امروز : جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 20
۱۱:۰۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 12605
تاریخ انتشار: ۱۸ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۲۲:۲۶
تعداد بازدید: 197
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از خبرگزاری فرانسه، «محمود عبدالجواد» مشاور دیپلماسی شیخ الازهر از امکان بازگشت روابط ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از خبرگزاری فرانسه، «محمود عبدالجواد» مشاور دیپلماسی شیخ الازهر از امکان بازگشت روابط الازهر و واتیکان خبر داد و در عین حال از پاپ فرانسیس اول خواست تا «گام‌های رو به جلو» بردارد و اعلام کند که اسلام دین صلح و دوستی است.

وی با بیان اینکه اختلاف الازهر با واتیکان نبوده بلکه با پاپ سابق بوده است، افزود: الان درهای الازهر باز است اما توقع الازهر از پاپ فرانسیس حرکت رو به جلوست.

عبدالجواد از دعوت از پاپ فرانسیس اول برای دیدار از الازهر توسط رهبر قبطیان مصر خبر داد و تاکید کرد: اگر پاپ اعلام کند که مسلمانان به دنبال جنگ و خشونت نیستند و اسلام دین صلح و دوستی است در این صورت روابط و گفت‌وگوها فورا بازگشایی می‌شود.
 

* هرگز در اجتماعی که اسرائیلی‌ها حضور دارند شرکت نخواهیم کرد
 

در همین حال مشاور دیپلماسی شیخ الازهر از امکان گفت‌وگو بین رهبران ادیان سه‌گانه ابراهیمی و توحیدی در واتیکان ابراز تردید کرد و افزود: ما هرگز در اجتماعی که اسرائیلی‌ها حضور دارند شرکت نخواهیم کرد.

وی همچنین از شستشوی پای یک کودک مسلمان توسط پاپ در ایام عید پاک ابراز خرسندی کرد و ادامه داد: این اقدام نکته‌ای است که الازهر قدر آن را به صورت کامل می‌داند.

به گزارش فارس، روابط بین الازهر و واتیکان در سال 2006 رو به تیرگی گذاشت و با انفجارها در کلیسای قدیسین اسکندریه مصر در شب کریسمس سال 2011 و سخنان ضداسلامی پاپ بندیکت شانزدهم، مجمع مطالعات اسلامی الازهر روابط این دانشگاه اسلامی با واتیکان را به حالت تعلیق درآورد.

الازهر در طول دو سال گذشته تلاش‌ها برای بازگشت روابط را به عذرخواهی واتیکان منوط کرد اما با استعفای بندیکت شانزدهم ضمن استقبال از بازگشت این روابط شیخ الازهر اعلام کرد: تنها شرط ما عبور از آن چیزی است که رهبران سابق واتیکان از آن سخن گفتند.

پس از این بود که «تواضروس دوم» رهبر قبطیان مصر، ضمن سفر به واتیکان تلاش‌هایی را برای بازگشت گفت‌وگوها بین این دو مرکز دینی انجام داد و چندی پیش نهایتا پس از آن سفر، واتیکان در بیانیه‌ای رسمی خواستار بازگشت روابط و گفت‌وگوها بین واتیکان و الازهر شد.

انتهای پیام/س
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها