امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۲۲:۲۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 126029
تاریخ انتشار: ۲۴ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 152
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، فراخوان طرح «پایتخت کتاب ایران» منتشر شد. به گزارش ستاد اطلاع‌رسانی طرح «پایتخت کتاب ایران» در ابتدای ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، فراخوان طرح «پایتخت کتاب ایران» منتشر شد. به گزارش ستاد اطلاع‌رسانی طرح «پایتخت کتاب ایران» در ابتدای این فراخوان آمده است:

به مناسبت «سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی» و به منظور توسعه فرهنگی و ترویج کتابخوانی و با هدف  حمایت از اقدامات انجام شده، پیشنهادهای نو و ابتکاری و برنامه‌های جذاب و مردمی در موضوع کتاب و کتابخوانی، معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی طرح «پایتخت کتاب ایران» را در سراسر کشور برگزار می‌کند. از نتایج این طرح در معرفی نامزد ایران برای انتخاب پایتخت جهانی کتاب نیز استفاده خواهد شد.

در ادامه این فراخوان و در توضیح «پایتخت جهانی کتاب» می‌خوانیم: پایتخت جهانی کتاب، عنوانی است که هر ساله از سوی یونسکو به شهری که جهت تقویت جایگاه کتاب و ترویج کتابخوانی کوشش چشمگیری کرده باشد اعطا می‌شود.

«قابلیت شرکت در این طرح» از دیگر موضوعات مطرح در فراخوان است که چنین عنوان می‌کند: برنامه‌های سالانه هر شهر در زمینه ترویج کتابخوانی که توسط ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی و شهرداری‌ها با همکاری دستگاه‌ها و نهادهای دولتی و غیردولتی هر شهر تدوین و ارائه می‌شود، قابلیت شرکت در طرح پایتخت کتاب ایران را دارد.

در این فراخوان در خصوص چگونگی تقدیر از شهر منتخب آمده است: به شهر منتخب علاوه بر لوح تقدیر مقامات عالی‌رتبه کشوری اعتبارات و منابع فرهنگی تخصیص خواهد یافت.

در ادامه فراخوان، شرایط شرکت در طرح «پایتخت کتاب ایران» ذکر شده که به شرح زیر است:

برنامه ارسالی باید حاوی معرفی مجموعه برنامه‌ها و فعالیت‌های فرهنگی، ترویجی و ابتکاری در حوزه کتاب برای حداقل یک سال و حداکثر دو سال با شرایط زیر باشد:

1- مشارکت همه اجزای صنعت نشر (پدیدآورندگان، ناشران، کتاب فروشان، کتابداران و...) 

2- مشارکت سازمان‌های غیردولتی و دولتی مرتبط با کتابخوانی 

3- حضور فعال هنرمندان، مفاخر و مشاهیر شاخص و محبوب

4- در نظر گرفتن طیف گسترده مخاطبان (از جمله زنان، کودکان و نوجوانان)

فراخوان طرح «پایتخت کتاب ایران» به ویژگی‌هایی که برنامه‌های ارسالی لازم است از آن‌ها برخوردار باشند اشاره دارد که به این شرح است:
 
1- متناسب با نیازهای محلی، آیین‌های بومی و ارزشهای دینی و ملی باشد.

2- تاثیرات پایداری در ارتقای سطح فرهنگ کتابخوانی داشته باشد.

3- با ایجاد انگیزه، از مشارکت مردمی و جلب پشتیبانی دستگاه‌های اجرایی برای تأمین هزینه‌ها و سرمایه‌گذاری برخوردار باشد.
4- قابلیت الگو برداری داشته باشد.

5- از تازگی و کیفیت در محتوا و شیوه اجرا برخوردار باشد.
6- قابلیت و ضمانت اجرا داشته باشد.

7- برآورد کلی از هزینه‌های برنامه ارائه شود. در برآورد مالی به تأمین منابع، بهره‌وری و کسب بیشترین تاثیر با کمترین هزینه توجه شود.

8- گستره اجرای برنامه می‌تواند در سطح شهر، یا در سطح ملی و حتی بین‌المللی باشد.
 
از دیگر بندهای فراخوان، مدارک شرکت در طرح «پایتخت کتاب ایران» است که در سه بند مورد نظر قرار گرفته است: 
1- اصل طرح
2- فرم تکمیل شده با امضا و مهر رئیس اداره یا مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی و شهردار

3- مستندات (فیلم، عکس، گزارش، تقدیرنامه) برای فعالیت‌های شاخص و ابتکاری (حتی‌المقدور لوح فشرده حاوی مطالب و مستندات ارسال شود.)
 
در پایان فراخوان، نحوه شرکت در طرح به شرح زیر آمده است که بر اساس آن متقاضیان می‌توانند در آن شرکت کنند:

متقاضیان شرکت می‌بایست مدارک لازم را از روز شنبه 24 آبان 1393 (روز کتاب و کتابخوانی) تا پایان وقت اداری روز دوشنبه 15 دی 1393 از طریق پست به دبیرخانه مرکزی طرح انتخاب پایتخت کتاب ایران به نشانی: تهران، خیابان شهید مطهریٰ، خیابان فجر (جم سابق)، شماره7، ساختمان فجر، طبقه6، کدپستی 1589743111 ارسال کنند. علاقمندان می‌توانند برای دریافت فرم‌های شرکت در طرح انتخاب پایتخت کتاب ایران و کسب اطلاعات بیشتر، به سایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به نشانی www.farhang.gov.ir مراجعه کنند.

شماره تماس‌های 88372979 – 88861324 آماده پاسخگویی به سوالات است.
انتهای پیام/و

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها