امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 19
۲۲:۴۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 126047
تاریخ انتشار: ۲۴ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 34
گلعلی بابایی رئیس سازمان هنری و ادبیات دفاع مقدس ضمن بازدید از غرفه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در نمایشگاه مطبوعات، با خبرنگار کتاب و ادبیات ...

گلعلی بابایی رئیس سازمان هنری و ادبیات دفاع مقدس ضمن بازدید از غرفه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در نمایشگاه مطبوعات، با خبرنگار کتاب و ادبیات این خبرگزاری به گفت‌وگو نشست که در ادامه متن این مصاحبه منتشر شده است.

-اهم برنامه‌های سازمان هنری و ادبیات دفاع مقدس را شرح دهید و آیا همپوشانی با سایر سازمان‌ها وجود ندارد؟

وقتی یک سازمانی با برنامه‌ها و اهداف ایجاد می‌شود در کنارش باید به وسع و منابع آن نیز دقت شود. برنامه‌های سازمان هنری و ادبیات دفاع مقدس که یکی از سازمان‌های مهم و راهبردی است، در حوزه دفاع مقدس روشن و مشخص است و در پیشبرد اهداف و برنامه‌ها سعی بر این است که اقدام موازی با سایر سازمان‌های موجود نداشته باشیم و البته این سازمان دارای یک فعالیت نظارتی است بعلاوه اینکه چندان شلوغ هم نیست که بخواهیم بگوییم موازی کاری صورت می‌گیرد. این سازمان در تولید و خلق آثار نیز فعالیت‌هایی دارد اما همانطور که گفته شد سعی داریم آثاری تولید کنیم که موازی با سایر نهادها و انتشاراتی‌های عرصه دفاع مقدس نباشد.

- کارکرد سازمان به صورت یک ستاد مشترک برای سایر بنیادهای حفظ و نشر آثار سازمان‌های نظامی در نظر گرفته شده است؟

در حقیقت این سازمان دارای یک فعالیت فراسازمانی است و از آنجا که هرکدام از سازمان‌های نظامی، تشکیلاتی برای حفظ و نشر آثار دفاع مقدس دارند و با توجه به اینکه این سازمان زیرمجموعه بنیاد حفظ و نشر آثار ستاد کل نیروهای مسلح است، فعالیت‌های فراسازمانی دارد و نگاه صنفی نداشته و همه را دربرمی‌گیرد.
 
 
-از آنجاکه در حوزه نگارش فعالیت داشته‌اید اکنون با توجه به مشغولیت اجرایی همچنان نیز دست بر قلم می‌برید؟

فعالیت به نوشتن من را قانع می‌کند که به امور اجرایی مشغول باشم، در غیر این صورت امور اجرایی کمی سخت خواهد بود و اگر حمل بر خودستایی نباشد هر سال چند کتاب به چاپ می‌سپارم. هم اکنون علاوه بر کتاب‌هایی که در گذشته منتشر کرده‌ام، علاوه بر جلد دوم کتاب «گردان نهم»، دو کتاب با موضوع شناسنامه یادمان‌ها در دست نگارش دارم که این کتاب‌ها پیرو مطالبات رهبر انقلاب است که فرموده بودند؛ برای یادمان‌های دفاع مقدس شناسنامه مختصر و مفید درست کنید. از همین رو در نظر گرفتیم تا 50 کتاب در قطع پالتویی با حدود 70 صفحه ایجاد کنیم که برای مثال؛ منطقه فکه را به صورت تاریخی و در قالب یک نثر ادبی به خواننده معرفی نماییم که مدیریت کل کار بر عهده احمد دهقان است و جاده اهواز ـ‌خرمشهر و فکه را خودم خواهم نوشت و توسط نشر صریر منتشر خواهد شد که کار مشترکی میان سازمان هنری و ادبیات دفاع مقدس و ستاد راهیان نور است.
- سردار فیروزآبادی دستوری دادند که اسناد جنگ از طبقه‌بندی نظامی خارج شود ولی همچنان نویسندگان دسترسی به آنها ندارند.

ایشان گفتند که هیچکدام از اسناد دارای طبقه‌بندی نیست ولی نگفتند که مثلا مرکز مطالعات فلان جان این سند را در اختیار فلان نویسنده قرار دهید، البته این کار باید صورت گیرد و در صدد دفاع از نهادهای نظامی نیستم که اسناد را در بایگانی‌های قرار داده‌اند و در حال خاک خوردن هستند و گزارشات تکان‌دهنده‌ای وجود دارد که برخی از اسناد دفاع مقدس آسیب دیده و آب رفته است و به نظرم باید این اسناد مورد استفاده قرار گیرد. البته به این معنا نیست که نویسنده‌ها به اسناد دسترسی ندارند ولی معمولاً گاهی نیز کم‌کاری از سوی محققین صورت می‌گیرد و کمتر به سراغ اسناد می‌روند. هر چند نویسندگان وقتی کتابی می‌نویسند از سوی سازمانی سفارش دارند و به اسناد همان سازمان دسترسی دارند.

-گاهی اوقات یک نویسنده اگر بخواهد به صورت آزاد فعالیت کند تکلیف چیست؟

ما در سازمان هنری و ادبیات دفاع مقدس آمادگی داریم که برای محققین آزاد نیز فضا را برای استفاده از اسناد فراهم کنیم.

-اگر من به عنوان یک نویسنده و محقق به متن سندی از اسناد جنگ مانند متن سخنرانی فرماندهان و ... دسترسی داشته باشم و آن را در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی منتشر کنم از نظر شما به عنوان یک مقام مسئول سوال می‌کنم که آیا این اقدام یک اقدام مجرمانه محسوب می‌شود؟

نه. در کتاب ضربت متقابل موضوعات و مطالبی هست که ممکن است از نظر بسیاری از افراد انتشار آنها به صلاح نباشد ولی ما منتشر کردیم و الان کتاب به چاپ‌های پانزده و شانزده رسیده است.

- یکی از شبکه‌های معاند و ضد انقلاب فارسی زبان در حال پخش برنامه‌ای به نام «دروغ‌های جنگ» است. این برنامه روایت‌هایی نامعتبر و دروغین از جنگ پخش می‌کند و برخی اتفاقات جنگ را از اساس دروغ می‌خواند.

من به عنوان یک نویسنده و محقق وظیفه‌ام این است که واقعیت‌های جنگ را منعکس کنم و در کتاب‌هایی که منتشر کرده‌ام به اندازه‌ای دقیق و با سند حرف زده‌ام که کسی نتواند خلاف آن را ثابت کند ولی به هر صورت شایعات و ابهامات در مورد جنگ در جامعه وجود دارد و به آنسوی آب‌ها درز می‌کند. به نظرم باید روایت‌های نامعتبر را از تاریخ جنگ پاک کرد و معمولاً از سوی برخی ناشران، برخی روایت‌های غلط در قالب کتاب‌های جیبی و کوچک منتشر می‌شود که نه راوی مشخصی دارد و نه سند آن روشن است که به نظرم اینها تحریفات جنگ است مثلا، روایتی در مورد شهید همت است که آب را در پوتین ریخت و ... که به نظرم این حرف غلطی است که زده می‌شود. رهبر انقلاب نیز تحریف و فراموشی را دو آفت اصلی خاطرات جنگ و دفاع مقدس برشمردند که اگر ما با این تحریفات مبارزه نکنیم، مطمئناً دشمنان و معاندان آنها را بزرگ خواهند کرد.
 
-فعالیت‌های سازمان هنری و ادبیات دفاع مقدس در زمینه هنری را نیز شرح می‌دهید.

سازمان هنری و ادبیات دفاع مقدس در دو حوزه ادبیات و هنر فعالیت دارد که در حوزه هنر، موسیقی، گرافیک و هنرهای تجسمی را دربرمی‌گیرد در حال فعالیت هستیم. که یکی از کارهای این بخش طراحی و راه‌اندازی موزه‌های مرتبط با دفاع مقدس است که در استان‌ها در حال انجام است و البته باید گفته شود که این موزه‌ها بخشی فنی و محتوای آنها بر عهده سازمان است. باغ موزه‌های دفاع مقدس در کل کشور در دست احداث است و طرح‌هایی برای راه‌اندازی آنها در دست داریم که در همدان، ارومیه، ایلام، کرمانشاه، سنندج و ... در حال راه‌اندازی است و برای عملیات مرصاد نیز یادمانی در دست آماده‌سازی داریم.

انتهای پیام/و

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها