امروز : یکشنبه ۵ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 25
۰۹:۰۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 126059
تاریخ انتشار: ۲۴ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۱۳:۰۰
تعداد بازدید: 153
*اعتماد «اپیزود سوم توافق موقت» تیتر یک روزنامه اعتماد امروز است که با لفظ «ایستادگی مذاکره کنندگان هسته‌ای» روند مذاکرات را مثبت ارزیابی کرده ...

*اعتماد

«اپیزود سوم توافق موقت» تیتر یک روزنامه اعتماد امروز است که با لفظ «ایستادگی مذاکره کنندگان هسته‌ای» روند مذاکرات را مثبت ارزیابی کرده است.

سارا معصومی در این گزارش نوشته است: هفته سرنوشت ساز برای ایران و ١+٥ از راه رسید. ٢٧ آبان ماه، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان دهمین دور از مذاکرات هسته یی با ١+٥ را با یک ناهار کاری با کاترین اشتون، هماهنگ کننده ١+٥ در مذاکرات هسته یی آغاز خواهد کرد. جدال توافقنامه موقت ژنو با زمان برای تبدیل شدن به توافقنامه جامع هسته یی سیر صعودی خود را طی می کند. ایران و ١+٥ برای نجات مذاکراتی که نبض آن در مسقط هم آرام نگرفت، تلاش می کنند. تنها ١٠ روز تا ٢٤ نوامبر تاریخی باقی مانده است که ایران و ١+٥ از یک سال پیش به عنوان ضرب الاجل اعتبار مذاکرات خود در نظر گرفته بودند. در شرایطی که بسیاری از رسانه های غربی از احتمال به نتیجه نرسیدن مذاکرات تا ٢٤ نوامبر خبر می دهند، زمزمه هایی در خصوص احتمال شکل گیری توافق موقت دیگری به گوش می رسد: توافق موقتی که به ادعای رویترز برخی مقامات غربی و ایرانی در گفت وگو با این خبرگزاری از آن سخن گفته اند.

اعتماد در ادامه به نقل از رویترز نوشت: طرفین احتمالا بار دیگر توافق موقتی را امضا می کنند که بر اساس کاهش تحریم های ذکر شده در «برنامه مشترک اقدام»، شکل می گیرد و طرفین در ماه های پیش رو تلاش می کنند تا اختلافات باقی مانده را برطرف کنند. رویترز در این گزارش جنجالی خود از نسخه مشابهی مانند توافقنامه موقت ژنو سخن می گوید که جزییات آن بیش از آن توافقنامه خواهد بود. این توافق می تواند برای مبارزه با رکود اقتصادی در ایران کافی باشد و در عین حال مهلت مذاکرات بر اساس آن تمدید شود. سناریوی تمدید مذاکرات تا پیش از چهار دور دیدار محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان با کاترین اشتون هماهنگ کننده ١+٥ و جان کری وزیر امور خارجه ایالات متحده در بسیاری از تحلیل های رسانه های غربی جای پررنگی را به خود اختصاص داده بود. با این همه زمانی که ایران و ١+٥ از تجدید دیدار روسای دستگاه های دیپلماسی ایران و امریکا در مسقط خبر دادند، فضای مثبتی بر این مذاکرات حکمفرما شد.

اعتماد در راستای این گزارش گفتگویی با داوود دانش جعفری داشته است.

وی در پاسخ به این سوال که شما عنوان کردید که تحریم ها به این زودی ها از اقتصاد ایران رخت نمی بندند. فکر می کنید لغو تحریم ها چقدر زمان می برد؟ می گوید:یک مثالی در این زمینه زده می شود. عراق یک کشوری بود که روابط سیاسی اش بعد از کنار رفتن صدام، با ابرقدرت ها و دنیای غرب خیلی پیشرفت کرد و مشکلات دوره صدام، دیگر وجود نداشت، ولی در همین عراق لغو رسمی تحریم ها حدود ١٠ سال طول کشید. مشابه این سوال، در خیلی از محافل خارجی نیز مطرح شده است. به طور مثال، از یکی از مشاوران ریاست جمهوری امریکا، چند وقت پیش، همین سوال شما پرسیده شد. او پاسخ داده بود که در امریکا دو نظریه وجود دارد. یکی اینکه فرآیند لغو رسمی تحریم ها ظرف مدت پنج سال انجام شود اما یک نظریه دیگر هم وجود دارد و ممکن است این فرآیند ٢٠ سال طول بکشد. همان طوری که عرض کردم، این فرآیند رسمی لغو تحریم ها است. البته ممکن است در گشایش های غیررسمی در کاهش آثار تحریم ها تغییراتی ایجاد شود. برای مثال، در اعمال تحریم ها، آن سخت گیری قبلی وجود نداشته باشد. ولی به نظر می رسد لغو تحریم ها یک فرآیند طولانی مدت است، بنابراین برای اینکه اقتصادمان را تقویت کنیم، بهتر است برای همه سناریوها راه حل داشته باشیم: چه تحریم ها لغو شود و چه ادامه پیدا کند.

مجید انصاری در گفتگویی با این روزنامه که با عنوان «دولت دنبال انتخاب وزیر از بین نمایندگان نیست» می گوید: دانش آشتیانی از نظر دولت حاشیه سیاسی ندارد.

این روزنامه در ابتدای این گزارش مدعی است: سخنان انصاری حامل یک پیام مشخص به نمایندگانی است که تلاش می کنند تا نهایتا وزیر بعدی علوم از بین خودشان یا همفکرانشان مشخص شود.این موضوعی است که هر چند انصاری آن را تایید نمی کند اما اظهار نظرهای دیگر چهره های نزدیک به دولت حکایت از آن دارد که چنین تلاشی در بین نمایندگان طیف منتقد دولت به صورت جدی دنبال می‌شود.

«پیغام سیاسی» عنوان گزارش دیگری در این روزنامه در خصوص پیشنهاد جدید دولت برای تصدی وزارت علوم است.

اعتماد در این گزارش این ادعا را مطرح می کند که در تماس تلفنی از بهارستان با معاون اول رئیس‌جمهوری به دولت پیشنهاد می شود که دانش آشتیانی کنار گذاشته شود.

«سیاست دولت تغییر نکند داستان وزارت علوم ادامه خواهد داشت» تیتر یکی دیگر از مطالب این روزنامه در صفحه سیاسی است که از آن به پیام روشن منتقدان به دولت تعبیر می شود.

« مدیر جهادی به کاسبکاری فکر نمی‌کند» تیتری است که این روزنامه برای پوشش سخنان ناطق نوری در همایش بزرگداشت شهید هاشم ساجدی انتخاب کرده است.

نخستین حرفهای چهارمین وزیر وزیر پیشنهادی علوم با تیتر «کاراکترم سیاسی نیست؛ مدیر اجرایی‌ام» پوشش داده شده است.

دانش آشتیانی در این گفتگو ادعاها مبنی بر حضور در حوادث 88 را تکذیب می‌کند و می گوید: وزارت علوم یک وزارت علمی است و باشگاه سیاسی نیست.

*وطن امروز

« خون به پا می‌شود» تیتر یک روزنامه وطن امروز که برای انعکاس مناظره مسعود فراستی منتقد و نرگس آبیار کارگردان شیار 143 انتخاب کرده است.

این روزنامه برای پوشش نشست خبری الیاس نادران که به بررسی برخی ابعاد پرونده فساد بزرگ گازی دولت اصلاحات پرداخته تیتر

«ناگفته‌هایی از فاجعه کرسنت» را برگزیده و نوشته است : نادران اظهار داشت: از زمان عقد قرارداد کرسنت در مجلس هفتم، این قرارداد محل اعتراض نمایندگان مجلس بود. نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی 3 دلیل را علت اصلی اعتراض نمایندگان مجلس نسبت به موضوع پرونده کرسنت دانست و تصریح کرد: نمایندگان مجلس معتقد بودند که در این پرونده؛ نقض حاکمیت ملی، فرمول قیمت‌گذاری به ضرر کشور که در مقایسه با قراردادهای دیگر که در منطقه بسته شده بود سابقه نداشت و شائبه فسادی که در این قرارداد بود و شایعاتی که پیرامون آن مطرح شده بود، از عواملی بود که باعث اعتراض نمایندگان مجلس نسبت به این قرارداد شده بود.

این روزنامه در ادامه به نقل از نادران نوشت: مجلس به دنبال این بود که در کل قرارداد کرسنت منتفی و ملغی شود به طوری که این موضوع را نیز پیگیری کرد اما متاسفانه در فرصتی که در دولت نهم ایجاد شد، دولت هشتم الحاقیه ششمی به الحاقیه کرسنت اضافه کرد و براساس آن هرگونه طرح دعاوی در محاکم داخلی را برداشت و ارجاع بین‌المللی را به عنوان حکم بین طرفین مطرح کرد. نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: لذا شکایتی در دادگاه لاهه صورت گرفت و وکلای ما در آنجا لوایح را تقدیم کردند. وی در همین زمینه افزود: متاسفانه اعمال نفوذهایی در لاهه صورت گرفت به طوری که دفاع ایران آنچنان که باید مستند و قوی انجام نشد. البته بعضی لابی‌های پشت پرده هم که بین سرداوری لاهه و داور طرف اماراتی وجود داشت، مساله را شدیدتر می‌کرد.

وطن ادامه می‌دهد:  اما با روی کار آمدن دولت یازدهم فصل جدیدی درباره پرونده کرسنت در کشور باز شد؛ طرح مجدد ادعای طرف اماراتی در دادگاه لاهه با استناد به موضوعاتی که در ابتدا به آن اشاره شد. نادران در این‌باره گفت: پس از این ماجراها با نوع مواجهه دولت با مساله کرسنت روبه‌رو شدیم به طوری که دولت یازدهم از اول در اینکه ادعای فساد موثر در این پرونده را داشته باشد، استنکاف داشت اما بعد که متقاعد شد متنی را فرستاد که آن متن نشان می‌داد خیلی در این مساله عزم جدی وجود ندارد.

«تمدید پشت تحریم» عنوان مطلب دیگری در این روزنامه است که به موضوع امضای دوباره اوباما پای تحریم‌های پرداخته و نوشته : 2 خبر از 2 تمدید! اولی اقدام اوباما در تمدید تحریم‌های اضطراری علیه ایران و دومی اظهارنظر صریح روس‌ها درباره عدم توافق ایران و 1+5 تا 3 آذر (24 نوامبر) و احتمال تمدید مذاکرات! این دو خبر هر دو از تمدید می‌گویند و اتفاقا هر دو تمدید به معنای «تحریم» است.  باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا تصمیم گرفته است قانون موسوم به «وضعیت ملی اضطراری» که تحریم‌های جمهوری اسلامی ایران را دست کم تا یک سال دیگر پابرجا نگاه می‌دارد، تمدید کند. اوباما روز چهارشنبه (21 آبان) به کنگره اعلام کرد «از آنجا که روابط ما با ایران هنوز به حالت عادی باز نگشته است» وضعیت فوق‌العاده را درباره ایران برای سی و ششمین سال تمدید می‌کند. وضعیت فوق‌العاده را جیمی کارتر، رئیس‌جمهور وقت آمریکا در سال 1979 در پاسخ به تسخیر سفارت سابق آمریکا در تهران اعلام کرد. از آن زمان تاکنون، رؤسای جمهور آمریکا در نوامبر هر سال این وضع را مرتبا تمدید کرده‌اند. به گزارش نشریه «یواس‌ا‌ی تو دی» در حال حاضر 30 مورد وضع فوق‌العاده تحت لوای قانون «وضعیت ملی اضطراری»  برقرار است.

در ادامه این مطلب آمده است: برخی شواهد نشان می‌دهد با نزدیک شدن به ضرب‌الاجل 3 آذر،  تیم‌های مذاکره‌کننده ایران و آمریکا در پی آن هستند که بدون حاصل شدن یک توافق واقعی، اعلام کنند به طور کلی به توافق رسیده‌اند و بحث درباره موضوعات باقیمانده را ادامه بدهند. به نظر می‌رسد این تاکتیک قبل از هر چیز تلاشی است برای گریز از تبعات اعلام شکست مذاکرات که هر دو طرف عقیده دارند پس از آن رسیدن به یک توافق بسیار سخت خواهد شد. یک کارشناس ارشد مطلع از موضوع به «ایران هسته‌ای» گفت: «هنوز چیزی نهایی نشده ولی به نظر می‌رسد تیم ایرانی درصدد راه انداختن نوعی نمایش مذاکراتی است». وی اضافه کرد: «واضح است که به دلیل دیدگاه‌های آمریکا دو طرف به توافق نرسیده‌اند ولی می‌خواهند اعلام کنند توافق کردیم و بحث  درباره جزئیات ادامه دارد». سیروس ناصری و عباس عراقچی این موضوع را تایید کرده‌اند.

*آرمان امروز

«گعده برای انتخاب وزیر علوم در مصلا !» تیتر یک روزنامه آرمان امروز است که با طرح این سوال که آیا اصولگرایان قبل از مجلس، دانش آشتیانی را رد کرده‌اند به انعکاس نظرات سیاسیون در بیستمین نمایشگاه مطبوعات پرداخته است.

«توافق هسته‌ای در ایستگاه نهایی» تیتر مطلبی در این روزنامه است که با نگاهی مثبت به بررسی روند مذاکرات هسته در روزهای پایانی ضرب‌الاجل توافقات پرداخته و نوشته : از سعدآباد تا ژنو اتوبوس توافق هسته‌ای پیچ و خم‌های بسیاری را طی کرده و یک دهه پیموده شد تا توافقی موقت اما راهگشا در کارنامه این مناقشه ثبت و ضبط شود. سوم آذر سال 92 بالاخره اراده و خواست طرفین بر فشارهای پیرامونی و گسست‌های همیشگی و منازعت دیرین و ایدئولوژیک غلبه یافت و فصلی تازه رقم خورد. یکسو شیخ دیپلماتی بود که از تعامل سازنده با جهان می‌گفت و وزیر کاربلدش پیچ‌وخم‌های دیپلماسی را چون کف دست می‌شناخت و سوی دیگر رئیس‌جمهوری دموکرات بود که با شعار تغییر به کاخ سفید راه یافته و به‌دنبال دستاوردی ملموس در عرصه سیاست خارجی می‌گشت. بیش و پیش از این‌ها، 10سال مجادله بی‌امان و کشاکش‌های مستمر هیچ عایدی ملموسی را برای طرفین در بر نداشته و نیاز به تغییر و تحولی اساسی حس می‌شد. انتخاب مقتدرانه ملت و حمایت ارکان نظام از دولت، آن جرقه‌ای بود که توانست کفه ایران در معادلات را سنگین و طرف غربی را مجاب به مذاکره‌ای متوازن و معقولانه کند.

در ادامه این مطلب می‌خوانیم: دیپلمات‌ها در دو سوی اقیانوس همواره تاکید و تصریح کرده‌اند که تنها و تنها روی توافق هسته‌ای تا 24 نوامبر تمرکز دارند و گزینه جایگزین و پلن «B» محلی از اعراب ندارد. این نکته بدیهی است که اگر آنها در کوران مذاکرات و چانه‌زنی‌ها از فرآیند جایگزین سخن بگویند بدان معنی و مفهوم خواهد بود که آنان به آینده مذاکرات و نتیجه‌بخشی آن دربازه زمانی تعیین شده امیدوار نیستند و این نکته بر حواشی‌ها خواهد افزود و از طرف دیگر وجه خوشی در افکار عمومی نخواهد داشت. با لحاظ همین نکات است که هم‌اکنون نیز دو طرف تنها از تمرکز برای رسیدن به توافق در ضرب‌الاجل تعیین شده می‌گویند و البته گزاره مطلوب نیز برای همه طرفین همین نکته است، چراکه از یک‌طرف موارد اختلافی در این مدت به‌طور کامل و مشروح تبیین و تصریح شده و همگان اکنون می‌دانند که چه می‌خواهند و در نقطه مقابل چه نمی‌خواهند و از طرف دیگر با توجه به شرایط پیرامونی مشخص نیست در بازه زمانی آینده شرایط به مساعدی زمان فعلی باشد و همه چیز اینگونه مهیا برای رسیدن به توافقی برد- برد. آنچنان که دو وزیر امورخارجه آمریکا و روسیه در گفت‌وگوی تلفنی خواستار دستیابی هر چه سریع‌تر به توافقی جامع با تهران و عادی شدن وضعیت برنامه‌ هسته‌ای ایران شدند. البته با همه این اوصاف چون زمان اندکی تا ضرب الاجل 24 نوامبر وقت باقی مانده، طبیعی است که به همه گزینه‌ها برای نجات مذاکرات از بن‌بست اندیشیده شود و اینگونه است که سرگئی لاوروف وزیر امورخارجه روسیه برای اولین بار از احتمال تمدید مذاکرات سخن به میان آورده است.

هادی خامنه‌ای در گفتگویی با این روزنامه که با تیتر «اصلاح‌طلبان به اجماع می‌رسند» پوشش داده شده در پاسخ به این سوال که وضعیت امروز اصلاح‌طلبان بسیار مبهم است. درحالی که نزدیک به یک سال و نیم به انتخابات مجلس باقی مانده است اما فضای سیاسی کشور اثری از حضور اصلاح‌طلبان را نمی‌بیند؟ می‌گوید: در سال‌های 88 تا 92 فضای کار سیاسی برای اصلاح‌طلبان مهیا نبود. هر فعالیت اصلاح‌طلبانه‌ای از سوی رقیب، انگ‌های مختلف می‌خورد اما اصلاح‌طلبان با در دست داشتن کمترین ابزار و امکانات صحنه را ترک نکردند تا کشور به سرنوشتی دچار نشود که مردم را ناراضی کند. طبیعی است که در فضای آزادی که بعد از 8 سال دولت اصولگرا به وجود آمده است، فعالیت‌های اصلاح‌طلبان نیز افزایش بیابد. به هر حال هم مجمع نیروهای خط امام و هم گروه‌های دیگر سیاسی فعالیت‌های خود را ادامه داده‌اند و برای حضور در انتخابات سال آینده مجلس برنامه‌ریزی می‌کنند.

خامنه‌ای در ادامه این گفتگو می‌گوید: نسبت به اجماع بین احزاب اصلاح‌طلب برای انتخابات آینده مجلس و مجلس خبرگان رهبری بدبین نیستم. در شورای هماهنگی جبهه اصلاحات، کمیته انتخابات تشکیل شده و هر تصمیمی که آنجا گرفته شود همه احزاب اصلاح‌طلب موظف به پیروی و حمایت از آن هستند.

وی در پاسخ به این سوال که مجمع نیروهای خط امام بنا دارد در ائتلاف اصلاح‌طلبان باشد یا لیست جدا منتشر کند؟ پاسخ می‌دهد: ما فعالیت عام داریم یعنی در زمره بقیه احزاب اصلاح‌طلب قرار گرفته‌ایم و هر چه شورای هماهنگی جبهه اصلاحات که خود ما هم در آن تصمیمات جمعی، تاثیرگذار هستیم، تصمیم بگیرد دنبال خواهیم کرد. در جبهه اصلاحات حرف آخر را شورای هماهنگی بعد از مشورت با همه احزاب، شخصیت‌ها، نخبگان و افراد تاثیرگذار می‌زنند. افراد بانفوذ و شخصیت‌ها با شورا در ارتباط هستند و هر نظری که داشته باشند به عنوان پیشنهاد مطرح می‌کنند و قطعا مورد نظر قرار خواهد گرفت.
*کیهان
تیتر یک روزنامه کیهان گزارشی با عنوان « تمدید تحریم‌ها دستاورد مذاکرات مسقط!» است که می نویسد: مذاکرات هسته ای مسقط هفته گذشته در حالی برگزار شد که برخی رسانه ها از روزها قبل، با آب و تاب فراوان از آن نوشته و مسقط را ایستگاه دستیابی به توافق نهایی هسته ای معرفی می‌کردند. این مذاکرات در سکوت خبری برگزار شد و جزئیات خاصی از آن به بیرون درز نکرد اما طبق برخی اخبار غیررسمی و تایید نشده، مانع اصلی نزدیک شدن مواضع دو طرف برای حصول توافق،  موضوع تحریم هاست.
کیهان در ادامه می‌گوید:‌به هر حال اواخر هفته گذشته مذاکرات پر سر و صدا اما بی نتیجه در مسقط پایان یافت تا بیش از پیش احتمال حصول توافق تا ضرب الاجل سوم آذر کاهش یابد. اگر چه دو طرف از این موضوع قطع امید نکرده و در اظهاراتی دوپهلو و همراه باتردید از دورنمای نتیجه نهایی مذاکرات می‌گویند.
در حالی که طرف های مختلف مذاکره سعی دارند با اظهاراتی توام با خوشبینی، اختلافات عمیق مذاکرات محرمانه را بپوشانند، اما گویا آمریکایی‌ها راه دیگری را درپیش گرفته اند.رئیس‌جمهور آمریکا در نامه‌ای به کنگره، قانون وضعیت ملی اضطراری درباره ایران را به مدت یک‌سال دیگر تمدید کرد. وی در این نامه نوشته که روابط با ایران هنوز به حالت عادی بازنگشته است.قانون وضعیت ملی اضطراری در قبال ایران پس از تسخیر لانه جاسوسی در سال 1358 توسط جیمی کارتر -رئیس جمهور دموکرات آمریکا- وضع شد و طبق مفاد آن بعد از یک سال خود به خود منقضی می‌شود مگر اینکه 90 روز پیش از تاریخ انقضای یکساله، رئیس جمهور آمریکا در نامه‌ای به کنگره از تمدید آن خبر بدهد.
این گزارش در ادامه به انعکاس تحلیل اندیشکده کارنگی در خصوص مصائب آمریکا در صورت عدم توافق با ایران پرداخت و نوشت: از همه مهمتر این است که واشنگتن در صورت عدم توافق با ایران در داخل کشور خود موارد بیشتری را برای از دست دادن دارد. اوباما در صورت شکست در مذاکرات با واکنش تند کنگره این کشور مواجه خواهد شد.
مذاکره کنندگان ایرانی به خاطر ایستادگی در مواضع خود قهرمان شناخته خواهند شد و اگر مذاکره‌کنندگان میانه روی ایران نیز نتوانند با آمریکا در زمینه هسته‌ای به توافق برسند، آنگاه خواهند گفت این آمریکا بود که تمایلی به توافق نداشت و ایران مقصر نبوده است.
اندیشکده کارنگی در خاتمه تحلیل خود از منظر اقتصادی به مسئله شکست احتمالی در مذاکرات هسته‌ای ایران با گروه 1+5 پرداخته و نوشت: ایران مدعی پیگیری رویکرد «اقتصاد مقاومتی» است. این جریان به مفهوم کاسته شدن از داد و ستد با دنیا و در عوض اتکا به منابع داخلی است. در این باره باید گفت که ایران طی چند وقت گذشته معافیت‌های تحریمی مناسبی را به دست آورد و البته بر این باور است که هم روسیه و هم چین مسیرهای فرار از تحریم‌ها را فراهم خواهند کرد.
حسین شمسیان در یادداشت روز این روزنامه با عنوان « اشتباه نکنید، آنها محتاجند!» نوشت: همانگونه که پیش‌بینی می‌‌شد مذاکرات «مسقط» بدون حصول نتیجه  به پایان رسید. مذاکراتی که براساس اظهارات عباس عراقچی، نه پیشرفتی در آن حاصل شد و نه پسرفتی! و این یعنی ماندن در نقطه ابهام! همزمان با این مذاکرات - والبته به شکلی دیگر در دوره‌های قبلی- جریان گسترده خبری و رسانه‌ای تلاش کرد تا حصول توافق را نزدیک و اختلافات فیمابین را اندک نشان دهد. یک سر این عملیات رسانه‌ای که باید آن را به درستی عملیات روانی حساب شده نامید، به آنسوی مرزها و جریان رسانه‌ای و خبری غرب متصل بود و سر دیگرش در لابه‌لای سطرهای برخی روزنامه‌ها و سایت‌های داخلی. اینکه این عملیات رسانه‌ای چه هدفی را دنبال می‌‌کرد و اینکه چرا مذاکرات مسقط واجد نتیجه‌ای نشد و همچنین واکنش‌های داخلی به این مذاکرات چه بود
شمسیان در ادامه این یادداشت معتقد است: بی‌نتیجه ماندن مذاکرات بر خلاف آنچه جبهه استکبار سعی در القا آن دارد، نه ناشی از عملکرد تیم مذاکره‌کننده ما، که صرفاً به دلیل زیاده‌خواهی آمریکایی‌هاست. در حالی که قرار بود دیپلمات‌های ما با اتکا به فرمان رهبر معظم انقلاب، برای حفظ مصالح و منافع ملی، با عملیاتی کردن نسخه «نرمش قهرمانانه» و ارائه بسته پیشنهادی کشورمان، راه را بر بهانه‌جویی‌های آمریکا ببندند، برخی رفتار‌ها و سخنان باعث شد که این باور غلط در دشمن پدید بیاید که ما در موضع نیاز شدید برای به دست آوردن هر نوع توافقی هستیم! حتی نیاز انتخاباتی و سیاسی برخی هم درهمین سبد قرار گرفت و نتیجه این شد که آمریکا در عین نیاز خودش و ضرورت فوری بدست آوردن توافق با ایران، از این خطاهای راهبردی – و البته شگفت‌آور مذاکره‌کنندگان- تعبیر دیگری کرده، نرمش قهرمانانه را معادل «نیاز و ناچاری» ما تعبیر کند و به جای «نرمش»، توقع «چرخش و عقب‌نشینی» ما از مواضع اصولی و بر حقمان داشته باشد! آنها که می‌‌دانند تیم مذاکره‌کننده از خواست ملت بزرگ ایران در حقوق هسته‌ای عقب‌نشینی نمی‌کند و هیچ دولتی در ایران هرگز حاضر نیست خودش را در مقابل مردم قرار دهد، نسخه‌های انحرافی و ظاهراً قانع کننده‌ای ارائه کردند تا به گمان خودشان موفق به فریب مردم شوند! یعنی  در برابر خواست به حق ما برای «غنی‌سازی در مقیاس صنعتی و براساس نیاز کشورمان»، به بازی مضحک وکودکانه «غنی‌سازی نمایشی وکاریکاتوری» روی آورده و انتظار دارند دیپلماتهای ما، در این خیانت بزرگ تسلیم آنها بشوند! در کنار این موضوع، تمامیت‌خواهی آنها در موضوع تحریم‌های ظالمانه و عدم همراهی با خواست یک ملت و حتی افکار عمومی جهان برای لغو تحریم‌ها، بی‌نتیجه بودن مذاکرات را قابل پیش‌بینی کرده است. در حالیکه ایران - به قول جناب رئیس‌جمهور - نرمش‌های خود را به تمامی انجام داده است، آمریکایی‌ها هنوز انتظار عقب‌نشینی وکوتاه آمدن ما را می‌کشند و البته پس از گذشت یکسال، حاضر نیستند حتی یک امتیاز نقد بدهند!
نویسنده تاکید می کند: آنچه از چندین دور مذاکره در یکسال گذشته و حتی ادوار قبل از آن آشکار می‌شود، نیاز مبرم غرب به عادی‌سازی روابط با ایران است. راز این نیاز را افزون بر اوضاع اقتصادی آن کشور‌ها و ظرفیت‌های شگفت‌انگیز کشورمان، باید در نفوذ  و اقتدار بی‌نظیر ایران در منطقه و تاثیر غیرقابل انکار آن در معادلات سیاسی و اجتماعی منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای دانست. شواهد متعددی از نیاز غرب به توافق با ما حکایت می‌‌کند، اما از بین شواهد فراوان می‌توان به دو نمونه نزدیک و اخیر یعنی  دو نامه منتشر شده در  این روزها اشاره کرد؛ نخست  نامه بیش از ده مقام ارشد سابق اروپایی به 1+5 که طی آن صریحاً بر لزوم انجام توافق و دست برداشتن از لجاجت با ایران تأکید کرده‌اند و دوم نامه رئیس‌جمهور آمریکا به رهبر معظم انقلاب که از عجز آنها در رویارویی با مسائل جاری و نیاز مبرم به همکاری کشورمان و... حکایت دارد.
«مشکل ویزای معاون رئیس‌جمهور به دست ایرنا و ایسنا حل شد!» تیتر یک از اخبار ویژه این روزنامه است که نوشته : دو خبرگزاری دولتی در ابتکاری قابل تأمل و با هماهنگی وزارت خارجه مشکل غیبت 9 ماهه سفیر و نماینده ایران در سازمان ملل را حل کردند.
خبرگزاری‌های ایرنا و ایسنا خبر اظهارات حسین دهقانی در جلسه مجمع عمومی سازمان ملل را منتشر کرده و او را که قائم‌مقام نمایندگی است به عنوان سفیر و سرپرست نمایندگی ایران در سازمان ملل معرفی کرده‌اند! سایت نمایندگی ایران در سازمان ملل نیز دهقانی را با همین عنوان معرفی کرده و این در حالی است که وزارت امور خارجه اسفند سال گذشته حمید ابوطالبی (معاون سیاسی دفتر رئیس‌جمهور) را به عنوان سفیر کشورمان در سازمان ملل معرفی کرد اما با کارشکنی دولت و وزارت خارجه آمریکا که ابوطالبی را تروریست! می‌خواند و عدم صدور ویزا اکنون 9 ماه است که ایران فاقد سفیر در سازمان ملل است. مقامات وزارت خارجه در واکنش به اقدام غیرقانونی آمریکا تصریح کردند که فرد دیگری را معرفی نخواهند کرد اما ظاهرا به روال همه نرمش‌های بی‌سروصدا و یکطرفه‌ای که در 14-15ماه گذشته صورت گرفته، محافل رسانه‌ای و دیپلماتیک دولت درصدد برآمده‌اند مسئله را با حذف صورت مسئله حل کنند!
دکتر حسن روحانی در تبلیغات انتخاباتی در اظهاراتی دور از واقعیت گفته بود اعتبار پاسپورت ایرانی زیر سوال رفته و من اعتبار آن را باز خواهم گرداند اما رفتار متکبرانه و زشت رژیم آمریکا- آن هم درست در روزگار خوش‌بینی و حسن‌ظن طیف آقای روحانی، از صدور ویزا برای معاون سیاسی وی خودداری کرد.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها