آمریکا به سمت قاره آسیا است و در قاره آسیا کشورهای چین ، هند ، روسیه و ژاپن می توانند بعنوان یک قدرت قاره ای بروز و ظهور کنند.

وی گفت: جهان اسلام در حال گذار از یک مرحله تاریخی جدید است که آن را مرحله گذار ژئوپلیتیکی می گوئیم و جهان اسلام در یک نقطه عطف راهبردی با استراتژیک قراردارد ، چرا که ائتلاف جبهه غرب، صهیونیسم و نفاق به عنوان یک تهدید بزرگ ،برای همه کشورها، ملت ها و دولت های اسلامی جهان اسلام نقشه ، کشیده اند.

سرلشکر صفوی در ادامه با اشاره به توطئه آمریکائی –صهیونیستی در جهت غارت منابع اقتصادی کشورهای عربی و تضمین امنیت رژیم صهیونیستی گفت: بایستی نتیجه گرفت که یک طرح و توطئه بزرگ به رهبری آمریکائیها و با همکاری برخی کشورهای اروپائی مثل انگلستان و فرانسه و با مشارکت صهیونیستها و سران برخی کشورهای عربی در مسائل منطقه وجود دارد.

دستیار و مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا در در تشریح برخی از اهداف این توطئه بزرگ، تصریح کرد: ادامه تسلط بر کشورهای عربی و اسلامی منطقه و غارت ثروتهای طبیعی مردم و حفظ حاکمان دیکتاتور و رژیم های سنتی و پادشاهی این منطقه و جلوگیری از بیداری اسلامی و مدیریت کنترل انقلاب های مردمی منطقه را می توان از اهداف توطئه آمریکائیها دانست و آنچه که در عراق ، لیبی و مصر می گذرد مصداقی از این اهداف است.

وی افزود: تجزیه برخی از کشورهای اسلامی مثل سودان که انجام شده و دیگر کشورهای اسلامی همچون لیبی، عراق، یمن و شاید یکی از کشورهای جنوبی خلیج فارس از جمله اهداف آمریکائیها و صهیونیستها است.

وی اضافه کرد: همچنین راه اندازی برادرکشی و ناامنی در کشورهای عربی و اسلامی برای حفظ بقاء و امنیت رژیم جنایتکار صهیونیستی و تضعیف دولت ها و کشورهای محور مقاومت و حامیان حزب الله لبنان و گروه های جهاد اسلامی و حماس در فلسطین اشغالی را می توان از دیگر اهداف توطئه آمریکائی صهیونیستی دانست.

صفوی گفت: اما بزرگوار و رهبر حکیم و مقتدر اسلامی ، مقام معظم رهبری همواره پرچمدار وحدت جهان اسلام و حفظ تمامین ارضی کشورهای اسلامی و تقویت محور مقاومت علیه رژیم صهیونیستی بوده و هستند.

دستیار و مشاور عالی فرمانده کل قوا با اشاره به اینکه سرنوشت همه ملت های اسلامی به یکدیگر گره خورده است خاطرنشان کرد: آرزوی امپراطوری آمریکا در رسیدن به تک قطبی شدن قدرت در جهان، با شکست مواجه شده است و هم اکنون چند قطبی شدن قدرت در جهان به وضوح دید ه می شود و جهان اسلام با داشتن ظرفیت های ژئوکالچر، ژئو اکونومیک و ژئو پلیتیک و با داشتن جمعیت حدود یک میلیارد و ششصد میلیون نفر و با امواج بیداری اسلامی که شروع شده است و به فضل الهی ادامه خواهد داشت، می تواند تبدیل به یک قطب بزرگ قدرت در قرن حاضر شود.قطب های دیگر قدرت چین ، فدراسیون روسیه، اتحادیه اروپا، برزیل و هند و خود آمریکا خواهند بود.

صفوی گفت: غرب دیگر پیام الهام بخشی برای بشریت ندارد و الهام بخشی لیبرال دموکراسی رو به اتمام است.

وی افزود: کشورهای اسلامی از قلمرو جغرافیایی وسیعی برخوردار هستند و قدرت تاثیر گذاری در معادلات اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و امنیتی نظام جهان در قرن حاضر را دارندو جهان اسلام از یک موقعیت و وزن ژئوپولتیکی بسیار بالا برای ارتقاء و دست یابی به یک بلوک قدرت جهانی در ساختار نظم نوین جهانی در قرن 21 برخوردار است.

سرلشکر صفوی در بیان اهمیت منطقه خلیج فارس در تحولات استراتژیک آینده جهان گفت: به نظر می رسد طی چند دهه آینده مهمترین منطقه استراتژیک جهان و بلکه هارتلند جهانی را منطقه خلیج فارس و کشورهای پیرامون آن شکل می دهد و موقعیت منحصر به فرد جغرافیایی و وجود منابع و ذخایر سرشار و اثبات شده انرژی و ظرفیت ژئو کالچر و تاثیرگذار اعتقادی و فرهنگی و اهمیت کشتیرانی و حمل و نقل دریایی با جهت تجاری و نظامی، ‌از جمله بسترها و عوامل تشکیل دهنده این اهمیت به شمار می روند.

وی با اشاره به چالش های داخلی فراروی کشورهای اسلامی گفت: وابستگی سران کشورها به غرب و حکومتهای طولانی مدت، تعارض میان استبداد و دموکراسی بین ملت ها و حاکمان، اختلافات مرزی و ارضی با همسایگان همچون عربستان ، قطر، مصر، سودان، مراکش و صحرای غربی، وجود مناقشات قومی و مذهبی از چالش های اصلی کشورهای اسلامی محسوب می شود.

سرلشکر صفوی ادامه داد: نرخ رشد جمعیت در این کشورها بالا است ، کم سوادی و ناتوانی در تولید علم و دست یابی به فناوری های جدید از معضلات کشورهای اسلامی به حساب می آید فقر ، نابرابری اجتماعی ، عدم توسعه یافتگی در برخی از کشورها دیده می شود و فرار مغزها در جهان اسلام وجود دارد.

وی در خصوص چالش های خارجی پیش روی کشورهای اسلامی اظهار داشت: عده ای از حکومت های کشورهای اسلامی به حکومت های بیگانه وابسته اند و اشغال نظامی شده اند و همچنین در این کشورها مناطق بحرانی وجود دارد برخی از کشورها نیز ثبات سیاسی ندارند و وجود شاخص های دولت های ناپایدار در برخی از این کشورها دیده می شود.

دستیار و مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا با تاکید بر اینکه با تمام این ضعف ها، کشورهای اسلامی فرصت های بسیاری دارند، اظهار داشت: موقعیت جغرافیایی این کشورها مناسب است و همچنین موقعیت و وزن برتر ژئوپولتیکی کشورهای اسلامی ، موقعیت ژئوپولتیکی فرهنگی جهان اسلام و همچنین موقعیت ژئواکونومیکی جهان اسلام از فرصت های خوب کشورهای اسلامی به حساب می آید.

صفوی در ادامه گفت: حدود 80 درصد تجارت جهانی از طریق ناوبری دریایی صورت می گیرد و ناوگان های تجاری باید از ‏تنگه های استراتژیک جهان عبور کنند. ‏در دو طرف گلوگاه های استراتژیک جهان که به آنها گذرگاه های عبور اجباری می گوییم، کشورهای ‏مسلمان هستند و می توان گفت که ‏اقتصاد جهانی را می توانند کنترل کنند.

دستیار و مشاور عالی مقام فرماندهی کل قوا تصریح کرد: کشور های اسلامی دارای حدود 57 درصد کل ذخایر اثبات شده گاز جهان هستند که کشور ‏عزیزمان ایران با مجموع انرژی نفت و گاز در جهان مقام اول را دارا است.

وی ظرفیت اثبات شده نفت خام جهان اسلام را حدود 75 درصد خواند و افزود: این میزان ظرفیت اثبات ‏شده در کشور های اسلامی قراردارد این در حالی است که آمریکایی ها در سال 25 درصد کل تولید نفت ‏خام جهان را مصرف می کنند و بعد آمریکایی ها چینی ها هستند و هر کشوری که ‏بخواهد توسعه پیدا کند ‏به این منابع انرژی نیازمند است.‏ البته منابع وسیع جدید نفت در آمریکا کشف شده که هنوز حجم دقیق آن مشخص نشده است.

صفوی در ادامه سخنان خود با توصیف مولفه های شکل گیری قدرت جهان ‏اسلام، گفت:‏ به فضل الهی در قرن 21 قدرت جدیدی به عنوان قدرت جهان اسلام بروز و ظهور پیدا خواهد کرد. این ‏قدرت جدید، یک قدرت فرهنگی، سیاسی و ‏اقتصادی است. وحدت و همگرایی جهان اسلام و ملت های ‏اسلامی در قرن 21 تشدید خواهد شد. قدرت آمریکا و اروپا رو به کاهش ‏خواهد رفت، صهیونیست ها به ‏شدت تضعیف خواهند شد و وزن جمهوری اسلامی ایران و کشورهای اسلامی بالا رفته و وزن آمریکایی ها و صهیونیست ها پایین ‏‏خواهد آمد.‏

سرلشکر صفوی با تاکید برنقش مقام معظم رهبری در بیداری اسلامی و وحدت جهان اسلام در شکست راهبردهای نظام سلطه و نجات ملت های مظلوم و تحت ستم مسلمان و ضرورت انعقاد و تمهیدات لازم برای استفاده از ظرفیت ها و توانمندی های بلاد اسلامی برای رویا رویی با دشمنان قرآن و پیامبر اعظم (ص) گفت: توجه عمیق ملت های مسلمان به اندیشه های حضرت امام(ره) و مقام معظم رهبری و نظام جمهوری اسلامی ایران و نوع حرکت آمریکائیها، رژیم صهیونیستی و متحدان آنها علیه ملت های اسلامی، رسالت و وظیفه سنگینی برای دفاع از اسلام و هویت اسلامی فرا روی همه روشنفکران و علمای جهان اسلام قرار داده است.

وی اضافه کرد: مقابله با گروهکهای تکفیری تروریستی داعش که دستاورد سازمانهای اطلاعاتی غرب و رژیم صهیونیستی است یکی دیگر از اهداف وحدت جهان اسلامی می تواند باشد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: رهبری انقلاب اسلامی ، حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای به عنوان رهبر قدرتمند جهان اسلام در مقابل آمریکائی ها و صهیونیست ها ایستاده است و صهیونیست ها در عرصه های مختلفی شکست خورده اند و رهبری انقلاب اسلامی فرمانده دفاع از بلاد اسلامی است و آنرا یک وظیفه الهی میدانند.

وی افزود: در چنین وضعیتی بکارگیری ظرفیت ها و توانمندی های سیاسی و اقتصادی کشورهای اسلامی،‌ از جمله ابزارهای انرژی و سلاح نفت و گاز و شکل گیری اراده فراگیر در تحریم کالاهای آمریکائی و تعطیلی سفارت خانه های رژیم صهیونیستی از جمله اقداماتی است که می تواند قدرت وحدت و یکپارچگی جهان اسلام را به رخ سران کفر و الحاد جهانی بکشاند و آزادی قدس شریف می تواند یکی از اصلی ترین محور وحدت همه مسلمانان جهان قرار گیرد.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها