امروز : دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 28
۱۴:۴۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 126032
تاریخ انتشار: ۲۴ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 88
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در بیستمین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها، نشست «منابع اطلاعاتی و پژوهشی مطبوعات ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در بیستمین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها، نشست «منابع اطلاعاتی و پژوهشی مطبوعات کودک و نوجوان» با حضور سیدعلی کاشفی خوانساری، فرزانه فخریان روزنامه‌نگار و کارشناس ارشد مطالعات فرهنگی و رسانه، مصطفی رحماندوست، سیدفرید قاسمی مورخ و پژوهشگر مطبوعات، جواد محقق، مسعود کوثری استاد ارتباطات دانشگاه تهران و جمعی از کارشناسان رسانه و مطبوعات کودک در نمایشگاه مطبوعات برگزار شد.

* رحماندوست: نشریات کودک و نوجوان چندین گام از کتاب کودک جلوتر هستند

در این مراسم «مصطفی رحماندوست»، شاعر و نویسنده ادبیات کودک و نوجوان که 27 سال سردبیری نشریات مختلف کودک و نوجوان را به عهده داشته است، گفت: مطبوعات کودک چندین گام از کتاب‌ها جلوتر هستند، چراکه بچه‌ها با خرید یک مجله که قیمتی بسیار کمتر از کتاب دارد، می‌توانند چندین شعر، داستان و مطلب خواندنی داشته باشند.

رحماندوست ادامه داد: مطبوعات کودک و نوجوان محل نشر بهترین آثار ادبیات کودک و نوجوان بوده و آثار برگزیده ادبیات کودک ایران را باید در مجله‌ها جست‌وجو کرد، همچنین مشکل اصلی مطبوعات کودک و نوجوان دولتی حضور مدیرانی است که کوچک‌ترین شناختی از کودک و ادبیات کودک ندارند و اعمال سلیقه‌های فردی و تغییر سیاست‌های ناشی از تغییر مدیران از جمله آسیب‌های نشریات دولتی است.

وی از انتشار تعدادی نشریه غیر دولتی کودک و نوجوان در سال‌های اخیر ابراز خوشحالی کرد و گرانی قیمت و لوکس شدن این نشریات را از معایب آنها دانست.

به گفته رحماندوست، مجلات کودک و نوجوان ایران در مقایسه با کشورهای منطقه و جهان سوم در جایگاه متمایز و برتری قرار دارند.

* قاسمی: لزوم بومی‌سازی مطالعات رسانه‌ای در ایران

در ادامه سیدفرید قاسمی، مورخ و پژوهشگر مطبوعات با تأکید بر لزوم بومی‌سازی مطالعات رسانه‌ای در ایران، تهیه چنین فهرست‌هایی را مقدمه پژوهش‌های بعدی با رویکردهای توصیفی و تحلیلی دانست.

وی با اشاره به کاشفی خوانساری، ادامه داد: آقای کاشفی و همکارانش از انجام چنین پژوهش‌هایی دلسرد نشوند و نهادهای مسئول زمینه‌های انجام و انتشار چنین پژوهش‌هایی را فراهم آورند.

* کوثری: راه‌اندازی بخش کودک و نوجوان انتشارات علمی و فرهنگی با عنوان «پرنده آبی»

مسعود کوثری، استاد ارتباطات دانشگاه تهران و رئیس انتشارات علمی و فرهنگی با ارائه پیشنهادی مبتی بر اینکه رشته تخصصی ژورنالیسم کودک و نوجوان در دانشکده خبر، دانشگاه علامه و دانشگاه تهران ایجاد شود، گفت: روزنامه‌نگاری کودک و نوجوان باید حرفه‌ای باشد و افراد صرفاً‌ به شکل تجربی در این حرفه به فعالیت نپردازند؛ بلکه باید دانشگاه‌ها به آموزش و تربیت متخصصان حرفه‌ای و توانا در این حوزه بپردازند.

وی اضافه کرد: بخش کودک و نوجوان انتشارات علمی و فرهنگی با نام «پرنده آبی» راه‌اندازی شده و به زودی به طور تخصصی به نشر کتاب کودک و نوجوان، انتشار مجله و انتشار پژوهش‌های مرتبط با مطبوعات کودک و نوجوان خواهد پرداخت.

* محقق: لزوم تدوین اصول حرفه‌ای روزنامه‌نگاری کودک و نوجوان در کشور

در ادامه این مراسم، جواد محقق شاعر، نویسنده و دبیر جشنواره مطبوعات کودک و نوجوان بر لزوم تدوین اصول حرفه‌ای روزنامه‌نگاری کودک و نوجوان تأکید کرد و اظهار داشت: کتاب‌های آموزشی در این حوزه تفاوتی میان روزنامه‌نگاری برای کودکان و بزرگسالان قائل نشده است و هنوز به درستی مشخص نیست که یک سرمقاله مناسب و یا خبر ویژه کودکان چه خصوصیاتی باید داشته باشد.

وی ادامه داد: دانشگاه جای تربیت روزنامه‌نگار نیست و فارغ‌التحصیلان رشته‌های روزنامه‌نگاری و ادبیات معمولاً به کارهای دیگر مشغول هستند. پس بهتر است شاغلان مطبوعات کودک و نوجوان و فعالان این حوزه در دوره‌های آموزشی تخصصی شرکت داده شوند و آموزش‌های لازم را کسب کنند.

* فخریان: مجله‌های کودک همچنان مهجور و مظلوم‌ هستند

در این نشست «فرزانه فخریان»، روزنامه‌نگار و کارشناس ارشد مطالعات فرهنگی و رسانه و یکی از پژوهشگران کتاب «نشریات کودک و نوجوان»، بیان داشت: ورق زدن صفحات خاک‌ گرفته مطبوعات در کتابخانه‌ها همیشه برایم لذت‌آور بود و نشان می‌داد که مجله‌های کودک در کتابخانه هم مثل فضای اجتماع مهجور و مظلوم‌ هستند.

وی اضافه کرد: فهرست نشریات کودک و نوجوان در 30 ساله نخست انقلاب اسلامی از سال 1358 تا 1387 را در برمی‌گیرد و می‌تواند مبنای بسیاری از پژوهش‌های بعدی قرار گیرد، همچنین امیدواریم شاهد انجام پایان‌نامه‌ها و پژوهش‌های مختلف دانشگاهی با موضوع مطبوعات کودک باشیم.

* کاشفی خوانساری: عدم وجود مطبوعات کودک و نوجوان در کتابخانه‌های کشور

سیدعلی کاشفی خوانساری، نویسنده، روزنامه‌نگار و مؤلف «کتاب نشریات کودک و نوجوان»، بیان کرد: متأسفانه در بسیاری از کتابخانه‌های تخصصی، مطبوعات کودک و نوجوان در دسترس نیستند و به بایگانی راکد سپرده یا امحاء شده‌اند.

کاشفی ضمن تشکر از معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد که از انتشار این کتاب حمایت کرده، درباره سرنوشت هزاران یادداشت خود درباره مطبوعات کودک و نوجوان ابراز نگرانی کرد و آرزو کرد که ای کاش روزی امکان انتشار کتاب‌های پژوهشی درباره مطبوعات کودک و نوجوان فراهم آید.

* رونمایی از کتاب «نشریات کودک و نوجوان» در این مراسم

در پایان این مراسم حجت‌الاسلام محمدرضا زائری روزنامه‌نگار، پدرام پاک‌آئین مدیر کل سابق مطبوعات داخلی و مدیر خبرگزاری میزان، یحیی دهقانی عضو هیأت مدیره اتحادیه ناشران و کتابفروشان و انجمن ناشران فرهنگی کودک و نوجوان به رونمایی از کتاب «نشریات کودک و نوجوان» پرداختند.

انتهای پیام/و

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها