امروز : دوشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۶ - 2017 November 20
۰۴:۴۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 126004
تاریخ انتشار: ۲۴ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 16
 به گزارش گروه بین الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، نشریه فارن پالیسی در تحلیلی با اشاره به بیماری سلطان قابوس بن سعید آل سعید پادشاه عمان و

 به گزارش گروه بین الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، نشریه فارن پالیسی در تحلیلی با اشاره به بیماری سلطان قابوس بن سعید آل سعید پادشاه عمان و شایعات درباره وی تاکید کرد که پس اینکه سلطان قابوس در گفت‌وگوها میان وزرای خارجه ایران و آمریکا به عنوان میانجی حاضر شد موجی از شادی به میان مردم عمان بازگشت.

این گزارش با اشاره به اینکه سلطان قابوس از سال 1970 قدرت را در عمان به دست گرفته نوشت: عمان در منطقه‌ای که همواره شاهد رقابت و جدایی است هم دوست کشورهای حاشیه خلیج فارس است، هم دوست ایران و هم دوست آمریکاست.

فارن پالیسی می‌افزاید: در زمانی که سلطان قابوس به قدرت رسید عمان تنها دو بیمارستان داشت و 10 کیلومتر جاده اما در حال حاضر عمان به کشوری مدرن با تولید ناخالصی بالغ بر 22.181 میلیارد دلار و صنایعی قابل توجه در زمینه تولید و صادرات نفت است و اغلب عمانی‌ها تاریخ کشورشان را به دو بخش تقسیم می‌کنند، قبل و بعد از سلطان قابوس.

این نشریه آمریکایی با اشاره به اینکه قدرت در دستان سلطان قابوس متمرکز است و او همزمان نخست وزیر، ‌وزیر دفاع و وزیر امور مالی بوده، تاکید می‌کند که یک مجلس گزینشی کارهای وی را تائید می‌کند.

این گزارش با بیان اینکه قابوس نه برادر و نه فرزندی دارد و هرگز کسی برای جانشینی‌اش معرفی نشده است، تصریح می‌کند که برخی عمانی‌ها نگران هستند که با مرگ وی در داخل خانواده سلطنتی جنگ قدرت رخ دهد و کشور شاهد بی ثباتی باشد. همچنین نگرانی‌هایی درباره درگیری‌های نژادی و قبیله‌ای هم در بخش‌های جنوبی کشور به ویژه منطقه ظفار وجود دارد.

فارن‌پالیسی با اشاره به سرنوشت نامعلوم و مبهم عمان پس از سلطان قابوس می‌نویسد: نگرانی‌هایی درباره سیستم غیر متعارف انتقال قدرت در قانون اساسی عمان وجود دارد به طوری که براساس این قانون شورای خانواده سلطنتی وظیفه دارد در طی سه روز پادشاه جدیدی برای عمان انتخاب کند که این انتخاب براساس گزینه‌هایی است که سلطان قابوس معرفی کرده است.

این نشریه در ادامه با اشاره به اظهار نظر «عبدالخالد عبدالله» استاد علوم سیاسی دانشگاه در امارات متحده عربی که عمان را سرزمینی اسرارآمیز می‌نامد، تاکید می‌کند که بزرگترین راز در عمان این است که چه کسی جانشین سلطان قابوس خواهد شد. 

همچنین «جی.ئی.پترسون» استاد تاریخ خلیج فارس هم با اشاره به اینکه سه پسر عموی سلطان به نام‌های اسد، شهاب و هیثم سه گزینه مطرح برای جانشینی هستند، تصریح می‌کند که تاکنون مشخص نشده که چه کسی جانشین خواهد شد و نمی‌توان دراین باره پیش‌بینی کرد.من تا الان اطلاع ندارم که آیا سه برادر درباره اینکه چه کسی پادشاه می‌شود توافق کرده‌اند یا نه ولی من فکر می‌کنم چشم انداز نگران کننده‌ای در این زمینه وجود دارد.

در همین زمینه روز گذشته پایگاه فرانسوی «انتلیجنس آنلاین» هم گزارش داد که «فهد بن محمود آل سعید» معاون نخست وزیر، «شهاب بن طارق آل سعید» رئیس شورای مطالعات علمی و «هیثم بن طارق آل سعید» وزیر فرهنگ و میراث عمان سه گزینه اصلی برای جانشینی قابوس هستند و در صورتی که شورای خانواده سلطنتی نتواند در سه روز درباره گزینه‌ای به توافق برسد آنگاه شورای دفاع، مجلس شورا و هیئت دولت برای انتخاب جانشین وارد عمل می‌شوند.

فارن پالیسی تصریح می‌کند که رقابت و جنگ قدرت میان شاخه‌های خانواده سلطنتی می‌تواند عمان را با مشکلات جدی و ماهیتی مواجه کند.

این گزارش در ادامه تصریح می‌کند که دو مشکل اصلی برای جانشین آینده سلطان قابوس وجود دارد، اول وابستگی 75درصدی بودجه به درامدهای نفتی و دوم مسئله بیکاری که مانند بسیاری از کشورهای خاورمیانه امری رایج در میان جوانان است.
 
  انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها