امروز : شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 21
۲۱:۱۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 126051
تاریخ انتشار: ۲۴ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 34
امیر ابراهیم رسولی، مدیر مسئول ماهنامه فرهنگ امروز با حضور در غرفه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در بیستمین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها در

امیر ابراهیم رسولی، مدیر مسئول ماهنامه فرهنگ امروز با حضور در غرفه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در بیستمین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; درباره این دوره از نمایشگاه مطبوعات، بیان داشت: همیشه نمایشگاه در همه دولت‌ها و سال‌ها بالاخره نکات مثبت و منفی را با هم دارد. این نمایشگاه نیز هم دارای نکات مثبت است و هم نکات منفی.

* توقع بر این بود، دولت یازدهم نمایشگاه مطبوعات را به موقع برپا می‌کرد

وی اضافه کرد: با توجه به اینکه بیستمین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها، دیر تشکیل شد اما توقع بر این بود که دولت جدید هم به موقع این نمایشگاه را مثل دولت‌های گذشته برگزار می‌کرد، ولی این کار را نکرد و هیچ جواب قانع‌کننده‌ای هم نداد که چرا برگزار نکرده است.

به گفته رسولی، در برگزاری بیستمین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها برخی‌ها معتقدند که در حق‌شان اجحاف شده است، البته ما که از غرفه‌مان راضی هستیم و از اینترنت هم ثبت‌نام کردیم و نارضایتی هم نداریم اما خوشبختانه جای خوبی هم افتادیم و مراجعه‌مان هم خوب است.

مدیر مسئول ماهنامه فرهنگ امروز درباره این ماهنامه و لزوم توجه به علوم انسانی، گفت: از دو سال گذشته سایتی به عنوان «فرهنگ امروز» در حوزه فرهنگ و علوم انسانی فعال بود. بعد از گذشت این چند سال تصمیم گرفتیم آن را به یک فعالیت مکتوب تبدیل کنیم، که تاکنون دو شماره از ماهنامه فرهنگ امروز منتشر و مورد استقبال خوب مخاطبان هم قرار گرفته است.

وی اضافه کرد: با تولید و انتشار ماهنامه «فرهنگ امروز»، سعی کردیم که در کنار سایر نشریات حوزه اندیشه و حوزه فرهنگ و علوم انسانی، حرکت کنیم اما باید کمی صبر کرد تا چند شماره آینده را هم ببینیم تا بفهمیم نظر مخاطبان درباره این ماهنامه چیست.

* مطالبه رهبری در ایجاد فضای آزاداندیشی در حوزه علوم انسانی در حد شعار باقی مانده است 

وی درباره مشکلات کار در حوزه مکتوب، بیان کرد: بالاخره کار ماهنامه یا مکتوب کردن به دلیل هزینه‌های بالایی که دارد، سخت است اما تلاش کردیم هم با جلب مخاطب و هم کمک گرفتن از دوستانی که در این زمینه علاقه‌مند هستند، کار را جلو ببریم چراکه هزینه‌ کار مکتوب با کار فضای مجازی، بسیار متفاوت است که امیدواریم بتوانیم ماهنامه «فرهنگ امروز» را به جلو پیش ببریم.

رسولی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه به نظرتان تا چه اندازه توانسته‌ایم مطالبات رهبری را در حوزه علوم انسانی برآورده سازیم، گفت: معتقدم در حوزه علوم انسانی باید بتوانیم به آن فضای آزاداندیشی که سال‌ها مطالبه رهبری است، برسیم اما متأسفانه این مهم در حد شعار مانده است به همین منظور سعی می‌کنیم در ماهنامه «فرهنگ امروز»، فضا را به نحوی کنیم که مخالف و موافق در هر حوزه اندیشه‌ای بیایند و حرف‌هایشان را بزنند و این اتفاق افتاده است.

* بدون شیفتگی به علوم انسانی غرب باید نظرات غرب‌گرایان را مطالعه کنیم

وی افزود: در این مدت هم آدم‌های مختلفی آمدند و برچسب‌های مختلفی به ما زدند، که شما برای فلان جریان هستید. اما ما بدون توجه به این موارد فکر می‌کنیم که حوزه علوم انسانی حوزه‌ای است که باید در آن حرف زده شود. آدم‌ها با استدلال آمده و نظراتشان را بیان کنند و جدا از اینکه باید مراقب فضای غرب‌زدگی در حوزه علوم انسانی ما وارد نشود و فریفته و شیفته علوم انسانی غربی نشویم اما باید علوم انسانی غربی را بفهمیم نظرات غرب‌گرایان را راجع فضای علوم انسانی مطالعه کنیم تا بتوانیم در آن قضیه، بومی سازی که در علوم انسانی مطرح است، یک قدم‌هایی برداریم.

مدیر مسئول ماهنامه «فرهنگ امروز»،‌ ادامه داد: امیدواریم بتوانیم در فضای علوم انسانی حرفی برای گفتن داشته باشیم و کمک کنیم برای اینکه فضای آزاد اندیشی تقویت شود و هم بتوانیم در بحث‌های مختلف علوم انسانی قدم‌های مثبتی برداریم.

بر اساس این گزارش، بیستمین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها از 17 آبان در شبستان مصلی امام خمینی (ره) در حال برگزاری است که امروز 23 آبان ساعت 20 به کار خود پایان می‌دهد.

انتهای پیام/و

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها